Açık Liseyi Bitirmek İçin Kaç Kredi Gerekir? Mezun Şartları

açık liseyi bitirmek için kaç kredi gerekir

Açık liseyi bitirmek için kaç kredi gerekir, açık öğretim en kısa ne zaman biter gibi merak ettiklerinizi bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Lise eğitimi herkes için 4 yıllıktır. Açıktan liseyi bitirerek eğitimini tamamlamak isteyenler için de bu süre 4 yıl olarak ayarlanmıştır. Açıktan liseyi bitirmek isteyen bir öğrenci her dönem sınavlara girerek istenilen krediyi tamamlamak zorundadır. Mezun olarak tamamlamak, Açık liseyi bitirmek için kaç kredi gerekir? Açık liseyi tamamlamak için 4 yıl okumak yeteli olmuyor, mutlaka mezun olmak için belirlenen krediyi de tamamlamanız gerekiyor.

Açık Liseyi Bitirmek İçin Kaç Kredi Gerekiyor

Liseyi tamamlamak için, açık öğretim lisesine giden öğrencilerinde mezun olabilmeleri için bazı şartlar bulunuyor. 8 dönem okuyan ve bu dönem süresince 192 kredi toplayan her öğrenci liseden mezun olabiliyor. Her öğrencinin bir yıl içinde toplam 3 sınav oturum hakkı bulunuyor. Bu sınavlardan tam not alan ve her dönem sınava giren bir öğrenci 2.5 yıl sonunda mezun olabiliyor. Yeni yönetmeliğe göre Ocak ve Mayıs aylarına ek olarak Temmuz ayında da yapılan ara sınav sayesinde daha kısa sürede liseyi tamamlama şansı doğmuş oluyor.

Her öğrenci için açık öğretim liseyi bitirmek için 192 kredi toplaması lazım geliyor. Seçeceğiniz her ders için farklı kredi puanları bulunmaktadır. Kısa sürede kredi toplamak için yüksek kredili dersleri seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Ancak ders seçiminde zorunlu dersleri almak zorunda olduğunuzu unutmamanız gerekli. Zorunlu dersler dışında seçebileceğiniz seçmeli ders seçenekleri de bulunuyor, seçim yaparken yüksek krediye sahip dersleri tercih edebilirsiniz. Alanlı olanlar için kredi 112 ortak, 80 alan kredisi olmak zorunda. Alanı olmayanlar içinse 120 ortak 72 seçmeli derslerden tamamlanmak zorundadır.

Açık Öğretim Ders Seçimi Ne Zaman Yapılır?

Açık lisede bir sene boyunca toplamda 3 defa kayıt yaptırmanız ve 3 defa sınava girme hakkınız bulunuyor. Sınavlar genel olarak Ocak, Mayıs ve Temmuz aylarında yapılıyor. Sınav tarihlerin bir süre önce kayıt yenileme sistemi açılmakta ve internet üzerinden ya da açık öğretim bürolarından kayıt yenileme hakkınız bulunmaktadır. Kayıt yenileme ve kayıt yaptırma işlemleri 20 gün boyunca devam etmektedir.

İşlemler sona erdikten kısa bir süre sonra kayıt yaptıran tüm öğrenciler için sistemde ders seçme hakkı açılmaktadır. Bu sayede zorunlu ve seçmeli ders seçeneklerinden toplamda 35 kredi tutarında ders seçimi yapabilirsiniz. Seçtiğiniz derslerden yapılacak olan sınavlar cumartesi ve pazar günleri farklı oturumlara yayılarak tamamlanmaktadır.

Açık Öğretim Ders Seçimi Yapılmazsa Ne Olur?

Kayıt yenileme sonrasında ders seçimi yapmamanız halinde ise sistem otomatik olarak sizin için ders seçimi yapar ve size sistemde kayıtlı dersleri atar. Bu bazı durumlarda sizin için daha zor sınav anlamına gelebilir. Ağır ve zor derslerden üst üste sınava girmek zorunda kalabilirsiniz.

İlgili: Üniversitede ders kaydı yapılmazsa ne olur?

Açık Lisede Bir Dönemde Kaç Kredi Toplayabilirsiniz?

Bir öğrenci 17 yaşından büyük ise her yıl 3 dönem sınava girme hakkına sahip oluyor. Bir dönem için 35 kredi alabilirsiniz, bütün derslerden başarılı olmanız halinde sene sonunda toplam 105 kredi toplayabilirsiniz. 17 yaşından küçük iseniz 1 yıl içinde 2 dönem okuma hakkınız bulunmaktadır. Mezun olabilmek için her öğrencinin mutlaka 8 dönem okuma gereği bulunduğu için her dönem 35 kredi toplamanıza gerek olmuyor.

Açık Lise Muaf Dersler

Açık lisede her öğrenci için zorunlu ve seçmeli ders seçenekleri bulunmaktadır. Bir öğrencinin ilk etapta ders seçimini mutlaka zorunlu derslerden seçmesi gerekiyor. Ancak öğrenci zorunlu olan derslerden 3 dönem boyunca geçememesi halinde artık bu dersten muaf tutulur ve muaf olduğunuz dersler kredi toplamınıza dahil edilmez. Öğrencin zorunlu derslerinden 1 tanesinin bile olması durumunda kredi notu isterse 500 olsun mezun olma şansı olmuyor. O nedenle öğrenci ilk etapta sınava girerken zorunlu dersleri seçmelidir.

İlgili: Lise diploması nasıl alınır?

Açık Liseden Mezun Olma Şartları Nelerdir?

Açık liseden mezun olmanız için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Toplamanız gereken kredi toplamı 192 olmalıdır
  • En az 8 dönem ders almanız gerekiyor
  • Dil ve Anlatım dersinden mutlaka geçmeniz gerekiyor
  • Ortak derslerden geçmeniz ya da muaf olmanız gerekiyor

Tüm bu şartları yerine getirmeniz halinde liseden mezun olabilirsiniz. Ayrıca “Alanlı Bölüm” de okuyan öğrencilerin okulu bitirmek için alan kredisinin en az 80 ve üzeri olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu