Bekçi Nedir Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir? Nerelerde Çalışır?

bekçi nedir ne iş yapar

Bekçi nedir, ne iş yapar, görevleri neler, bekçiler nerelerde görev yapar gibi merak edilenler bu sayfamızda. Son yılların en çok ataması yapılan meslekleri arasında bulunan bekçilik, 2015 yılından itibaren yeni yaratılan memurluk istihdamı kapsamında oluşturulan bir iş kolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye genelinde “Mahalle Bekçiliği” adı altında ataması yapılan bu meslek ne iş yapmaktadır? Görevleri nelerdir?

Bekçi Nedir?

Bekçi, İl Polis Teşkilatına bağlı olarak görev alan ve belirlenen muhitin güvenlik sağlığı açısından yeterli seviyeye gelmesi hedeflenmesi üzerine görev alan bir tür güvenlik memurudur. 2015 yılından itibaren ülkemizde ataması yapılması üzerine en sık tercih edilen mesleklerden biri olan bekçilik, bir bölge be o bölgede yaşayan bölge sakinlerinin güvenliğini sağlamak amacı ile görev yapmaktadır. Bekçilerin, son çıkan yasalar ile birlikte elinde barındırdığı yetkilerde artış yaşanması üzerine, polislik ile benzerlik gösteren birçok göreve destek vermektedir.

Bekçi Ne İş Yapar?

Bekçiler, görevlendirildikleri bölgeye özel olarak devriye atan ve bu bölge içerisinde yaşanan olumsuzlukların engellenmesi için görev yapan güvenlik memurluğudur. Bekçilerin yaptıkları işler arasında, görevli oldukları bölge içerisinde meydana gelen suçların engellenmesi veya tespit edilmesi gibi birçok görev bulunmaktadır. Bununla birlikte yardım görevleri de bulunan bekçiler, o bölge içerisinde yardıma muhtaç duruma düşen vatandaşlara yardım etmekle yükümlü olduğundan, bu durum gibi yardım destekleri de bekçilerin yaptığı işler arasında yer alır.

Bekçinin Görevleri 2020

Bekçiler, son çıkan yasalar ile birlikte artan görev ve yetkilere sahip olmaktadırlar. Bu nedenle güvenlik memuru adı altında görev yapan bekçilerin şunlar gibi birçok görevi bulunmaktadır;

  • Bölge içerisinde saldırı veya suç gibi durumlarda suç sanıklarını yakalamak
  • Suç işlenen mahallerde yer alan kanıtları korumak
  • Kamuya zarar verebilecek protesto, yürüyüş gibi eylemleri bildirmek
  • Bölge içerisinde uyuşturucu, kumar gibi yasakların ihlalini tespit etmek

Bu gibi görevleri bulunan bekçiler, Türkiye sınırları içerisinde bölgelerin büyüklüğüne göre değişen sayılarda görevlendirilmektedirler.

Bekçiler Nerelerde Görev Yapar?

Ataması devlet tarafından yapılan bekçiler, devlet tarafından atandığı polis teşkilat bölgesi içerisinde görevlerini yapabilmektedirler. Günümüzde özel bekçilik gibi bir konu olmadığından, ataması yalnızca devlet aracılığı ile gerçekleşebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu