Asteğmen Nasıl Olunur 2023 Şartları Nelerdir?

asteğmen nasıl olunur

Asteğmen nasıl olunur, asteğmen olmak şartları şeklinde merak edilenlerin cevabını bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Asteğmen, halk arasında astek, astsubay veya yedek subay olarak da bilinir. Ülkemizde en düşük subay rütbesinde yer alan asteğmen, kıdemli başçavuş ile teğmen arasında yer alır. Ülkenin hava ve kara kuvvetlerinde olan asıl görevleri ise takım veya kısım komutanlığı olan askeri rütbedir. Büyük ve küçük askeri birlikler içinde takım komutanlığı, batarya subayı ve adestim subayı gibi görevleri de başarı ile üstlenirler. Ayrıca, teknik ve akademik bilgileri doğrultusunda orduya fayda sağlamaları da amaçlanır.

Asteğmen Olma Şartları Nelerdir?

Asteğmen olmak için 4 yıllık lisans eğitimi almak gerekmektedir. Seçilme sürecinden sonra 12 ay görev süresi verilmektedir. Asteğmen olmak için şartlar şu şekildedir;

  • Not ortalamasının yüksek olması (En az 3.00)
  • En az 4 yıllık lisans eğitimi almış olmak
  • Başvuruda bulunmuş olmak
  • Kuradan isminin çıkması gibi şartlar vardır.

Bu şartları karşılayan kişiler asteğmen olmak için başvuru yapabilirler.

Asteğmen Nasıl Olunur?

Başvuru şartlarını sağlayan kişiler asteğmen olarak göreve başlayabilirler. Önceki dönemlerde asteğmen olmak isteyen kişilere asteğmen sınavı yapılmaktaydı. Sınav sonucuna göre asteğmen olup olmayacağı belirleniyordu. Yeni sistem ile birlikte bu sınav kaldırıldı.

Artık kişinin 4 yıllık lisans mezunu olması ve not ortalamasının iyi olması dikkate alınmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler askerlik şubesine gidip bazı bilgilerinin öğrenilebilmesi için form vermektedirler. Bu form her askere gidecek olan kişiye verilen klasik bir formdur. Bu formda asteğmen olmak isteyen kişiler yedek subay olmak istiyorum kutucuğunu işaretlemelidir.

Asteğmen olabilmek için sadece bunlar yeterli değildir. TSK askerde mevcut duruma göre ihtiyaç olduğu takdirde asteğmen alır. Alınacak kişiler ise bilgisayar ortamında gerçekleşen kura ile belirlenir. Asteğmen olmak isteyen kişilerin başvuru yapıp kurayı beklemeleri gerekmektedir.

Asteğmen Maaşları Ne Kadardır?

Yedek subayların askerlik süreleri 12 aydır ve bu 12 aylık sürecin ilk 3 ayında maaş alamazlar. Asteğmenler ortalama 6.000,oo TL civarında maaş almaktadır. Maaşın değişme sebebi görev yapmış olduğu bölgeye göre verilen tazminattan kaynaklıdır. Doğu illerinde tazminatın yüksek olmasından kaynaklı asteğmen maaşı 7.000,00 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu