32 Hafta Çalışabilir Raporu Nasıl, Nereden ve Ne Zaman Alınır?

32. hafta çalışabilir raporu nasıl, nereden ve ne zaman alınır şeklinde tüm merak edilenler bu sayfamızda. Kadınlar için en önemli zamanlardan bir tanesi olan gebelik ve doğum süreçlerinde çalışmaya devam edenler için bir takım bilgilerin bilinmesi faydalı olacaktır. Gebenin doğumuyla alakalı olarak en temel edinmesi gereken bilgi ise ne kadar süreyle doğum izninin olduğu ve ne zaman başladığıdır. Özel veya kamu sektöründe çalışan kadının fark olmaksızın doğum iznine ayrılması için ön görülen hafta 32. haftadır.

Bu haftadan sonra artık çalışma veya izne ayrılma haklarından birini kullanmaya başlayabilir. Çünkü kadının doğum için en yakın zaman dilimleri bu aralıktan sonra başlayacaktır. Öngörülen şekilde doğuma hazırlanan kadın bu haftadan sonra sakınca olmaması halinde çalışmaya da devam edebilir.

32. Hafta Çalışabilir Raporu

Gebeliğinizin 32. haftasına geldiğinizde doktorunuzun da değerlendirmesinden sonra artık doğum için izne ayrılmanız veya çalışmaya devam etmeniz şeklinde iki seçenek ortaya çıkar. Bunun önemi toplamda 16 hafta olan analık izninin doğumdan önce veya sonra şeklinde kullanılabilir olmasıdır. Çalışmaya devam etmek isteyenler:

  • Kadın doğum doktorundan kontrol talep etmelidir,
  • Çalışmasına engel olmadığından emin olmalıdır,
  • Buna dair belge düzenlenmesini istemelidir,
  • Belgeyi SGK’ya iletilmek üzere muhasebe birimine ulaştırmalıdır.

Bunların tamamı yapıldığında annenin 32. haftadan sonra da çalışmasında bir engel olmadığı kesinleşir. SGK doğum izin izne ayrılma ve kadına destek verilmesi konusundaki ödemeleri de buna göre düzenler.

Toplam İzin ve Dağılımı

Doğum veya gebelik izni olarak bilinen aslında analık izni adıyla geçen iznin toplam süresi 16 haftadır. Bu sürenin kullanımı ile alakalı olarak belirlenen ise 8 hafta doğum öncesi ve 8 hafta da doğum sonrasıdır. 40 haftada doğumun gerçekleşmesi beklendiğinden dolayı 32. haftadan sonra kadının 8 haftalık izni başlar. Çalışır raporu alınması halinde ise çalışan haftalar doğumdan sonraki süreye eklenir.

İzni Kullanma ve Yasal Yönü

Kadının hakkı olan doğum izninin kullanılması için yasada belirlenen bir zorunluluk yoktur. Yani 16 haftayı kadın çalışabilir raporu alarak istediği gibi kullanabilir.

Ödemeler

Doğum yapıldıktan ve izin başladıktan sonra başvuru yapılan hafta içinde ödemeler hesaba yapılır.

Çocuk yardım parası ne kadar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu