Apron Memuru Nedir, Nasıl Olunur 2023

apron memuru nedir

Apron memuru nedir, apron memuru nasıl olunur, bu mesleğin çalışma şartları gibi merak edilenler bu sayfamızda. Günümüzde en fazla kullanılmakta olan ulaşım yollarından biri hava yolu ulaşım modelidir. Hızla gelişen dünyayı birbirine bağlayan araç yalnızca uçaklardır. Özellikle ülkemizde 2000 yılından sonra çok sayıda havaalanı kurulmuştur. Bununla birlikte uçak biletlerinin fiyatları da uygun olması ile birlikte hemen hemen herkes uçak ile seyahat etmeye başlamıştır.

Apron Memuru Nedir?

Havaalanında çalışan çok sayıda personel bulunmaktadır. Apron memuru da aynı şekilde havaalanı içerisinde çalışan meslek guruplarından biridir. Apron memurlarının yapmış oldukları işler genel itibari ile kritik işlerdir. Apron memuru, havaalanında bulunan uçakların pistlere giriş ve çıkışlarını düzenleyen ve havaalanlarında bulunan uçakların trafik kontrolünü sağlayan kişi rolündedir. Bu nedenle apron memurları büyük riske sahip olan bir meslek icra etmektedir.

Apron Memuru Nasıl Olunur?

apron memuru nasıl olunur

Apron memurluğunu günümüzde binlerce kişi yapmak istemektedir. Apron memuru olabilmenin ilk şartı en az 2 yıllık ön lisans mezunu olmaktır. Ayrıca B sınıfı ehliyete de sahip olmak gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler KPSS sınavına girerek belirli bir puan almalıdır. Gerekli puanı aldıktan sonra DHMİ sitesini takip ederek açılacak olan apron memur alımlarına başvuru yapmaları gerekir. DHMİ her yıl oldukça fazla sayıda apron memuru alımı gerçekleştirir.

İlgili: ARFF memuru nedir nasıl olunur?

Apron Memuru Ne İş Yapar?

Apron memurlar havaalanında neredeyse en önemli diyebileceğimiz rolü üstlenen bir memurdur. Apron memurlarının yaptıkları iş birden fazladır. Uçakların bakımlarını yaparlar. Apron memurları ayrıca havaalanında bulunan uçakların iniş ve kalkışlarını düzenlerler. Bunun yanı sıra bulundukları görev yerinin temizliğinden de sorumludurlar. Havaalanına ait düzenin bozulmaması için çalışmaktadırlar. Yük ve yolcu indirme işlemlerinde de görev almaktadır.

Apron Memurunun Çalışma Şartları

Apron memuru, havaalanında bulunan ve vazgeçilmez personeller arasında yer almaktadır. Havalimanında herhangi bir şekilde düzenin aksamasını önlemek için çalışırlar ve kaza gibi olumsuz durumların engellemesi için çalışmaktadırlar. Apron memurunun çalışma şartları ise fazlasıyla zordur.

Apron memurları, gece, gündüz ve yaz, kış demeyerek uçak pistlerinin bulunduğu bölgede çalışmaktadır. Apron memurlarının çalışma şartlarının zorluğunun belirleyicisi genel olarak havalimanlarıdır. Yani bir havalimanı ne kadar uçak yoğunluğu yaşıyor ise apron memurlarının da işleri bir o kadar zor olmaktadır.

Apron Memuru Çalışma Saatleri

Apron memurları uçaklar çalıştığı sürece çalışmaktadır. Bu da 7 gün 24 saat çalıştıkları anlamına gelmektedir. Bu sebepten dolayı apron memurları belirli vardiyalar halinde çalışmaktadır. Genel olarak 5 gün çalışıp hafta da 2 gün izin kullanmaktadırlar. Fakat yoğunluğun artması ile çalışma günü 6 güne çıkabilmektedir. Vardiya sistemi ile çalıştıkları için bazı havalimanlarında 24 saat çalışıp 48 saat boyunca izin yaparken bazı havalimanlarında ise 12 saat çalışıp 24 saat izin yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu