Cankurtaran Nedir, Nasıl Olunur? Belgesi Nasıl Alınır?

cankurtaran nasıl olunur

Can kurtaran nedir, nasıl olunur, cankurtaran belgesi nasıl alınır şeklinde merak edilenler bu sayfamızda. Cankurtaranlar plaj ve havuzlarda insanların güvenliğini sağlamak amacıyla görev yapan kişilerdir. Cankurtaranların en temel görevi insanların herhangi bir şekilde suda boğulma tehlikesi geçirmesi ihtimalinde veya boğulma tehlikesi geçirmesi halinde tehlikede olan kişiyi kurtaran, gerekli uyarıları yapan ve gerekli olduğu takdirde ilk müdahaleleri gerçekleştirebilecek donanıma sahip kişilerdir. Özellikle fazla akıntılı sahillerde ve aniden derinleşen kıyılarda mutlaka cankurtaran olması gerekir. Cankurtaranların uyarıları her zaman ciddiye alınmalı ve uygulanmalıdır.

Cankurtaran Belge Türleri

Cankurtaran olabilmek için belirli bir eğitimden geçmek gerekir. Bu eğitimler farklı dallar arasında çeşitlilik gösterir. Cankurtaran türleri;

 • Bronz cankurtaran: Havuzlarda can güvenliğini sağlama yetkisine sahiplerdir. Gerekli durumlarda Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde ilk yardım yapma hakları vardır.
 • Gümüş cankurtaran: Deniz, göl, doğal ve yapay iç suların kıyılarında aynı zamanda da havuzlarda can güvenliği sağlamak ve hayat kurtarmak için yeterli donanıma ve yetkiye sahiplerdir. Kritik durumlarda Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde kalp masajı ve yapay solunum uygulamak, su üstü arama kurtarma ile ilk yardım yöntemlerini uygulayabilirler.
 • Altın cankurtaran: Federasyonun CMAS üç yıldız dalıcı belgesini almaya hak kazanan kişilerdir. Gümüş cankurtaran ile aynı yetkilere sahiptir.

Altın cankurtaran olabilmek için sırayla bronz, gümüş ve altın cankurtaran eğitimlerini başarıyla tamamlamış olmak gerekiyor.

Cankurtaran Olmanın Şartları Nelerdir?

Bronz cankurtaran eğitim şartları:

 • En az 18 yaşında olmak.
 • En az ilkokul mezunu olmak.
 • Cankurtaran eğitimi almasında sakınca olmadığını kanıtlayan sağlık belgesine sahip olmak.

Gümüş cankurtaran eğitimi şartları:

 • En az 18 yaşında olmak.
 • En az ilkokul mezunu olmak.
 • Bronz cankurtaran belgesini almış olmak.

Altın cankurtaran eğitim şartları:

 • En az 19 yaşında olmak.
 • En az ilkokul mezunu olmak.
 • Gümüş Cankurtaran belgesini almış olmak.
 • Federasyonun 3 yıldız dalıcı belgesini almış olmak.
 • En az 6 ay boyunca gümüş cankurtaran görevinde çalışmış olmak ve 6 aylık çalışma sürecini belgelemek.

Cankurtaran Belgesi Nasıl Alınır?

cankurtaran belgesi nasıl alınır

Cankurtaran belgesi alabilmek için genellikle en az 4 ile 6 gün kadar eğitim görmeniz gereklidir. Eğitim sürecinde size sunulan tüm bilgileri en az %70 derecesinde anlamanız ve sınavda pratiğe dökebiliyor olmanız gereklidir. Sizden üzme kabiliyetinizin üst seviyede gelişmiş olması beklenir. Bu temel şartları sağlamanız ve eğitiminizi başarı ile bitirmeniz durumunda belgenizi almanızda herhangi bir sakınca yoktur. Ayrıca su sporları kapsamında lisans sahibi olmak her zaman artı bir başarıdır.

Cankurtaran Belgesi Nereden Alınır?

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu yetki belgesine sahip olan bir yerden eğitim almanız ve gerekli yeterlilikleri tamamladığınız ve üniversitede cankurtaran bölümünden mezun olduğunuz takdirde size verilen belge sayesinde cankurtaran olabilirsiniz. Cankurtaran belgesi almak için fazladan bir başvuruda bulunmanıza gerek kalmaz. Eğitim aldığınız kurum size belgenizi teslim eder. Federasyon tarafından yetkili eğitim merkezlerini görmek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu