Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvuru Formu 2023

çalışan annelere kreş yardımı

2020 yılı aile ve sosyal politikalar bakanlığı kreş yardımı başvuru formu, şartları ve kreş parası almakla ilgili tüm detayları buradan aktarıyoruz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile AB Delegasyonu tarafından gerçekleştirilen “Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” dahilinde çalışan annelere aylık 100 euro destek sağlanacak. Projenin amacı adından da anlaşıldığı gibi kadınların iş hayatında aktif rol almalarını sağlamak, iş hayatında kadın istihdamını arttırmak ve aile iş yaşam dengesini güçlendirmektir

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvuru Şartları 2020

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile AB Delegasyonu tarafından gerçekleştirilen projeyle sigortalı çalışan annelere 24 ay boyunca 0-60 aylık çocuklarını Milli Eğitim Bakanlığına veya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreş, anaokulu, gündüz bakım evine göndermeleri koşuluyla mali yardım yapılacak. Kreş desteği başvurusu için aşağıdaki koşulları sağlamanız gerekmektedir.

 • Çocuğunuzun 0-60 ay yaş aralığında olmalı.
 • Projenin başlatıldığı pilot illerden Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir veya Malatya’da ikamet etmelisiniz.
 • Çocuğunuz ile birlikte ikamet etmeniz gerekmekte.
 • Kesi kayıt için başvurmadan önce bir iş yerinde 4/a sigortalısı olarak kayıtlı ve tam zamanlı çalışıyor olmalısınız.
 • Son bir yılda SGK’ya bildirilen aylık ortalama para kazancınızın, asgari ücretin brüt halinin iki katını aşmıyor olması gerekir.
 • Çocuğunuzu ya Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreş, anaokulu veya gündüz bakım evine ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreş, anaokulu veya gündüz bakım evlerine düzenli olarak göndermeniz gerekli.

Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Kreş yardımı için nereye başvurulur diye merak ediyorsanız, ön kayıtlar e-devlet üzerinden alınacak. Hali hazırda 15 Ekim 2019 tarihinde başlayan başlayan başvurular 2020 yılında da devam ediyor. Başvuruların sonraki aşaması olarak SGK’dan randevu alınacak ve gerekli evraklar tamamlanacak. Ön kayıt sonrası gerekli şartlar sağlandıysa SGK’nın proje ofislerinde kesin kayıt yaptırılacak. Proje tamamlanma tarihi 31 Mart 2022 olarak belirlenmiştir.

Çalışan annelere kreş yardımı başvurusu için tıklayınız.

Kreş Desteği Süresince Yapılması Gerekenler

 • Çocuklarını kreş, anaokulu veya gündüz bakım evine düzenli olarak gitmesi gerekiyor.
 • Annenin de bir iş yerinde bir ay boyunca çalışması gerekiyor.
 • Halk Bankasında bir hesap açılması ve kreş ya da anaokulunun aylık ödemelerinin bu hesap üzerinden ödenmesi gerekiyor.

Projeden Faydalananların Yükümlülükleri

 • Çocuğunuz kreş, anaokulu, gündüz bakım evine düzenli devam etmeli çünkü denetleyiciler ziyaret gerçekleştirecektir. Çocuğunuz herhangi bir nedenle devamsızlık yaparsa durumu proje ofislerine bildirmelisiniz.
 • Bir iş yerinde aylık 30 gün çalışmanız olmalıdır. Tekrar çalışma hayatına dönecek olan anneler için sağlanan kreş desteği doğrudan kadının iş hayatındaki istihdamını ve dolaylı olarak aileyi güçlendirecek bir projedir.
 • 30 gün üzeri raporlu olmanız durumunda durumu yerel ofise bildirmelisiniz.
 • Kreş ücretini öderken dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir tanesi ödeme Halk Bankasında açtırdığınız hesap üzerinden banka havalesi yoluyla yapılmalıdır. Ödeme mutlaka proje ofisine belirttiğiniz hesap üzerinden yapılmalıdır.

100 Avro (€) Kreş Yardımı

Devletin bu projesinden yararlanmaya hak kazanan annelere aylık 100 avro destek sağlanacak. Bugünkü şartlarda kendi paramıza çevrilmiş hali ise yaklaşık 650 TL civarındadır. Ayrıca projeye kayıt olduğunuz ilk ay kırtasiye giderleri için fazladan tek seferlik 100 avro ödemesi daha yapılmaktadır. Proje kapmasında tüm şartları sağlayan 10.250 anneye toplamda 26 milyon avronun üzerinde mali yardım sağlanacak.

Çalışan Annelere Kreş Parası Ne Zaman Verilecek?

Tüm şartları ve koşulları sağlayan anneler başvurularının onaylanmasının ardından, kreş parasının ne zaman verileceğine dair bilgi alabileceklerdir.

Kreş Yardım Desteğinin Kesilme Durumları

 • Gerekli şartlar yerine getirilmezse destek kesilir.
 • İşten atılma, şehir değişikliği gibi durumlarda proje ofisinin mutlaka bilgilendirilmesi gerekir.
 • Anne işten ayrılır veya işten çıkarılırsa çocuğun kreşe devam etmesi durumunda en fazla 3 ay daha mali destekten faydalanılabilir.
 • Çocuk 72 aylık olunca, ilkokula başlayınca mali destek kesilecektir.

Kreş Yardımından Faydalanacak Kişi Sayısı

En büyük şehrimiz İstanbul için 3.250 anne, Başken Ankara için 1.500 anne, İzmir için 1.500 anne, Antalya için 1.500 anne, Bursa için 1.250 anne, Malatya için 750 anne ve son olarak Elazığ için 500 anne kontenjanı ayrılmıştır. Projenin ilk aşamasında sadece bu şehirler destekten faydalanabilecek. Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti projenin mali yüklenmesini beraber ortaklaşa yapmışlardır. 7 pilot ilde toplam 10 bin 250 kadının hayatına dokunulması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında asıl listeler ve yedek listeler oluşturulacak. Asıl listede yer alan annelere destek sağlandıktan sonra herhangi bir nedenle son bulan mali destekler yerine yedek listelerden seçilecek annelere mali destek verilecektir. Genellikle anneler çalışma hayatına çocuk sahibi olduktan sonra ara verirler. Bu proje yardımıyla anneler iş hayatına tekrar daha güçlü bir şekilde dönebilecek. Bu yazımızdan çalışan annelere kreş yardımı konusunda tüm detayları aktarmış bulunuyoruz. Proje hakkında daha detaylı bilgi için sgkkurumsalcocukbakimi.org adresinden ilgili dokümanları inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu