30 Günlük Sigorta Primi Ne Kadar 2023

30 günlük sigorta primi ne kadar

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen asgari ücretli SSK priminin 2020 senesi tutarı brüt olarak asgari ücretlere göre hesabı yapılanıyor. Asgari maaş ücretinin artışı sonucuyla beraber ödenen sigorta primlerinin tutarı da doğru orantılı şekilde yükseliyor denilebilir. 2020 senesi itibarıyla net ve brüt asgari maaşın belirli olması ile daha sonrasında 1 Ocak 2020 tarihinden başlayarak 31 Aralık 2020’ye kadar olan zaman zarfında Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen en küçük sigorta primi tutarları da belli oldu. Peki, bu tutar 30 gün için ne kadar?

30 Günlük Sigorta Primi 2020

Yazının giriş kısmında belirtildiği üzere hesabın gerçekleşmesi işçilerin brüt kazançları esasına göre yapılıyor. Ödenecek aylık yani 30 günlük minimum prim tutarı için asgari maaş esas alınıyor. Teşvikli, teşviksiz veya iş sahibinin borç durumları göz önüne alınırsa ödenecek aylık primler tutarları farklılık gösteriyor.

Bu noktada önemli olan husus geçmiş dönemlerin primler borcu olan yahut prim ödemeleri düzenli bir şekilde yapmayan iş sahiplerinden herhangi sigorta prim teşvikinden yararlanması söz konusu maalesef değildir. Bu işverenlerin minimum maaş olarak SGK primi 2020 senesinde aylık olarak 1103,62 TL olarak ayarlanıyor. Eğer iş sahibi olarak geçilen dönemlerde borcunuz mevcut değil ise bu durumda 956.47 TL gibi bir para miktarı ayarlanıyor.

30 günlük SGK priminden yararlanma koşulları

İş sahiplerinin ve çalışanların neredeyse büyük çoğunluğunun yararlandığı teşviklerin başında kuşkusuz 4447-10. maddedeki teşvikler geliyor. Bu kapsamda ödenen asgari primler 2020 senesi itibarı ile 30 gün için 500.11 TL olarak belirleniyor.

İlgili teşvikten yararlanma koşulları şu şekildedir;

  • İş sahibinin borcu geçmiş dönemlerde olmayacak ve düzenli ödenmiş olmalıdır.
  • Sektörel olarak özel olmalıdır.
  • İşe alınan bayan ise yaş şartı yok erkek ise 18 ile 29 yaş arasında bulunmalıdır.
  • İşe alınan şahıs giriş tarihinden itibaren 6 aylık dönemde sigortalı çalışanının olmaması zorunludur.

Yukarıdaki koşulları yerine getirilmesi takdirde bu kanun kapsamında 500.11 TL sigorta priminden iş sahiplerinin yararlanması ön görülüyor.

Emekli için 30 günlük SGK primlerinin hesaplanması

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik primine tabi olan ve çalışmaya devam eden vatandaşlar için iş sahipleri herhangi bir sigorta prim teşvik durumundan yararlanamıyor. Emeklilere asgari ücret için ödenecek SSK primi 2020 senesinde 30 günlük bazda 941,76 TL olarak karşıya çıkıyor.

Mühendisler için 30 günlük sigorta primi

Bir mühendis için SGK kurumundan ödenecek 30 günlük prim yine aynı şekilde asgari yani brüt şekilde gerçekleşiyor. Normal koşullar çerçevesinde yüzde bazında %37.5 gibi bir oran görülse de eğer hiçbir ödeme aksatılmamışsa bu oran düşüyor. Sonuç olarak o güne kadar düzenli bir ödeme planı yapılmışsa ilgili oran kurum tarafından %32 bandına düşürülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu