Ak Parti’ye Nasıl Üye Olunur? Üye Olmak İçin Gerekli Şartlar Belgeler

ak partiye üye olmak

Ak parti üyelik süreci, olmak için gerekli şartlar belgeler ve nasıl üye olunur sorularına bu sayfamızdan cevap bulabilirsiniz. Siyasi partilere üyelik her geçen gün daha bir önem kazanırken özellikle iktidar olan partiye üyelik isteği kişilere cazip gelmektedir. Günümüzde iktidarda olan AKP’ye üye olmanın koşulları hakkında gerekli açıklamalara yer verilerek üye adayları için bilgilendirmenin faydalı olacağı kanısındayız.

Neden Partilere Üye Olunur?

Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerle yönetilir. Hükümetler TBMM’de yer alan ve yasal sürecini tamamlamış siyasi partilerden birinin seçimi kazanmaları sonrası kurulur ve yeni bir seçim sürecine kadar hükümetler ayakta durmaya çalışır. Ayakta durmayı çok iyi başaran Ak parti yıllardır Türkiye siyasetine ve ekonomisine yön vermektedir. Ak partiye üye olmak için pek çok neden vardır. Bunlar arasında;

 • Kendi siyasi görüşe yakınlık
 • Siyasi partinin çalışma prensipleri ve değerleri
 • Siyasi partinin getirisi
 • Siyasi partinin başarısı
 • Siyasi partide aktif siyaset yapma isteği sayılabilir.

Ak Partiye Üyelik Süreci

2001 yılından bu yana tek başına iktidar olan siyasi parti Ak Parti gerek ülkeye ve gerekse üyelerine pek çok olanak sağlamıştır. Halen iktidarda olan Ak patiye üye olmak isteyenlerin bu başarı halkasında yer almak istemesi kişisel hak olup tercih meselesidir.

Üyelik için öncelikli yapılması gerekenler partinin il veya ilçe teşkilatlarına giderek bu talebinizi bildirmek ve üyelik formunu doldurmak ve/veya partinin internet adresi üzerinden üyelik işlemlerini gerçekleştirmek olmaktadır. Üyelik işlemleri son derece basit olan bu aşamadan sonra Ak parti üyeliğiniz gerçekleşmektedir.

Ak parti üyeliği işlemleri sonrası bu camianın bir neferi olarak Ak Parti çalışmalarında görev verilmesi halinde canla başla çalışmak partinin genel prensipleri arasında yer alır.

AKP Üyelik Kuralları Var Mıdır?

Her parti kendi üye sayısını artırmaya yönelik çaba harcarken Ak parti üyeliği içinde çalışmalar yapılmaktadır. Ancak üye olmayı düşünenlerin Ak partinin tüzel kişiliği, programını, faaliyetlerini benimseyip ve her zaman parti etkinliklerine katılımı gerçekleştireceğine dair taahhütte bulunduğu yazılı evrakı imzalaması gerekmektedir.

Bunun dışında Anayasa da belirlenen parti kuruluş kriterlerini taşımak zorundadır. Bu kriterler;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • 18 yaşını doldurmuş olmalı
 • Siyasi haklarının kısıtlanmamış olması
 • Medeni haklarını kullanma ehliyetine haiz olması
 • Üye aidatını düzenli olarak ödemesi gerekir.

Ak Parti Üyeliği Olamama Durumları

Tüm siyasi partiler gibi Ak partiden de istenildiği zaman diliminde kişinin kendi rızası ile üyelik sonlandırılabilmekte ve bu hak anayasal güvence altındadır.

 • Diğer siyasi partilere üyelikleri bulunanlar Ak partiye üye olamazlar
 • Yargı mensupları, silahlı kuvvet mensupları, memurlar, ilk, orta ve lise öğrenimi gören öğrenciler Ak partiye üye olamazlar
 • Kamu hizmetlerinden mahrum edilenler Ak partiye üye olamazlar
 • Yüz kızartıcı suçlar (hırsızlık, irtikap, rüşvet) işleyenler ve devlet sırlarını ifşa edenler Ak partiye üye olamazlar
 • En az 3 yıl hapis yatanlar veya ağırlaştırılmış hapis alanlar Ak partiye üye olamazlar
 • Halkı din, inanç, ırkçılık sebebiyle kin ve nefret yaratarak tahrik edenler Ak partiye üye olamazlar
 • Parti üyelik aidatını düzenli ödemeyenler Ak Parti üyeliklerinden çıkarılırlar.

Ak Parti Tüzel Kişiliği ve Kurucu Genel Başkan Hakkında

Adalet ve Kalkınma Partisi ismi ile siyasi hayata Fazilet partisinden ayrılarak 14 Ağustos 2001 tarihinde katılan muhafazakar bir siyasi parti olup partinin iç tüzüğüne göre kısaca “AK Parti”, simgesi ile tanınmaktadır. Partinin amblemi turuncu ve siyah renklerden yer aldığı ampul simgesi ile bilinir.

Kurucu üyelerinden biri olan ve halen partinin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Partinin ülkenin 81 il ve ilçelerinde teşkilatması olan partinin genel merkezi Ankara’dadır.

Halen Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında 290 milletvekili bulunmakta olan parti aynı zamanda iktidar partisi olarak uzun yıllardan beri siyaset arenasında yer almaktadır. Güçlü ve iktidar partisi olarak 18 yıldır ayakta durmayı başarmış olan Ak partiye üye olmak isteyenlerin üyelik işlemleri yukarıda bahsi geçildiği gibi olmaktadır.

Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan duruşu, gerek memleket sevdalısı ve dini inanç ve değerlere verdiği önemle partiye üyeliklerin ana sebebidir. Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan ismi üzerinden partiye sağlanan katkı partiyi her geçen gün daha da güçlendirmektedir. Kurucu üye ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul ilinde doğmuş 26 Şubat 1954 doğumludur. Evli ve 4 çocuk babası olan Erdoğan uzun bir dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’da yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu