Sadece Ad Soyad ile TC Kimlik No Öğrenme Sorgulama

sadece ad soyad ile tc kimlik no öğrenme

Sadece ad soyad ile tc kimlik no öğrenme işlemi kimlik belgesine ulaşılamadığı anlarda sorgulama yapılan bir yöntemdir. İsim ve soy isimle tc kimlik numarası bulunabilir mi, kimlik numarası nasıl sorgulanır tüm detaylarıyla burada inceleyeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası uygulaması ilk defa 28 Ekim 2000 tarihinden itibaren her Türk vatandaşına verilmesiyle başlamıştır. Uygulamaya konulan bu sistem sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her insan kendine ait olan özel bir kimlik numarasına sahip olmuştur. T.C. kimlik numarası olarak bilinen vatandaşlık numarası 11 haneden oluşmaktadır.

Bunun dışında bir tek Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşlarına değil, Türkiye’ye yerleşme hakkına sahip olan her insan için kimlik numarası verilmektedir. Fakat bu kimlik numarası ülkemizde yaşayan insanların aksine 99 ile başlamaktadır. Bununla birlikte günümüzde T.C. kimlik numarası birçok yerde kullanılmakla olup oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni ise her vatandaşta bir adet ve özel bir şekilde olmasıdır. En basitinden bankacılık alanında bile T.C. kimlik numarası kullanılmaktadır.

Sadece Ad Soyad İle TC Kimlik No Öğrenme İşlemi Yapılır Mı?

Değerli ziyaretçilerimiz, tek başına isimden tc bulmak mümkün değildir. Böyle bir sorgunun yapılabiliyor olması herkesin TC kimlik numarasının açığa çıkması gibi son derece güvensiz bir durum yaratır. Dolayısıyla tc kimlik no öğrenme isimle yapılamıyor. Nüfus vatandaşlık işleri genel müdürlüğü resmi sitesi üzerinden yapacağınız bu sorgulamada nüfus cüzdanı seri no, isim soy isim, anne adı, baba adı, doğum tarihi ve cinsiyet bilgileri isteniyor. Peki bu sorgulama yapılır, işte tüm detaylar.

TC Kimlik No Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle nüfus ve vatandaşlık genel müdürlüğü resmi sitesine giriş yaparak gerekli adımları uygulamalısınız. Ardından da kimlik bilgilerinizi gerekli alanlara yazdıktan sonra sayfadaki doğrula butonuna basılmalıdır. Bu konuda önemli olan detay ise başta ad ve soyad olmak üzere istenen diğer kimlik bilgilerinin de eksiksiz olarak doğru bir şekilde bilinmesi ve sisteme girilerek işlemin tamamlanması gerekiyor. Aşağıda girmeniz gereken sayfanın linki ve gireceğiniz sayfaya dair görsel bulunuyor.

tc kimlik no sorgulama bulma

Önemli not: Bu yöntemi yapabilmeniz için yeni sistem kimlik kartınızın olması gerekiyor. Eski tip nüfus cüzdanlarına sahip olanlar için herhangi bir resmi sorgulama sayfası bulunmuyor. Nüfus vatandaşlık işleri genel müdürlüğü hariç hiç bir kuruma ve kişiye, kişisel bilgilerinizi vermeyiniz. Ayrıca konuyla ilgili E-devlet nvi sayfasından da destek alabilirsiniz.

Tüm Nüfus Cüzdanlarında Kimlik Numarası Yazar Mı?

Günümüzde çoğu kimlik kartlarında vatandaşlık numarası denilen kimlik numarası yer almaktadır. Fakat bunun dışında yer almayan kartlar da mevcuttur. Bunlar 28 Ekim 2000 tarihinden önce çıkarılmış ise kartta nüfus kimlik numarası yer almayacaktır. Bunun yanında yalnızca kimlik kartlarında da yazmamaktadır. Ayrıca kimlik numaraları günümüzde pasaport, ehliyet ve benzeri resmi belgelerde de yer almaktadır.

T.C. Kimlik Numaraları Ne İşe Yarar?

T.C. kimlik numaraları, günümüzde resmi daireler başta olmak üzere yapılan tüm kişisel başvurularda kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise Nüfus Müdürlüğü’nün diğer resmi kurumlarla birlikte çalışmaya başlamasından kaynaklanmaktadır. Hatta günümüzde neredeyse T.C. kimlik numarası ile tüm işler kolayca yapılabilmektedir.

Yeni Kimlik Kartı Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Eğer eski tip nüfus cüzdanına sahipseniz ve tc kimlik numaranıza ulaşamıyorsanız yeni kimlik almak zorundasınız. Yeni çıkarılan kimlik kartı almak ve eski kimliğinizi yenilemek istiyorsanız Nüfus Müdürlüğüne 2 adet biyometrik fotoğraf ve 25 TL para ödeme dekontu ile giriş yapmanız gerek. Bu uygulamaları yaptıktan sonra yeni çıkarılan kimlik kartı başvurunuzu yapabilirsiniz. Nüfus binasında sıra beklememek için önceden nüfus müdürlüğünün resmi sitesinden randevu alarak kimlik kartınızı nüfus müdürlüğünden yenileyebilirsiniz. Yeni kimliğinizin ne zaman geleceğini merak ediyorsanız yeni kimlik kaç günde gelir sayfamıza da bakabilirsiniz.

20 Yorum

  1. arkadaşlar ad soyaddan t.c öğrenmek için veya aradığınız kişiyi bulmak için twitter’dan adresine ulaşın bu kişi buluyor.

    1. Nasıl peki bana öğretebilir misin? İnstagram ordan yazarswnız daha hızlı geri dönüş sağlarım

  2. Nüfus işleri müdürlüğünün sitesi kapanmış galiba ben yapamadım bir de bakmıyorum herkes aynı şeyi anlatmış. Sadece yabancı tc kimlik no doğrulama sayfaları var türklere yok mu yani kardeşim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu