Banka Genel Müdür Maaşları 2023

banka genel müdür maaşları

Finansal sektöre günümüzde insanlar tarafından çok fazla başvurulur. Bu yüzde de bankacılık sektörü hızla değişim ve gelişim gösterir. Her ülkenin kendine özgü bankalarının dışında yabancı bankalara da ekonomilerinde yer verdiği görülür. Ekonomide para kontrolünü elinde tutmayı iyi bilen bir sektör olarak bankacılık sektörü karşımıza çıkar.

Gerek kolay ulaşım imkanları ile gerekse müşterilerine tanıdığı sınırsız hizmetler ile de popülerliğini korur. Bankacılık sektörünün en önemli varlık sebebi müşterileri olsa da bunun yanında banka çalışanlarının da büyük bir rolü vardır. Sektörü en iyi analiz eden, araştırma yapan ve denetleyen bir yapı olan bankacılıkta personel temini yaparken işleyen süreçte önemlidir.

Banka Genel Müdür Maaşları Ne Kadar 2020

Genellikle bankada çalışmak isteyen kişilerin hedefleri her zaman yüksek olur. Çalışmak istedikleri bankada asla yerinde saymak istemezler. Bununla birlikte de yükselmek için daha fazla çalışırlar. Pek çok pozisyonda çalışma fırsatı olan bankacılık sektörünün en üstte yer alan genel müdürler kurumun başı olarak bilinir. Banka genel müdürü bir bankanın hiyerarşisinde en üstte yer almakta olup emir komuta ile bankanın işlerini düzenler ve denetler. Banka genel müdür maaşı ise ortalama olarak hesaplandığında 12.000 TL civarındadır.

Banka Genel Müdürü Ne İş Yapar?

Sektörde kendi firmasının en üst düzeyinde yer alan banka müdürü müşteri ile banka ve bankalar arası koordinasyonu sağlamak için bu görevi üstlenir. Banka müdürünün görev ve sorumlulukları ise şunlardır;

  • Hizmeti verimli ve hızlı bir şekilde sunmak
  • Banka mevzuatındaki değişiklikleri takip etmek ve işleri ona göre düzenlemek
  • Harcama birimleri ve personeller ile ilgili işleri düzenlemek ve denetlemek
  • Parasal konular için idari organlardan görüş almak
  • Şubelerdeki müdürlüklere ve personellere sözlü veya yazılı bildirimde bulunmak

Bankacılık sektörünü oluşturan ve en üstten en alta kadar ilişkileri düzelmek ve koordinasyonu sağlamak ile görevli olan kişi banka genel müdürüdür.

Banka Müdürü Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Günümüzde elbette birçok meslekte olduğu gibi banka müdürlüğü için de üniversitenin uygun bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu ön lisans veya lisans olabilir. Bu süreçte başlangıçta müfettiş olarak işe başlayanlar ve 6 yıllık müfettiş yardımcısı olarak görevlerine devam edenlerde banka müdürü olmaya hak kazanırlar.

İlginizi çekebilir:

Garanti bankası personel alımı

Ziraat bankası personel alımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu