Anıtkabir Ziyaret Saatleri 2023 (Güncel Ziyaret Günleri)

anıtkabir ziyaret saatleri

Anıtkabir ziyaret saatleri, kaçta açılıyor kaça kadar açık şeklinde merak edilenleri bu sayfamızdan bulabilirsiniz. Anıtkabir, Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da bulunur. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü kabrinde ziyaret etmek isteyenler Anıtkabir’e ziyarette bulunmaktadır. Her gün çok sayıda kişinin ziyaret ettiği Anıtkabir’den etkilenmemek mümkün değildir.

Anıtkabir Ziyaret Saatleri

Salgın sebebiyle bir süre ziyaretçilerden uzak kalan Anıtkabir, normalleşme adımlarıyla beraber tekrar eski günlerine dönüyor. Anıtkabir yılın her günü saat dokuz ile beş arasında hizmet vermektedir. Hem hafta içi hem de hafta sonları ziyaretçilerine hizmet verir. Saatleri konusunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Resmi tatillerde saatlere bakılarak gidilmesi tavsiye edilir. Fakat genel olarak Anıtkabir’in açılış saatine 09:00, kapanış saatine ise 17:00 diyebiliriz.

Anıtkabir Ziyaretinde Neler Yapılabilir?

anıtkabir ziyaretinde neler yapılabilir

Manevi bir anlamı olan Anıtkabir, herkesin görmesi gereken önemli yerler arasında yer alır. Hem mimarisi ile hem de en önemli değerimiz olan Atatürk’ün kabri olması neticesiyle derinden etkileme özelliği olan bir yerdir. Anıtkabir ziyaretinde yapılabilecekler şu şekildedir;

  • İsmet İnönü’nün mezarı ziyaret edilebilir.
  • Aslanlı yol üzerinde fotoğraf çekilebilir.
  • Anıtkabir’in içinde gezilebilir.
  • Sanat galerisi gezilebilir.

Anıtkabir gezip görme alanı bakımından oldukça zengin bir yerdir. Fotoğraf çekilebilecek alanlar bakımından pek çok objektif vardır. Günü dolu dolu geçirmek isteyenler açısından mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında yer alır. Anıtkabir’in içiyle alakalı daha fazla bilgiye kültür ve turizm bakanlığının resmi sitesinden bakabilirsiniz.

Anıtkabir’de Giriş Ücreti Var Mı?

Anıtkabir’e ziyaret amacı ile gelen kişilerden ücret istenmiyor. İster grup halinde ister kendi aileniz ile hiçbir ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz. Özellikle grup şeklinde ziyaret edecek kişilere ücretsiz olarak rehberlik hizmeti verilir. Rehberlik hizmetinden faydalanmak için gelmeden önce Anıtkabir Komutanlığı ile irtibata geçilmelidir. Önceden haber verilmesinin sebebi ise gruplar için rezervasyon yapılması gerekliliğidir. 6 farklı dilde rehberlik hizmeti veriliyor. Çeviri için müzede gişeyle görüşülmesi gerekir.

Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?

Anıtkabir Çankaya da bulunur. En kestirme gidiş şekli Ankaray’ı kullanmaktır. Anadolu durağına gidip oradan Anıt caddesinde yürünerek Anıtkabir’e ulaşılabilir. Merkezi bir noktada bulunduğu için kolay bir şekilde ulaşım sağlanır. Tandoğan’a giden herkes Anıtkabir’e kolay bir şekilde ulaşır. Anıtkabir’e haritalardan ulaşıp yol tarifi almak için tıklayınız.

Anıtkabir Kuralları Nelerdir?

Anıtkabir kamyon, at arabası ya da bisiklet ile girilebilecek bir yer değildir. İçeriye valiz, çanta ve poşetler ile girilmez. Kıymetli olan eşyaların sorumluluğu alınmaz. Silah ile alınmaz. Anıtkabir’e zarar verecek davranışlarda bulunulması yasaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu