Anaokulu Kayıtları Ne Zaman Başlıyor 2024 Kayıt Nasıl Yapılır?

anaokulu kayıtları ne zaman başlıyor

Anaokulu kayıtları ne zaman başlıyor, kayıtlar nasıl yapılır şeklinde merak edilenleri bu sayfamızdan bulabilirsiniz. Okul öncesi eğitimi, anaokulu kayıt zamanları genel olarak yaz aylarına denk gelmektedir. Anaokulu kayıtları temmuz ayı içerisinde yapılmaktadır. Çocuğunu anaokuluna kayıt ettirmek isteyen aile temmuz ayının birinci gününden itibaren, çocuklarını kayıt ettirebilirler. Genel olarak ilköğretime başlayan çocukların okul kayıtları da temmuz ayında yapılmaktadır.

Anaokulu Kayıtları Nasıl Yapılır?

Anaokulu kayıt işleminde öncelikle adresinize bakılmaktadır. Bu durumda ikametgahın bulunduğu yerdeki anaokuluna çocuğunuzun kayıt işlemlerini yapabilirsiniz. Anaokuluna kayıt işlemi ise e-okul sistemi üzerinden internet ortamından yapılmaktadır. Kayıt esnasında sizden herhangi bir belge istenmez. Kayıt internet üzerinden yapıldığı için bilgileriniz sisteme otomatik olarak aktarılır.

Anaokuluna Kayıt Yaşı Kaç Olmalıdır?

Anaokuluna kayıt yaşı, iki durum söz konusu olmaktadır. Birincisi, anaokulu uygulama ve sınıflar, ikincisi ise bizzat anaokulu olmaktadır. Ana sınıfına başlama yaşı şu şekildedir:

  • Okul kaydı sırasın da anaokuluna ilk olarak 57 ay ile 68 aylık olan çocuklar alınmaktadır.
  • Eylül ayı itibari ile 69-70-71 aylık olan çocukların ilkokuluna gitme hakları bulunmaktadır. Fakat bu durumu gerekli belgeler ile 1 yıl erteleyebilir ve çocuğunuzu anaokuluna kayıt ettirebilirsiniz.
  • 67-68 ve 39 aylık olan çocuklar da gerekli belgeleri düzenlemeleri halinde ilkokuluna kayıtlarını yaptırabilir.
  • Anaokulunda boşluk kalması halinde ise 45 aylık çocuklara kadar kayıt alınmaktadır.

Bu durumlar neticesinden çocukların anaokulu kayıt işlemleri yapılmaktadır. Çocuklar anaokuluna kayıt olurken yukarıda söylemiş olduğumuz yaşlar baz alınarak kayıtlar yapılmaktadır.

Anaokulu, Ana Sınıfı, Kreş Arasındaki Ayrım Nedir?

Ana sınıfı, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan bir eğitim kurumudur. Devlet tarafından açılan ilköğretim eğitimin alt sınıfında yer almaktadır. 68 ay ve 45 ay arasında olan çocuklar ana sınıfı eğitimine tabidir. Anaokulu ise, özel sektör tarafından açılmış olan aynı zaman da devlet tarafından da denetlenen eğitim kurumudur.

Denetimini Milli Eğitimi Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu kurumda yalnızca anaokulu öğrencileri yer almaktadır. Kreş, denetimi devlet tarafından yapılan küçük yaş grubunda yer alan çocuklara hizmet veren eğitim kurumlarıdır. Denetimi ise Sağlık Bakanlığı tarafından yerine getirilir.

Anaokulu Nedir? Ne Gibi Eğitimler Verilir?

Anaokulu, eğitim çağına gelmemiş fakat eğitim alabilecek yaşlarda olan yani 2 ve 6 yaş arası olan tüm çocukların eğitim görebilmesinin sağlandığı kurumdur. Burada asıl amaçlanan şeylerden birisi çocukların okul eğitimine hazır hale getirilmesidir. İlköğretim çağına henüz gelmemiş olan çocukların yani 2-6 yaş aralığına sahip çocukların bakım, eğitim ve oyun yerleri olmaktadır. Anaokulu, çocukları hem okul öncesi eğitime hazırlayan, hem de bazı görgü ve ahlak kurallarının da öğretilmiş olduğu bir eğitim kurumudur.

Eski tarihe bakıldığında Osmanlı zamanlarında bu okullara benzer olarak mahalle mektepleri gibi mektepler açılır ve bu yaşta çocukların eğitimleri buralarda verilirdi. İlk anaokulu İstanbul’da kurulmuş olan millet mektepleridir. 5 ve 6 yaşına gelen kız çocukları ve erkek çocukları buralarda okuma yazma öğrenerek eğitim görürlerdi. 1915 yılında giren kanun ile millet mektepleri yerlerini anaokullarına bırakmıştır.

Daha sonra Cumhuriyet ilanı ile birlikte anaokulu ve ana sınıf sayısı artırılarak, özel sektöre de anaokulu açma fırsatı verilmiştir. 1980 yılından itibaren ülkemizde bulunan tüm anaokulu, ana sınıfı ve kreşler hem özel hem de devlet tarafından işletilen eğitim kurumları haline gelmiştir.

Bunlar arasında 0 ve 3 yaşında olan çocuklar için açılmış olan eğitim kurumlarına kreş, 3 ve 6 yaş aralığında olan çocuklar için açılmış olan eğitim kurumlarına ise yuva ve çocuk evi denilmiştir. Bu okulların denetimler İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından bizzat yapılmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlükleri yanı sıra Sağlık Hizmetleri Müdürlükleri de bu eğitim kurumlarının denetimlerini yapmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarına anaokulu, Sağlık Hizmetleri Müdürlüklerine bağlı olan eğitim kurumlarına ise çocuk evleri ismi verilmektedir. Bu okulların her ikisi de küçük yaşta bulunan çocuklara okul öncesi eğitimi vermektedir. Kanuna göre bu okullarda eğitim veren idareci ve öğretmenlerin yüksekokul okuma şartı bulunmaktadır. Kurucuları için böyle bir şart aranmamaktadır. Yapılan istatistiklere göre anaokulundan 0-6 yaş aralığında bulunan çocuklar %12 oranında yararlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu