7302 Nitelik Kodu Nedir? Adaylar İçin Ne Anlama Geliyor?

7302 nitelik kodu nedir

Atanmak isteyen binlerce memur adayı ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuz ile ilgilenmeye başladı. Bu kılavuzda en çok dikkat çeken ise 7302 kodu oldu. Adayların atanmak istedikleri kadroların nitelik kodu ve özel şartları merak konusu oldu. Peki, 7302 özel şart kodu ne zaman çıkarıldı? Kimleri ilgilendirir? ÖSYM tarafından 7302 şart kodu 2016 yılında çıkarılmıştır. Yeni açıklanan kılavuzda 7302 kodunun tüm ayrıntıları verilmiştir. Bu şart genel olarak şoför ve zabıta memuru olmak isteyenleri kapsıyor. Eğer şoför ya da zabıta olmak istiyorsanız 7302 kodunun özelliklerini taşımalısınız.

7302 Özel Şart Nedir?

Bu kod şoför ve zabıtalar için ehliyet kısmını ilgilendiriyor. Ehliyetiniz yeni sisteme uygun olmalı. Yeni sistemde değişiklik olduğu için yeni sürücü belgeleri ile nasıl tercihte bulunulacağı kılavuzda açıklanmış. 7302 kodunu size tanıttıktan sonra yeni sürücü belgesi ile nasıl tercih yapabileceğinizi ve hangi sınıf sürücü belgelerini kapsadığını maddeli bir biçimde anlatacağız. Öncelikle nitelik kodu nedir onu öğrenelim.

7302 Nitelik Kodu Nedir?

18.07.1997 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kara yolları trafik yönetmeliğinde 2015 yılı itibari ile değişiklik olmuştur. Bu değişiklik yeni sistem kimlik belgesi ile ilgilidir. Kara yolları trafik yönetmeliği 10. maddesine göre eski sistem kimlik belgeleri de geçerli sayılacaktır. Yalnız bu süre 5 yıldır.

7302 Nitelik Kodu Ne İşe Yarar?

Merkezi atamalarda şoför pozisyonunda tercih yapacak her aday için önemli bir şarttır. Yeni uygulamayla birlikte römork takarak araç kullanmak ve ehliyetler değiştirilirken E sınıfının da ekleneceği anlamına geliyor.

Yeni ve Eski Sürücü Belgesi Eşitleme

  • B sürücü belgesi istenen kadrolarda BE
  • C sürücü belgesi istenen kadrolarda CE
  • D sürücü belgesi istenen kadrolarda DE
  • D1 sürücü belgesi istenen kadrolarda D1E ehliyet sahiplerinin tercih yapması gerekmekte.

Bu yazımızda size 7302 nitelikli şart kodunu ayrıntılı bir şekilde açıkladık. Ehliyetiniz eski tip ise 5 yıl geçerliliği bulunduğu için yeni tip kimlik ile yenilemeniz yararınıza olacaktır. 7302 nitelikli şart kodu hakkında merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu