Aracı Hurdaya Çıkarma İşlemleri

aracı hurdaya çıkarma

Araç hurdaya nasıl ayrılır, aracı hurdaya çıkarma işlemleri nasıl yürütülüyor tüm merak edilenler bu yazımızda. Ülkemizde araç kullanımı oldukça yaygın durumdadır. Avrupa topluluklarına baktığımız zaman insanlar araçlarından ziyade toplu taşıma araçlarını ve bisikletleri kullanmaktadır. Avrupa’da yaşlı durumda kabul edilen ve trafikte olması tehlikeli olan araçların Türkiye’de ise kullanımına devam edildiğini görmekteyiz. Türkiye’de hala bu durum sıkıntılıdır. Bu araçlar çoğunlukla bir sürü kaza geçirmiş, yıpranmış ve kullanım ömrünü tamamlamış araçlar olmaktadır. Hurda durumuna gelmiş ve artık trafikte olması birçok zarara neden olabilecek araçlar bulunmaktadır. Fakat Ülkemizde araç hurdaya nasıl çıkarılır? gibi bir terimin anlamı bilinmemektedir maalesef.

Aracın Hurdaya Ayrılmış Olması Ne Demektir?

Hurdaya ayrılmış araç, günümüz şartlarında artık kullanım ömrünü tamamlamış, birçok kazadan yıpranarak çıkmış, ekonomik ömrünü tamamlamış ve paslanmış trafiğe çıkması sıkıntı yaratan araçlardır. Bu araçların trafikten çekilmesi durumuna aracı hurdaya çıkarmak denilir. Hurdaya çıkması gerekli araçlar için birtakım işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Araçlar Hangi Durumlarda Hurdaya Çıkarılır?

Trafikte olması olası tehlikeler yaratabilecek kullanım ömrünü tamamlamış araçlar şu gibi durumlardan sonra hurdaya çıkarılması gerekir:

  • Taşıt yanmışsa ve patlamış ise hurdaya çıkarılabilir.
  • Araçlar belli bir yaşını doldurmuşsa eğer trafikten çekilmelidir.
  • Araç artık kullanılamayacak durumdaysa hurdaya çıkarılmalıdır.

Ayrıca araç sahipleri de bazı özel durumlarda araçlarını hurdaya ayırmak isteyebilirler.

Araç Nasıl Hurdaya Ayrılır?

Kullanım ömrünü tamamlamış araçlar ve artık motoru vb. sistemleri zarar gören, kaza yapan, kullanımı mümkün olmayan araçlar hurdaya ayrılmalıdır. Fakat söz konusu işlemler için birtakım belgelerin tamamlanmış olması gerekir. Aracı ruhsatı ve plakasıyla beraber araç muayene istasyonuna götürmelisiniz. Buradan yetkili kişiden aracı hurdaya çıkarabilmek için gerekli işlemin yapılmasını talep edebilirsiniz.

Aracın Hurdaya Ayrılmasında İstenen Belgeler Nelerdir?

Aracın hurdaya ayrılmasında ilk aranan belge trafik belgesi, plakası ve dilekçe yazılarak başvuru yapılır. Haciz, rehin durumu varsa aracın bu durumunun sonlandığına dahil belge ve araç sahibinin kimlik kartı veya ehliyeti istenmektedir. Araç hurdaya ayrıma dilekçesi için aşağıdan vereceğimiz bağlantıya tıklayabilirsiniz. Dilerseniz aynı şekilde a4 kağıdına siz yazabilirsiniz, isterseniz word belgesindeki ilgili yerleri düzenleyerek yazıcıdan çıkartıp imzalayabilirsiniz.

Araç hurdaya çıkarma dilekçe örneği için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu