Avukat Katibi Nedir Ne İş Yapar? Görevleri Neler?

avukat katibi nedir ne iş yapar

Çalışma alanını hukuk olarak belirleyen kişilerin çalışabileceği meslek gruplarından biri de avukat katibidir. Avukat katibi nedir, ne iş yapar, görevleri neler, nerelerde çalışabilir gibi birçok soru yeni bir meslek arayan kişiler tarafından soruluyor ve merak ediliyor.

Avukatın aldığı davaları takip eden, adliyedeki dava işleri ile ilgilenen, icra davalarının yürütülmesini sağlayan, avukata sekreterlik, yardımcılık ve danışmanlık yapan bir meslektir. Avukatın sağ kolu olarak adlandırılabilir. Yeni nesil bir meslek olduğu için gençler rahatlıkla tercih edebilir, kariyer planını buna göre gerçekleştirebilir.

Avukat Katibinin Görevleri Nelerdir?

Avukat katipleri avukatların iş yüklerini hafifleten kişilerdir. Avukat katiplerinin çalıştırılması için yasa da bulunmaktadır.

  • Avukatın sahip olduğu duruşma programını disiplinli şekilde takip etmek.
  • Dava evraklarını düzenlemek.
  • Davaların programlı şekilde dosyalanmasını ve takibini yapmak.
  • Avukatların görüşmelerini ayarlamak.
  • Makbuz- fatura hazırlamak.
  • Avukat ve danışanlar arasındaki iletişimi sağlamak.
  • Müvekkillerle arasındaki randevuları düzenlemek.

Bu görevleri gerçekleştirmek oldukça fazla disiplin ister. Aynı zamanda yoğun bir çalışma gerektirir. Bu işleri yapmak için mutlaka hukuk alanında bilgi sahibi olmak gerekir.

Avukat Katibi Nasıl Olunur?

Avukat katibi olmak için eğitimli olmak şarttır. Liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavına girmek gerekir. Sonrasında kazanılan Adalet Meslek Yüksek Okulunda 2 yıllık Adalet bölümü bitirilmelidir. Eğitim boyunca staj yapıldığı için kişiler mesleğe hakim hale gelir. Sonrasında kolaylıkla bu meslekte çalışmak mümkün olur.

Avukat Katipleri Nerelerde Çalışabilir?

Avukat katipleri için çalışma olanakları oldukça geniştir. Birçok alanda görev yapabilirler. Avukatlık bürolarında, özel işletmelerin hukuk servislerinde, icra takip bölümlerinde, hukuk müşavirliklerinde, adliye teşkilatlarında, barolarda iş bulmak mümkün olur. Genelde hukuk öğrencilerinin mesleğe hakim olabilmeleri için bu mesleği yapmaları tavsiye edilir.

Avukatlık Katipleri Ne Kadar Kazanır?

Avukatlık katiplerinin kazandıkları ücret asgari ücretin üstüdür. Ancak fiyat yapılan işe ve çalışma programına göre değişir. En önemlisi maaş çalışılan yere göre de değişir. Özel bürolarda çalışmak ile devlet bürolarında çalışmanın ücretlendirmesi farklılık gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu