App Plaka Nedir? APP Plaka Yasak Mı? Cezası Ne Kadar 2023

app plaka nedir

App plaka nedir, mühürlü veya mühürsüz app plaka yasak mı, cezası ne kadar gibi merak ettikleriniz bu sayfamızda. Son dönemlerde oldukça fazla kullanılan App plaka 2017 yılında yasaklanmış olmasına rağmen bu gün sosyal medya aracılığı ile satışı yapılmaktadır. Amerikan pres plaka olarak bilinen APP plaka, normal plakalara göre daha hoş bir görünüme sahip olduğu için araç kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir.

Trafik polisleri bu tür plaka kullananları yaptıkları denetimler ile tespit etmekte ve kullanıcılara ceza kesmektedir. Sosyal medya aracılığı ile bu tür plaka almakta ısrarcı olanlarında cezalarına katlanmak zorunda olduklarını bilmeleri gerekmektedir.

APP Plaka Yasak Mı?

Ülkemizde App plaka kullanımı 2010 yılında başlamış olup, 2017 yılında 6047 sayılı kanunun 23.maddesi gereği App plaka kullanımı net bir şekilde yasaklanmıştır. Kanun aynı zamanda kullanan kişilere de idari para cezası uygulanmasını belirtmektedir. Dolayısı ile App Plaka kesinlikle yasaktır.

APP Plaka Cezası Ne Kadar?

app plaka cezası ne kadar

APP plaka kullananlara tespit edilmesi durumunda 505 TL para cezası kesilir. 15 gün içinde ödenmesi durumunda yüzde 25 indirimi bulunmaktadır. Para cezasına ek olarak ehliyetinize 20 ceza puanı da verilmektedir.

İlgili: Hatalı park cezası ne kadar?

APP Plaka Nasıl Yapılmaktadır?

App plakalar genellikle reklam firmaları ve oto sanayilerde yapılmaktadır. İnternet üzerinden de bu işlemi yapacak kişi ve firmaları bulmak mümkün olmaktadır. App plaka özelliklerini kullanacak kişi belirterek, orijinal boyutlarda plaka hazırlanmaktadır. Hazırlanan plakanın üzerindeki boyama ve kabartma işlemleri de uygulanarak yasal olmayan plakalar yapılmaktadır.

Yaptırılan ya da satın alınan bu App plakalar yasal yollar ile takılmamaktadır. Normal şartlarda plaka değişimi yaptırmak isteyen araç sahiplerinin trafik şubeye bildirim yapması gerekmektedir, Alınacak yeni yasal plakanın mühürlenmesi de söz konusudur. APP plaka ise mühürlenmeyen bir plakadır. Bu nedenle illegal bir şekilde yaptırılan App plakanın yapıldığı yerde takılması söz konusu olmaktadır. Araç sahiplerinin App plakayı taktırdıktan sonra orijinal plakayı mutlaka yanlarında bulundurmaları büyük önem taşımaktadır.

APP Plaka Nasıl Anlaşılmaktadır?

Ülkemizde plakalar Şoförler Odası aracılığı ile araç sahiplerine verilmektedir. Şoförler Odası tarafından alınan plakalara bakıldığında rakamlar sade ve hızlı şekilde silinme özelliğine sahip bir yapıdadır.

APP plakalar ise farklı tarzlarda yazılar ve daha sağlam bir yapıda olması özellikleri ile ayırt edilmektedir.App plakalar farklı şekillerde de anlaşılabilmektedir. Bu tür plakaların anlaşılmasını sağlayacak detayları;

  • Kenarsız bir yapıda olması
  • Beyaz ya da siyah çerçeveli olması
  • Farklı yazı seçenekleri ile yapıldıklarından, kesik, kalın ve Fransız harflere sahip olması eklinde sıralamak mümkün olmaktadır.

APP Plaka Sahiplerinin Yapması Gerekenler

App plaka kullanıcılarının bir an önce bu plakalardan kurtulması ve normal plaka alarak araçlarına taktırması olması gereken bir durumdur.

Bu durumun düzeltilmesi için araç sahiplerinin Trafik Şube Müdürlükleri’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.Başvurudan sonra Emniyetten alınan plaka basım evrakları Türkiye Şoförler Odası Federasyonu (TŞOF) götürmeleri ve TŞOF’nin basım atölyelerinde yasal basımının yapılması sağlanmalıdır.

Yeni ve yasal olarak bastırılan plakalar üzerinde delik, vida, çıkartma ve herhangi bir simge olmamalıdır. Yeni plakanın hazırlanması çok hızlı bir şekilde yapılmakta olup, tahminen 30 dakika içinde işlem tamamlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu