Askeri Pilot Nasıl Olunur 2023 Şartları Nelerdir?

askeri pilot nasıl olunur

Askeri pilot nasıl olunur, askeri pilot olma şartları nelerdir konusunda bu sayfamızdan bilgi edinebilirsiniz. İnsanlar sivil alanda pilot olarak çalışabildiği gibi Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde de pilot olarak çalışabilir. Pilotluğu F16 gibi savaş uçaklarını kullanarak yapan ve TSK bünyesinde çalışan kişiler askeri pilot olarak anılırlar. Ayrıca askeri pilotlara savaş pilotu da denilir.

Askeri Pilot Nasıl Olunur 2020

Askeri pilot olmak isteyen kişilerin izleyebilecekleri iki farklı yol vardır. Bu yollar lise ve üniversite eğitimidir. Lise eğitimiyle savaş pilotu olmak isteyenler öncelikle Işıklar Askeri Lisesi’ne başvuru yapar. Bu okula sadece erkekler girebilir. Bu lisede normal lise eğitimi yanı sıra ileri düzeyde İngilizce eğitimi alınır. Lise sonunda ise Hava Harp Okulu’na girmeye hak kazanırlar.

Lise sonrasında askeri pilot olmak isteyenlerin ise öncelikle Anadolu lisesi, düz lise ya da fen liselerinin sayısal bölümlerinden mezun olmaları gerekir. Mezuniyet sonrasında üniversite sınavına girerek iyi bir puan alanlar Hava Harp Okulu’na başvuru yapabilir. Mülakatlardan geçenler ve gerekli şartları sağlayan kişiler okula kabul edilir. Harp Okulu’nda 4 senelik bir eğitim görüldükten sonra teğmen olarak mezun olunur.

Daha sonra sağlık taramasından geçerek İzmir Çiğli Ana Jet üssüne tayinleri gerçekleşir. Orada 2 senelik pilotaj eğitimi verilir. Jet uçaklarıyla eğitimi tamamlayan kişiler pilot olarak mezun olurlar. Mezuniyet sonrasında F16 uçaklarının kullanımı üzerine eğitim alırlar ve askeri pilot olurlar. Daha sonra da atandıkları yerde göreve başlarlar.

İlgili: Bordo bereli nasıl olunur

Askeri Pilot Olma Şartları Nelerdir?

askeri pilot olma şartları

Askeri pilot olmak pek çok insanın hayalidir. Ancak bu hayali gerçekleştirmek için bazı şartları taşıması gerekir. Askeri pilot olmanın şartları şunlardır;

  • Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak
  • Askeri okullardan atılma geçmişi bulunmamak
  • Kendisi ya da ailesinin yasa dışı görüşleri benimsememiş olmak
  • Herhangi bir suçtan dolayı hakkında soruşturma açılmış olmamak
  • Güvenlik soruşturmasında olumsuzluk bulunmamak
  • 20 yaşını geçmemiş olmak
  • Herhangi biriyle nikahsız yaşamamak

Bu şartları taşıyan kişiler lise veya üniversite sayesinde askeri pilotluk mesleğini yapabilirler.

Askeri Pilot Sağlık Şartları

Askeri pilotlukla sağlık en önemli şartlar arasında bulunur. Bu görevi yapmak isteyen kişilerin herhangi bir sağlık sorunu olmaması gerekir. Bunun dışında gözlerinde bir bozukluk olmaması ve gözlük kullanmaması gerekir. Ayrıca adayın ailesinde de genetik rahatsızlık olmaması şartı vardır. Adayın vücudunun herhangi bir yerine iz, yara ya da leke olmaması gerekir. Ayrıca bu kişilerin ayaklarının düztaban saçlarının da kel olmaması gereklidir. Başvuru sırasında yapılan sağlık muayenesi, uçuş muayenesi ve beden eğitimi gibi testlerde olumsuz bir sonuç çıkmayanlar okullara kabul edilirler. Ayrıca adayların boylarının 165-190 cm aralığında olması gerekir.

Askeri Pilot Maaşları

Askeri pilotlar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olarak 21 sene hizmet verirler. Verdikleri bu hizmet karşılığında da aylık olarak maaşlarını alırlar. Askeri pilotların aldıkları maaş 20 bin tl civarında olabilmektedir. Bu ücret askeri pilotların yaptıkları uçuşlara bağlı olarak değişir. Yaptıkları her ek uçuş için ekstra ücret alırlar.

Bu yazımızda askeri pilot nasıl olunur, askeri pilot olma şartları nelerdir şeklinde merak edilenlere cevap vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi bizlere yorumlardan sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu