Ambulans Hekimi (Doktoru) Nedir? Görevleri Neler?

ambulans hekimi doktoru nedir

Sağlık sektörü içerisinde çalışabileceğiniz birçok alan vardır. Bu sektörde çalışan insanların geneline de sağlıkçı denir. Sağlıkçılar arasında merak edilen bir bir meslek de ambulans hekimdir. İşte bu meslek grubuyla alakalı bilmeniz gereken bilgiler.

Ambulans Hekimi (Doktoru) Nedir? Kimdir?

Ambulans hekimleri, ambulansta seyir halinde bulunan personellerden biridir. Gerekli müdahaleleri gerçekleştirirler. Ancak Sağlık Bakanlığının yayınladığı genelgeye göre ambulans hekimleri genelde ambulansta değil hastanelerin acil bölümlerinde bekler. Ambulansta diğer sağlık görevlileri ilk müdahaleyi sağlar. Ama hala içerisinde doktor bulunan ambulanslar da bulunur.

Ambulans doktoru da tıpkı diğer doktorlar gibi üniversitelerin tıp bölümlerinden başarıyla mezun olmuş ve doktorluk mesleğine adım atmış kişilerdir. Bu mesleği icra eden kişileri acil tıp teknisyenliği yapan kişilerle karıştırmamak gerekmektedir.

Ambulans Hekiminin Görevleri

Ambulans hekimleri acil durumda müdahale eden kişilerdir. Hastanın yanına ulaşır ulaşmaz durumu tanımlar, değerlendirir, tedaviyi uygular eğer sevk edilmesi gerekiyorsa sevk eder.

  • Hastanın durumunu tespit etmek
  • Tespitten sonra yaralı veya sorunlu bölgeyi temizler, müdahaleye hazır hale getirir
  • Müdahalede bulunmak
  • Kanama varsa kanamayı durdurmak, iç kanama olma ihtimalini tespit etmek
  • Hasta şoka girmediyse şoka girmesini engellemek
  • Gerekiyorsa hastayı hızlı şekilde sevk etmek

Böylece gerekli acil durumların sorunsuz şekilde üstesinden gelinir.

Ambulans Hekimi Nerelerde Çalışabilir?

Ambulans hekimleri ambulans ya da devlet veya özel hastanelerde çalışabilir. İş bulma olanakları oldukça geniştir. Bu mesleği seçen kişilerin iş bulma kaygısı da bulunmamaktadır.

Ambulans Hekimlerinde Olması Gereken Özellikler

Ambulans hekimi olmak isteyen kişilerin birtakım kişisel özelliklere sahip olması gerekir. Soğukkanlı olmalıdır, acil durum değerlendirmesi yapması gerekir, göreceği her şeye karşı hazırlıklı olmalıdır, hızlı ve pratik olmalıdır. İnsan sağlığı hassas bir konu olduğu için bu özelliklere sahip olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu