Askerlik Yaşı Kaçtır 2023 Askere Kaç Yaşında Gidilir?

askerlik yaşı kaç

2020 yılı askerlik yaşı kaçtır, askere kaç yaşında gidilir, askerlik kağıdı ne zaman gelir gibi merak edilenleri bu sayfamızdan öğrenebilisiniz. Ülkemizde askerlik zorunlu bir vatani görevdir. Zorunlu askerlik, ülkemiz kanunlarına göre belli bir yaşa ulaşan erkeklerin (isteğe bağlı kadınların da katılabildikleri) yapmak zorunda süresi kanunlarımız tarafından kanunlarla belirlenen devlet hizmetidir.

Ülkemizde 1916’da çıkartılmış olan bir yasaya göre Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki her 19 yaşına basmış erkeğin askerlik yoklaması yapılır. Eğitim duruma bağlı olarak askere ne zaman gideceği ve askerlik süresi belirlenir. 2019 yılı itibari ile askerlik yaşı 20 olarak yenilendi.

Askerlik Yaşı Kaçtır 2020

Her TC vatandaşı erkeğinin zorunlu askerlik yaşı 20 yaşında başlıyor. 20 yaşına basmış her Türkiye vatandaşı erkeği için vatan görevini yerine getirmek için askere gitme zorunluluğu var. 2019 yılında kabul edile kanuna göre zorunlu askerlik süresi 6 aya düşürülmüştür. 6 aylık zorunlu askerlik görevini tamamlayan askerler için tercih seçeneği doğuyor. 6 aylık zorunlu askerlik görevini tamamlayanlar isterlerse terhis olabilirler veya askerlik görevine kaldıkları yerden devam ederek 2.000 TL ücret karşılığında askerliğe devam etme özgürlüğüne sahipler.

Askerlik Yoklaması Nedir ve Muayene İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Askerlik yaşına gelmiş olan her Türk vatandaşımızın askere alınabilmesi için belirlenmiş olan uygun koşulları sağlayıp sağlamadıklarını belgelemek amacıyla askerlik yoklaması alınır. Kişinin sağlık ve diğer durumları incelenerek askere alınıp alınmayacağı kararına varılır. Muayene işlemeleri askere gitmeye hazırlanan kişinin, askerliğe elverişli sağlık durumuna sahip olup olmadığına karar kılınan aşamadır.

Askerliğe uygun görülmek için; Aile hekimine kontrole gidip burada genel sağlık taramasına girmek gerekiyor. Daha sonra askere uygundur raporu alınıyor. Hekim tarafından uygun görülmeyen kişiler askerlikten muaf görülüyor. Eğer bilmiyorsanız aile hekimim kim sayfasından aile hekiminizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Görevi Kaç Yaşına Kadar Ertelenebiliyor?

askere kaç yaşında gidilir

Zorunlu askerlik görevi kişinin eğitim durumuna bağlı olarak ertelenebiliyor. Üniversite öğrencilerinin askerlik erteleme yaşı 29 olarak belirlenmiştir. Ancak herhangi bir eğitim içerisinde bulunmayan kişilerin 20 yaşından itibaren askerlik görevine gitmesi zorunludur. Lisans eğitimine devam etmek isteyenler 29 yaşına kadar erteleme şansına sahipken yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler ise 35 yaşına kadar askerliği erteleyebilirler.

Bedelli Askerlik ve Ücretli Askerlik

2019 yılında kabul edilen yeni askerlik sistemine göre askerlik ülkemizde 6 aya düşürüldü. Ayrıca 20 yaşına ulaşmış ve 35 bin 54 bin lira ücreti ödemeyi kabul eden vatandaşlar bedelli askerlikten yararlanma hakkına sahipler. Bakaya ve yoklama kaçağı durumunda olan vatandaşların ise bedelli askerlikten bir defaya mahsus yararlanmasına izin verildi ve cezaları da silindi.

Altı aylık zorunlu askerlik görevini tamamlayan vatandaşlar ise eğer isterlerse askerliğe ücretli olarak devam etme haklarına sahipler. Askerlik hizmetine ücretli olarak devam edenlere 2 bin TL maaş veriliyor. Ayrıca, Mardin, Kilis, Hatay, Şanlıurfa, Ağrı, Van, Iğdır, ve Şırnak’da görev yapan askerler için ise ek olarak 1.000 TL maaş verilmesine karar verildi.

Kaynakça
Askerlik kanunu
Askeralma kanunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu