Anaokulu Açma Şartları, Nasıl Anaokulu Açılır?

anaokulu nasıl açılır

Anaokulu açma şartları, gerekli belgeler ve maliyet hesabıyla beraber anaokulu nasıl açılır sorularınıza bu sayfamızdan cevap alabilirsiniz. Çalışan anne babalar için çocuklarına bakmak günümüz şartlarında çok zor oluyor. Çocuklarına bakmak için bakıcı tutmak çoğu anne baba tarafında mantıklı gelmiyor, çünkü güvenilir bir bakıcı bulmak da kolay değil.

Anne babalar hem çocuklarının okul öncesi eğitim alması hem de arkadaş edinebilecekleri bir ortama ihtiyaç duydukları için çocuklarını anaokuluna gönderiyor. Özellikle çalışan annelere kreş fikri ilk etapta oldukça mantıklı geliyor. Günümüzde anaokulu ile kreş karıştırılıyor. Kreş 0 3 yaş grubu çocukların gittiği yer. Ancak anaokulu 3-6 yaş arası çocukların eğitim alması için gönderildikleri okuldur.

Tüm durumlar göz önüne alındığında anaokulu açma fikri birçok yatırımcı tarafından mantıklı bulunuyor. Anaokulu açmak için ilk şart Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde gereken şartları getirmektir. Çünkü anaokulları her zaman düzenli olarak MEB tarafından denetleniyor. Diğer şart ise bir kurucunun bir de müdürün bulunması gerektiğidir.

Anaokulu Açmak İçin Şartlar

anaokulu açma şartları

Anaokulları açıldıkları andan itibaren MEB tarafından tüm ayrıntıları ile mevzuat ile belirlenir. Okul öncesi eğitim kurumları; bağımsız anaokulları olarak açılabileceği gibi mülki idare amirinin onayı ile çocuk gelişimi ve eğitim alanı olan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında uygulama sınıfı ve diğer eğitim kurumları bünyesinde ana sınıfı olarak da açılabilir.

Okul öncesi eğitim kurumları açılabilmesi için;

  • Anaokulunda öğrenci sayısının en az 20 olması ve etkinlik/oyun odası bulunması,
  • Ana sınıfında öğrenci sayısının en az 10 olması, dersliğin binanın giriş katında aydınlık ve güneş alan bölümünde bulunması ve ayrı giriş-çıkışının olması, gerekir.

Milli eğitim bakanlığı kurum açma, kapatma ve ad verme ile alakalı mevzuatı içerisinde bu konular daha detaylı olarak açıklanmıştır. Ancak anaokulu açma şartları yukarıda bahsettiğimiz gibidir.

Anaokulu Açmak İçin Diploma Gerekli mi?

Anaokulunda kurucu ile müdür arasında fark vardır. Kurucu kurumun mali yönü ile ilgilenir. Müdür ise çocuklardan ve eğitimden sorumludur. Kurucu olmak İçin diploma gerekmez ancak okuma yazma bilmek ve suça bulaşmamış olmak gerekir. Ancak müdür olmak için MEB ve SHÇEK yönetmeliğinde yazan müdür olma şartlarını yerine getirmek gerekir.

Anaokulu Kurucusu Olmak İçin Şartlar

Yeni bor anaokulu açmak veya zaten var olan bir anaokulunu devralmak için bazı şartlar vardır. Bu şartlar; Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak, en az ilkokul mezunu, yüz kızartıcı suça bulaşmamış olmak gerekmektedir. Bu suçlara örnek olarak cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hileli iflas, rüşvet, hırsızlık, kaçakçılık, milli savunmaya karşı suçlar gibi konuları örnek gösterebiliriz.

Anaokulu Müdürü Olmak İçin Şartlar

Sosyal hizmet, rehberlik ve psikoloji, eğitimde psikolojik hizmetler, psikoloji, çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği, okul öncesi eğitimi, çocuk gelişimi, sınıf öğretmenliği gibi alanlardan herhangi birini bitiren lisans eğitimini tamamlamış veya bu bölümlerden önlisans bölümünü okuyup iki yıl herhangi bir okul öncesi eğitim kurumunda çalışmış olmak anaokulu müdürü olmanız için gerekli şartları sağlar.

Anaokulu Açma Maliyeti

anaokulu açma maliyeti

Açacağınız anaokulunun büyüklüğü, konumu, çalışacak personel sayısı, kira ve diğer giderleri göz önüne aldığımızda anaokulu açma maliyeit olarak 50.000 TL ile 250.000 TL arasında bir bütçe gerekebilir. Gerekli bu bütçeyi kredilerle veya devletin sunduğu teşviklerle elde edebilmeniz de mümkün.

Her insan işyeri açarken maddi olarak zorlamamak için krediye başvurur. Ancak açacağınız yer bir ana okul ise işte o zaman krediden önce devletin anaokulu ve kreş açmak isteyenlere özel verdiği hibe ve kredilere bakmalısınız. Devlet okul öncesi eğitim için tek bir hizmet verir. O da yatırım teşvik sistemidir. Bu sistemim asıl amacı anaokulu ya da kreş açmak isteyen kişilere hibe vermektir. Aslında devlet sadece büyük miktarlı yatırımlara önem verir ancak bu sistem bakanlık kararı ile 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Devren Satılık Anaokulu Almak

Anaokulu Açmak isteyenlerin çoğu için devren satılık anaokulu alma fikri daha mantıklıdır. Çünkü gerekli belgeler ile uğraşmak yerine zaten var olan bir okulu alarak istediği sekle getirmek daha uygun olur. Ancak anaokulu alırken dikkat edilmesi gereken şeyler var.

Bunlardan birkaçı örnek olarak;

  • Okulun ruhsat kapasitesi
  • Hangi kuruma bağlı (MEB-AÇSHB)
  • Kaç personel var?
  • Aylık gideri ne kadar?
  • Ne zaman açıldığı gibi sorular sorarak tim detayları ortaya çıkarmak gerekir.

Aksi takdirde anaokulunda herhangi bir sorun olduğunda sorumlu kişi anaokulunu ala kişi olacağı için sıkıntı olabilir. Aldığınız anaokulu size kar sağlayacaksa yani devren satılık için ödediğiniz parayı size 9-12 ay içerisinde geri kazanacağınızı garanti ediyorsa o anaokulunu alabilirsiniz.

Tabii kendiniz anaokulunu aldıktan sonra yeniler ve kendi imajınızı yansıtan bir yer haline getirirseniz daha çok kar edebilirsiniz. Ancak alacağınız yer size böyle bir garanti vermiyorsa tekrar düşünmenize fayda var. Çünkü ilerde sizi ekonomik açıdan zora sokabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu