Akut Nedir? Görevleri Nelerdir? Ne İş Yapar?

akut nedir

Akut nedir, ne demektir, ne iş yapar şeklinde merak edilenleri bu sayfamızdan açıklıyoruz. Öncelikle yazımıza başlamadan kısaca akut ne demek kelime anlamı olarak açıklayalım. Akut, hızlı başlayan, hızlı ilerleyen veya kısa süreli olan hastalıklar anlamına gelen bir kelimedir.

Ancak dernek olan akut, ülkemiz açısında hiçbir şekilde kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Şöyle ki, 1996 yılında kurulmuş ve Arama Kurtarma Derneğinin kısaltılmış hali olarak hayatımıza girmiştir. Hayatımızda tamamen doğal olarak meydana gelen afetlerde, insanların ve toplumun yararına gönüllü olarak çalışan bir topluluktur. Özellikle doğal afetlerde meydana gelen beklenmeyen kaza gibi birçok alanda yardım etme amacı bulunmaktadır. Adında da anlaşılacağı üzere, arama kurtarma ekibi olarak görev almaktadır. Arama Kurtarma Derneği sağlık, eğitim, beslenme, güvenlik ve barınma gibi farklı alanlarda insanlara yardımcı olmaya devam etmektedir.

Tıp Dilinde Akut Ne Demek?

Akut ifadesi tıpta da tıpkı buna benzer bir ifadesi bulunmaktadır. Aniden beliren veya kısa süreli hastalıklara, bazen de her iki durumu göstermek amaçlı ortaya çıkan hastalıkları tanımlamak adına genel bir ifade olarak kullanılmaktadır.

Akut Ne İş Yapar, Görevleri Neler?

Akut’un en başlıca görevi, sivil ve topluma yararlı olacak şekilde kar amacı gütmeden hizmet vermektir. Tamamen gönüllü şekilde meydana gelen tüm hasarlara yardımcı olmaktadır. Şimdi akut’un görevlerinden daha detaylı bahsedelim. İşte akut’un görevleri;

  • Kazazede veya doğal afetlerde esir kalanlar, fazla zarar alanlar veya mahsur kalanları çıkarmaya yönelik hizmet sunmaktadır.
  • Dağlarda veya ormanlık gibi buna benzer alanlarda kaybolan kişileri, arama kurtarma ekipleri beraber arayarak, kişinin bulunmasına yardımcı olmaktadır.
  • Derneğin verdiği imkanlara göre beslenme ve barınma gibi konularda tam anlamıyla yardımcı olmaktadır.
  • Zor durumda kalanlara, hiçbir şekilde din, dil, ırk veya cinsiyet ayrımı yapmamaktadır. Kaza altında mahsur kalan herkese adaletli bir şekilde yardım eli uzatmaktadır.

Akut ekibi, teknolojinin de bu kadar gelişmesiyle birlikte, mahsur kalan tüm insanlara ilk yardım olarak 24 yıldır aynı hizmeti vermektedir ve bu hizmetini vermeye devam etmektedir.

Akut’UN Değerleri Nelerdir?

Tamamen gönüllü olarak bu hizmeti sunmaktadır. Ayıca karışıklıkta beklemeden güvenilir bir şekilde yardım eli uzatmaktadır. Ayrıca başta insan hayatı olmasıyla birlikte doğada ki tüm canlıların hayatlarına değer vererek aynı hassasiyeti göstermektedir. Böylece akut nedir, ne anlama gelir gibi akut’a dair tüm bilgileri öğrenmiş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu