Asbis Nedir? Nereden Nasıl Öğrenilir?

asbis nedir

Araç sahiplerinin bilgi edinmesi amaçlı Trafik İşleri Genel Müdürlüğü tarafından faaliyetine başlanılan araç ve sürücü bilgi sistemi, araç sahiplerine birçok bilgiyi güncel bir şekilde arşivleyerek sunmaktadır. Bu platform üzerinden birçok sorgulama ve ödemelere ulaşılabilen ASBİS, 2009 yılından itibaren aktif bir şekilde faaliyetine devam etmektedir.

ASBİS Nedir?

ASBİS, araç kullanıcılarının araçları hakkında gerekli tüm işlemleri online platform üzerinde yapılması hedeflenen bir sürücü platformudur. Trafik İşleri Genel Müdürlüğü tarafından birçok işlem için kullanılan ASBİS platformu, ilk olarak kişilerin ehliyet ve ceza belgelerinin vergi dairelerine gelmeden ev adreslerine ulaştırılmasını sağlamak amacı ile kurulsa da, günümüzde birçok sorgulama ve ceza ödemelerine izin vermesi ile bilinmektedir. Günümüzde e-devlete de entegre olması nedeni ile kolay bir şekilde erişimi sağlanabilen ASBİS, her gün binlerce araç kullanıcısının ziyaret ettiği sayfa olmaktadır.

ASBİS Numarası Nedir?

ASBİS numarası, bir aracın satış işlemi esnasında satıcı kişinin aracın satıldığı kişiye araç tescili sırasında vermek zorunda olduğu geçici tescil belgesi üzerinde yer alan benzersiz bir numara kodudur. ASBİS numarası aracın teslimi sırasında oluşturulan yeni ruhsat belgesi ile geçerliliğini yitirse de, aracın güvenli bir şekilde satışına imkan sunan ve 19 haneden oluşan önemli bir kod olarak bilinmektedir. Dijital ortam üzerinden araç bilgilerine ulaşmak isteyen kişilerin ASBİS numarasına ihtiyacı bulunmaz.

ASBİS Numarası Nasıl Öğrenilir?

asbis nasıl öğrenilir

Trafik İşleri Genel Müdürlüğü tarafından araç sahiplerinin hizmetine sunulan ASBİS platformu üzerinden araç satış sırasında araca ait benzersiz bir ASBİS numarası atanmaktadır. Bu kod sayesinde aracın satışını güvenli bir şekilde satışını gerçekleştirmek isteyen kişiler, ASBİS numarası almak için şu yolları izlemelidir;

  • ASBİS resmi web sitesine veya e-devlet hizmetine kimlik bilgileriniz ile giriş yapın.
  • Karşınıza çıkan üyelik üzerinden “Araç Ekle” sekmesine tıklayın.
  • Aracınızın plakasını açılan ekrana doğru bir şekilde giriş yapın.
  • Bulunan aracın gerçek sahibi olduğunuzu doğrulamak adına ruhsat üzerinde bulunan kimlik bilgilerini doğru bir şekilde girin.
  • Aracınıza ait ASBİS numarası bir sonraki işlem işe birlikte tarafınıza bildirilecektir.

Bu adımlardan sonra aracınıza ait ASBİS numarasına sahip olabilir ve aracın satış veya ruhsat değişimi sırasında güven içerisinde bir süreç seyretmesini sağlayabilirsiniz. Her gün binlerce araç sahibi tarafından satış sırasında tercih edilen ASBİS numarası ile aracınızın satışını kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

ASBİS Numarası Nereden Öğrenilir?

Araçlarına ait ASBİS numarasına sahip olmak isteyen araç kullanıcıları için birçok devlet kurumu hizmet vermektedir. İlk olarak online platformlar üzerinden ASBİS resmi web sitesi veya e-devlet üzerinden ulaşılabilen ASBİS numaraları; aynı zamanda İl Vergi Dairesi Müdürlükleri’ne başvurularak alınabileceği gibi Trafik Emniyet Müdürlüğü’ne verilen dilekçe ile de istenebilmektedir. Online hizmetler üzerinden ASBİS numarasına ulaşmak hızlı ve daha kolay bir işlem sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu