Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

aile hekimi değiştirme

Aile hekimi değiştirme işlemleri ile alakalı bu yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen hizmetler dijital ortama taşınmıştır. Bu durumda vatandaşlar sağlıkla ilgili her türlü ihtiyaçlarını dijital platformda karşılayabilirler. E-devlet şifresi yardımıyla sistem üzerinden her türlü bilgiye erişim son derece hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde tamamlanabilir.

İnternet Üzerinden Aile Hekimi Değişikliği

Aile hekiminde değişiklik yapmak isteyen vatandaşlar farklı sebeplere bağlı olarak hekim değişikliği yapabilirler. İkamet değişikliğinin yanı sıra, özel sebeplerle de aile hekimliği değişikliği talep edilebilir. Bu durumda aranan en önemli şart geçilmek istenen hekimin kontenjanında yeterli boşluğun olmasıdır.

Elektronik ortamda gerçekleştirilen il, ilçe ve birim bazlı sorgulama sayesinde, herhangi bir kuruma gitmeden bilgi alınabilir. İnternet erişimi olan cihazlar üzerinden yapılacak sorgulama işleminin ardından;

  • Aile hekimliği bilgisi
  • Değiştirme işlemi
  • Tahlil sonucu öğrenme ve
  • Randevu alma gibi işlemler gerçekleştirilebilir.

ALO 182 Sağlık Hattı

ALO 182 hattı üzerinden yapılan aramalarda çağrı merkezi yetkilisi eşliğinde işlemler kısa sürede tamamlanabilir. İnternet üzerinden yapılacak değişikliklerde ilk olarak e-devlet şifresi almak ve sisteme kayıt yaptırmak gerekir.

Sisteme güvenli giriş sağlandıktan sonra arama çubuğuna “Aile Hekimi Değiştirme” yazarak Sağlık Bakanlığı uygulamasına geçiş yapılabilir. Bu aşamada vatandaş e-Nabız web uygulaması üzerinden mevcut aile hekimini nüfusu 4 binin altında olan istediği başka bir hekimle değiştirebilir.

Değişiklik talepleri; 3 ay içerisinde 1 defa yapılabilir. Geçiş tarihleri her ayın 5’i ile 21’i arasında yapılınca ertesi gün işleme konulur. 21’inden sonra yapılacak değişiklikler ise bir sonraki ayın 5’inde işleme alınır. Değişiklik gerçekleştirildikten sonra iptal işlemi yapılamaz.

Çocuklar İçin Aile Hekimi Değiştirme Süreci

E-devlet üzerinden yapılacak aile hekimi değişikliğinde ebeveyn üstüne kayıtlı çocuklar için de talimat verilebilir. 18 yaşın altındaki çocuklar için eşler birlikte olsa dahi anne ve babanın aynı anda onayı olması halinde değişiklik talebi alınır ve gerçekleştirilir. Sistem üzerinde kullanıcılar mevcut aile hekimleri hakkında görüntüleme yapabilir. Değişiklik işlemleri için ilgili menü üzerinden isim seçimi yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu