KPSS Tercih 7113 Nitelik Kodu Nedir? Ne Demektir?

7113 nitelik kodu nedir

Devlet memurluğu için yapılan ÖSYM tercih kodlarında belirtilen bazı nitelik kodları vardır. Bu nitelik kodları talep edilen memur adayının taşıması gereken vasıflar arasında yer alır. Belirli şartların olması, memur olma adına yapılan KPSS tercihlerinde, aday yerleştirilmelerinde önemlidir. Bu niteliklerden birinin eksik olması durumunda ataması yapılan memur görevden alınır. İstenen nitelikleri taşımak ve tercih kılavuzunu doldurmak sadece yeterli değildir. Bunun yanı sıra nitelik kodlarında belirtilen özelliklerin belgelendirilmesi gerekir.

7113 Nitelik Kodu Nedir? Ne Demektir?

Bu nitelik kodu; son 5 yılık süreçte YDS sınavına katılmış olup, en az D seviyesi İngilizce bilmek gerekiyor. D seviyesinde İngilizce belge sahibi olmak için 60-69 arasında puan alınması anlamına gelir. Kadrolarda yer almak adına bu şartları taşıyor olmak için aldığınız belge önemlidir. Bazı iş alanlarında çalışan memurların kamu kurumlarında çalışmak için KPSS puanı alması yeterli olmaz. Yüksek puan, tercih sonrası yerleşmek için yeterli değildir.

Kamu Personel Seçme Sınavı; kamuda çalışacak memur adaylarının yerleştirilmesi adına yapılan sınavdır. Sınav 2 yıl süresince geçerlidir. Sınavdan alınan puan 2 yıl süresince açılan tercihlerde başvuru yapılması adına geçerlidir.

  • Devlet memuru statüsünde olmak
  • 657’ye tabii olmak
  • Tüm kamu haklarından yararlanmak
  • Devlet kurumlarında çalışmak

Birçok tercih kılavuzunda belirtilen bazı nitelik kodları ise, kamuda çalıştırılacak olan memur adayının uygun olması gereken nitelikleri gösterir. Bu anlamda yapılması gereken işlemler arasında belirtilen şartların kendinizde olup olmadığını kontrol etmektir.

KPSS Nitelik Kodlarının Bir Tanesi Uyumlu Olursa

KPSS tercih kılavuzunda verilen nitelik kodlarının hepsinin uyumlu olması gerekir. Sadece bir niteliğin uyumlu olması, tercih sonucunda yerleşseniz dahi memurluğunuz iptal edilir. Tüm evrakların eksiksiz ve tam olması gerekir.

KPSS 7113 Nitelik Kodu ile Hangi İş Yapılır?

Devlet Kamu Kurumları’nda hangi bölümde bu nitelik kodunun gerekli olduğu tam olarak belli olmaz. Kadrolar açıldığında belli olan özel şartlar neticesinde bu nitelik kodu bazen eğitim, ulaştırma, iletişim ya da diğer kamu kurumlarında bu nitelik kodu gerekli olabilir.

İlginizi çekebilir:

6199 nitelik kodu nedir

7302 özel şart nitelik kodu nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu