Animatör Nedir? Nasıl Olunur?

animatör nasıl olunur

Animatör nedir, animatör nasıl olunur konusunda bu sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Animatörlük insanların eğlenmelerini ve keyifli vakit geçirmesini sağlayan kişilerin yaptığı meslektir Animatörlük sanıldığı kadar basit olmamakla beraber belli bir tecrübe ve beceri gerektirir. Animatörler çeşitli organizasyonlarda görev alarak çocuklara oyunlar oynatarak eğlenmelerini sağlar. Animatörler sadece çocuklar için değil her yaştan kesim için çeşitli eğlendirme yöntemleri ile insanları neşelendiren kişilerdir.

Animatör Nasıl Olunur?

Animatör deyince aklımıza ilk olarak otellerdeki animatörler geliyor. Eğer siz de bir otelde animatör olmak istiyorsanız bu alanda herhangi bir eğitim almanıza gerek yok. Sadece bu mesleği yapabileceğinize inanmanız, insanlarla iletişiminizin çok kuvvetli olması, kendinize güvenmeniz ve mutlaka yabancı dil biliyor olmanız gerekiyor. Bu konularda kendinize inanıyorsanız direkt olarak otellere başvuru yapabilir. Meslekte tecrübe kazanarak zamanla daha da iyi olabilirsiniz.

Diğer çalışma alanlarında animatör olmak için en kısa yol bir firma dahilinde eğitim aldıktan sonra sahada çalışmaya başlamaktır. Bireysel olarak animatör olmak isteyenlerin kendilerini pek çok konuda geliştirmesi ve kendine çalışacak saha bulması gerekir. Organizasyon firmalarına başvuru yaparak da animatör olmak mümkün.

Kimler Animatör Olabilir?

Animatör olabilmek için gerekli bazı kişisel yeterlilikler bulunur. Animatör olmak isteyen kişilerin;

  • Enerjik ve pozitif,
  • Çocuklarla vakit geçirmekten hoşlanan,
  • Yüksek tempoda çalışabilen,
  • İnsanla ilişki kurmada samimi ve başarılı,
  • Kültürel ve bireysel farklılara saygı duyan,
  • Kendine son derece güveni olan,
  • Yabancı dile hakim (otel için),
  • Akşam ve hafta sonu çalışma rutinine ayak uydurabilmesi gibi özelliklerinin bulunması gerekir.

Animatör Olmak İçin Eğitim Şart Mı?

Animatör olmak için yasal olarak veya diploma şeklinde bir zorunluluk aranmaz. Belirli becerileri ve yetenekleri bilen ve performansa dökebilen herkes animatör olabilir. Organizasyon firmaları sahada iş sunmadan önce kişilere ufak eğitimler vererek animatör olmaya yetecek becerileri kazandırmaya yönelik çalışmalarda bulunur. Animatör olmak isteyenlerin kendilerini çalışmak istedikleri dalda geliştirmeleri ve tecrübe kazanmaları yeterlidir.

Animatörün Görevleri Nelerdir?

Animatörlük doğum günleri, açılış törenleri, tatil köyleri, oteller ve daha pek çok çeşitli alanda eğlenceli program hazırlama ve yönetme görevidir. Animatörlerin görev aldıkları organizasyona bağlı olarak pek çok görevi bulur. Çocukların doğum günlerinde görev alan animatörlerin çocuklara eğlenecekleri oyunları oynatmak, şekilli balon hazırlamak, yüz boyamak ve çocuk şarkıları eşliğinde dans ve gösteriler hazırlamak gibi görevleri bulunur.

Herhangi bir kurumun açılışında görev alan animatörlerin gelenleri hoş bir şekilde karşılama, kurumun amacına yönelik gösteriler ve eğlence programları hazırlama gibi görevleri vardır. Daha pek çok alanda farklı görevlere sahip olan animatörlerin katıldıkları organizasyona bağlı olarak kostüm giymeleri de gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu