Bordo Bereli Nasıl Olunur 2023 Şartları Nelerdir?

bordo bereli nasıl olunur

Bordo bereli nasıl olunur, bordo bereli olma şartları nelerdir şeklinde soruları buradan açıklıyoruz. Bordo bereli olan kişiler genel itibari ile aile hayatı fazla olmayan ve aile hayatı ile ilgilenemeyen kişilerdir. Ülkemizde bordo bereli olmak isteyen kişi sayısı oldukça fazladır. Fakat bordo bereli olabilmek için bazı şartlar gerekmektedir.

Bordo Bereli Nasıl Olunur 2020

Bordo bereli olabilmek için ilk ve en önemli şartlardan biri Türk silahlı kuvvetlerinin özel kuvvetler komutanlığı içinde subay, astsubay veya uzman erbaş olunması gerekmektedir. Diğer yol ise Türk silahlı kuvvetler bünyesinde olmadan bordo bereli olmaktır. Bunun için de bazı şartlar bulunmaktadır.

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?

bordo bereli olma şartları

Bordo bereli olabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. İlk önce Türk silahlı kuvvetleri personeli tarafından başvuru yolu ile yapılmaktadır. Ancak bu personeller subay, astsubay, veya uzman erbaş personelleri olmak gerekmektedir. Aksi halde başvuru değerlendirmeye alınmaz ve kabul edilmez. Ayrıca bordo bereli olmak için gönüllü şekilde başvuru yapılması gerekir. Peki, bordo bereli olmanın şartları nelerdir? Bordo bereli olma şartları şunlardır:

  • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 25 ile 27 yaş aralığında bulunmak, daha büyük olmamak
  • Türk silahlı kuvvetleri okullarından veya askeri okullardan herhangi bir neden ile atılmamış olmak
  • Yapılacak olan tüm sınavlarda başarılı olmak
  • Herhangi bir kamu veya özel kuruluşa karşı hizmet yükümlülüğü veya tazminat borcu olmaması
  • En az 2 yıllık yüksekokul veya 4 yıllık lisans eğitimi almış olmak
  • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasının temiz çıkmış olması
  • Bordo bereli eğitimi alabilecek sağlık şartlarına uygun olması
  • Kişinin kendisinin ya da ailesinden herhangi birinin terör ile ilişiği olmaması

Bu şartları sağlayan her Türk vatandaşı bordo bereli olma hakkına sahiptir. Bu koşuları sağladıktan sonra alınacak olan fiziksel yeterlilik ve kilo, boy oranı neticesinde bordo bereli başvurusu kabul edilen kişiler bordo bereli olabilirler.

İlgili: Komando nasıl olunur

Bordo Bereli’nin Görev Alanı Nedir?

Bordo bereliler genel itibari ile yetiştirilmeleri, onlara özel eğitim yöntemi yetiştirilmektedir. Bu nedenle diğer Türk silahlı kuvvetleri personellerine göre görevleri farklılık göstermektedir. Bordo bereliler TSK için iş bitirici ve özel işler için görevlendirilen personellerdir. Bu yüzden özel operasyonlar içerisinde yer almaktadırlar. Bu görevleri başarılı bir şekilde yerine getirirler.

Bordo Bereli Kişi Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Bordo bereliler, genel itibari ile Türk silahlı kuvvetlerin en iyi fiziğine ve zekasına sahip olan kişiler tarafından seçildiklerinden dolayı aldıkları maaş miktarı oldukça fazla merak edilmektedir. Bordo bereliler içerisinde yer alan en düşük rütbeye sahip kişiler uzman çavuşlardır. Bunların aldıkları maaş ise 3.500 lira civarındadır. Ayrıca bu ücrete bazı hizmet hakları da dahil edilmektedir. Orta seviyeye sahip olan bordo bereli bir astsubay maaşı ise 4.200 lira civarındadır. Ayrıca özel ödemeler dahil aldıkları maaş miktarı 6.000 lira civarına kadar gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu