Asli Kusur Nedir? Asli Kusur Sayılan Haller Nelerdir?

asli kusur nedir

Asli kusur nedir, asli kusur sayılan haller ve durumlar nelerdir sorularını bu yazımızdan cevaplandırıyoruz. Araba kullanan herkes sürücü koltuğuna geçip trafiğe çıktığı anda hata yapma riskine sahiptir. Bu yapılan hatalar veya sebep olunan durumlardan dolayı kişiler 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda bulunan 84.maddeye göre cezalandırılmaktadırlar. Bu belirlenmiş olan maddelere asli kusur denmektedir. Yanlışı veya sebep olunan durumu yapan kişi ise asli kusurlu sayılmaktadır.

Yaşanmış olan trafik kazalarında bu kusur oldukça önemlidir. Çünkü yaşanmış olan kazaya göre kasko ve sigorta şirketleri kusura göre durumu belirlemektedirler. Yani kusurun hangi oranda olduğu oldukça önem arz etmektedir. Tabii bu durum sürücü için de oldukça kritiktir. Yaşanılan kazada yaralanma, ölüm ya da hasar sonucunda kişiye tazminat davası açılabilir. Bundan dolayı kusurlu sayılan kişi ağır bir yaptırım alabilir.

Asli Kusur Sayılan Haller Nelerdir?

asli kusur sayılan haller

Yukarıda da söylediğimiz gibi sürücüler bir hata yaptıkları zaman asli kusurlu olmaktadırlar. Bundan dolayı da karayolları trafik kanununun 84.maddesi hazırlanmıştır. Bu maddede asli kusur sayılan durumlar yer almaktadır. İşte o haller başlıklar halinde şu şekilde;

1. Kırmızı Işıkta Geçmek Veya Polisin Dur İhtarına Uymamak

Maddenin ilki ve en önemlisi olandır. Eğer size ayrılmış olan yolda bulunan kırmızı ışıkta geçerseniz veya sizi durdurmak isteyen polisin dur ihtarına uymayarak yolunuza devam ederseniz ana kusurlu olarak sayılırsınız.

2. Taşıtların Girmemesi Gereken Yere Girmek Veya Bölünmüş Olan Yolda Karşı Tarafta İlerlemek

Aslında bu sıkça yaşanılan bir durumdur. Trafikte taşıt giremez işareti olan yere girerseniz veya ikiye ayrılmış olan yani hem gidiş hem geliş yönü bulunan yolda ters yöne girerseniz ve bu durum kazayla sonuçlanırsa asli kusurlu olarak sayılırsınız.

3. İkiden Fazla Şerit Olan Yollarda Karşı Şeride Geçmek

Eğer ikili şerit olan yolda siz size ait olmayan şeride veya yol bölümüne geçerseniz ve kazaya sebep olursanız asli kusurlu olarak sayılırsınız. Bu maddenin 2.madde ile benzerliği bulunuyor diye düşünebilirsiniz. Fakat cezanın uygulanması konusunda farklı yollar kullanılmaktadır.

4. Yolda Giderken Araca Arkadan Vurmak

Aynı yolda giderken önünüzde bulunan arabaya herhangi bir nedenle çarparsanız asli kusurlu olarak sayılırsınız. Bu durum arabanın kırmızı ışıkta durması ya da aniden önünüzde durması gibi bir durum olabilir.

5. Geçilmemesi Gereken Yerden Geçmek

Yolda ilerlerken mutlaka işaret levhalarını göz önünde bulundurmalısınız. Eğer bu duruma uymaz ve girilmemesi gereken yere girerseniz asli kusurlu olarak sayılırsınız.

6. Yolda İlerlerken Yön Değişimini Yanlış Yapmak

Eğer yolda seyir halindeyken bu yön değişimini yapılmaması gereken şekilde yaparsanız asli kusurlu olarak sayılırsınız. Bu durum aniden bir arabayı sollamanız veya dönel kavşaklarda aniden bir arabanın önüne çıkmak gibi durumlardır.

7. Yol Hakkına Tecavüzde Bulunmak

Bir diğer husus da bu durumdur. Kazaların birçoğu da bundan dolayı yaşanmaktadır diyebiliriz. Ve en çok da çift şeritli olan yol şeritlerinde bu durum meydana gelmektedir. Eğer bir arabanın gitmesi gereken yolda tecavüzde bulunursanız asli kusurlu olarak sayılırsınız. Ayrıca diğer karşı taraftan gelen aracı da zor durumda bırakmış olursunuz.

8. Kavşaklarda Geçiş Önceliği Kuralına Uymamak

Dönel kavşaklarda veya iki şerit halinde bulunan yollarda geçiş önceliği bulunan kişiye bu öncelik tanınmaz ve kazaya sebebiyet verilirse asli kusurlu olarak sayılırsınız.

9. Daralan Yollarda Geçiş Önceliği Kuralına Uymamak

Eğer yolun daraldığı yerde veya iki şeritli yolda kaplamanın olduğu yerde bu öncelik size ait değilken bu önceliği elde etmeye çalışırsanız asli kusurlu olarak sayılırsınız.

10. Park Edilmemesi Gereken Yere Park Etmek, Duraklamak ve Tedbirli Davranmamak

Eğer şehirlerarası bir yolda giderken mecbur kalıp durduysanız ve bunun için bir önlem almadıysanız asli kusurlu olarak sayılırsınız. Sebebiniz ister aracınızın arızalanması olsun ister farklı bir nedenden dolayı olsun asli kusurlu sayılırsınız. Böyle bir durum yaşarsanız ilk yapmanız gereken aracınızı yolun sağ tarafına almaktır. Eğer aracınız arızalandıysa dörtlülerinizi yakmanız gerekmektedir. Bu önlemleri aldığınız taktirde asli kusurlu sayılmazsınız.

11. Park Edilmesi İçin Ayrılmış Olan Yerlerde veya Taşıt Yolu Dışında Duran Araca Çarpmak

Yukarıda verilmiş olan maddede de söylendiği gibi park yerlerindeki araca ya da taşıt yolu dışında kalan duran araca çarparsanız asli kusurlu sayılırsınız.

12. Manevra İçin Düzenlenmiş Olan Şartlara Uymamak

Eğer park edilmiş bir araç yayaların geçişini veya hareket etmesini zorlaştırmakta ise asli kusur sayılır. Bir diğer husus ise araç dönerken veya buna benzer manevralar yaparken kişilerin canını tehlikeye atıyorsa bu da bir asli kusurdur ve kişi asli kusurlu sayılır. Son olarak yolda ilerleyen bir araç yön değiştirmek isterse kullanması gereken işareti kullanarak diğer araçları uyarmalıdır. Eğer bunu yapmıyorsa asli kusurlu sayılır.

Yukarıda bahsedilen kanunun maddesine göre herhangi bir kusur işlenirse kişiler cezalarını almaktadırlar. Bu cezalar kişinin hakkında açılan tazminat davasıdır ya da işlenmiş olan cezanın karşılığı neyse o ceza verilir. Asli kusur nedir, asli kusur sayılan haller ve durumlar nelerdir gibi soruların cevaplarını vermiş bulunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu