Açık Öğretime Nasıl Kayıt Olunur? AÖF Gerekli Evraklar

açık öğretim fakültesine nasıl kayıt olunur

Açık öğretim fakülteleri için kayıtlar genel olarak Eylül ayı içerisinde yapılmaktadır. AÖF kayıtlarının ilk şartı, internet sitesi üzerinden başvuru yapmaktır. Ayrıca yalnızca internetten başvurmak da kayıt için yeterli olmamaktadır. Adaylar yapmış oldukları kayıtın belgelerini hazırlayarak, AÖF bürosuna giderek kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

Öğrenci adayı olan kişi, açık öğretim kayıtları başladığında, açık öğretim bürolarına kayıt yaptıracak olan aday bizzat giderek kayıt işlemini yaptırmalıdır. Eylül ayında kayıt tarihinin belirlenmesinden sonra, o tarihler içinde kayıt yaptırmayan kişiler daha sonra mazeretleri olsa dahi kayıtları kabul edilmemektedir. Peki, açık öğretim fakültesi kayıt için gerekli evraklar nelerdir?

AÖF Kayıtları İçin Gerekli Evraklar

  • İnternet üzerinden çıkarılacak olan başvuru belgesi
  • Öğrenciye ait bilgi formu
  • Kayıt bilgilerine ait sorgulama sonuçları
  • Öğrenim belgesi çıktısı

Bu evrakları tamamlayarak açık öğretim bürosuna giderek kayıt işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Ayrıca her yıl açık öğretim fakülteleri için belirlenmiş olan harç ücretini de kayıt işlemini yaptırmadan önce gerekli banka aracılığı ile yatırmanız gerekmektedir.

İlgili: Açık liseyi bitirmek için kaç kredi gerekir

İnternetten Alınacak Olan Başvuru Belgesi

Bu belgeyi internetten çıktı olarak almanız gerekmektedir. Daha sonra siyah bir tükenmez kalem yardımı ile imzalamalısınız ve açık öğretim kayıt bürosuna teslim etmelisiniz. Öğrenciye ait hizmetlerden ve sınavlarda meydana gelebilecek imza uyumsuzluğundan dolayı yalnızca öğrenci sorumlu tutulur. Mazeretli kayıt tarihlerinde ise, aynı şekilde yalnızca kayıt yaptıran öğrencinin imzası bulunmalıdır.

Öğrenciye Ait Bilgi Formu

Bu form açık öğretim bürosu aracılığı ile gerçekleştirmiş olduğunuz kayıt sonrasında size tekrar teslim edilecek olan bir formdur. Öğrenci bilgilendirme formunu, açık öğretim fakültesi öğrenci kimlik kartına sahip olana kadar öğrenci olduğunuz kanıtlamak ve gerekli olan sınavlara girmeniz sırasında kullanacaksınız. Ayrıca öğrenci kimlik kartlarınız açık öğretim kayıt bürosuna geldiğinde size mesaj gönderilerek bilgi sahibi olursunuz. Bu şekilde bağlı bulunduğunuz kayıt bürosuna giderek öğrenci kimlik kartınızı teslim alabilirsiniz.

Kayıt Bilgilerine Ait Sorgulama Sonuçları

Bu belge ile adaylara ait nüfus ve vatandaşlık bilgileri, öğrenim durumuna ait olan kayıt sonuçları sorgulanacaktır. Kayıt anında bu belgeyi de yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca bu belge kayıt sırasında açık öğretim kayıt bürosuna teslim edilmelidir.

Öğrenim Belgesi Hakkında

Eğer başvuruda bulunan öğrenci adayının kayıt bilgileri ekranda görünürse öğrenim belgesi vermeye gerek yoktur. Ancak kayıt bilgilerine ulaşılamayan öğrenci ise öğrenim belgesi vermek zorundadır. Öğrenim belgesini A4 şeklinde çıkısını alarak açık öğretim kayıt bürosuna götürmesi gerekmektedir.

Öğrenim belgesini kayıp etmiş olan öğrenciler ise mezun oldukları okul tarafından verilmiş olan kayıt bilgilerini içeren belgenin bir fotokopisini götürüp kayıt bürosuna teslim etmelidir. Eğer öğrenim belgesi üzerindeki bilgileriniz hatalı ise mezun olduğunuz okula başvuru yaparak hatanın giderilmesini isteyebilirsiniz.

Açık öğretim fakültesine online kayıt için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu