CEO Nasıl Olunur? Ceo Nedir, Ne İş Yapar?

ceo nedir

CEO nasıl olunur, ne iş yapar şeklinde merak edilenleri bu yazımızdan cevaplayarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız. Doğru bilgilere ulaştıktan sonra CEO olmayı isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. Ancak öncelikle CEO nedir, ne anlama gelir sorularına cevap verelim.

CEO Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

Öncelikle CEO’nun kelime açılımı Chief Executive Officer yani türkçesiyle “baş yönetici” “icra kurulu başkanı” anlamlarına gelmektedir. Bilmeyenler için okunuşu ise “siyo” şeklindedir. Net bir şekilde belirtmek gerekirse CEO’luk bir şirketin yönetiminden sorumlu olan kişi anlamına gelmektedir. Fakat karıştırılmaması gereken şey CEO şirket sahibi değildir. Ancak bazen şirket sahipleri kendisini CEO olarak da belirleyebilir. Bu yüzden genellikle CEO’ların belirli sorumlulukları vardır ve bağımsız değillerdir. Yönetim kurulu toplandığında o kurula karşı birtakım sorumlulukları söz konusudur.

Günümüzde CEO olmak insanlar tarafından çok fazla ilgi görmekte ve bu konum kariyer noktasında zirve denebilecek yer haline gelmektedir. CEO’luğu ön plana alan faktör maaşının oldukça fazla olması ve oldukça karizmatik bir meslek olmasıdır. Günümüzde en çok aranan saygınlık ve iyi bir maaş özelliklerini CEO’luk bünyesinde barındıran bir meslektir.

CEO’nun Görevleri Nelerdir?

CEO’luk getirdiği yüksek maaş ve popülerlik ile birlikte birtakım görevleri içinde barındırır. CEO’nun görevlerinden bazıları şunlardır:

  • Yönetim kurulundan aldığı hedefi gerçekleştirmek için çeşitli stratejiler ortaya koymak ve uygulamak.
  • Bugün şirketi yönetirken aynı zamanda şirketin yarınını da planlamak.
  • Yönetim kurulu ve icra kurulu arasında bağlantıyı kurmak.

Bunlar CEO’nun görevlerinden yalnızca bazılarıdır. Bu görevlerin şirkete veya işin durumuna göre artması söz konusu olabilir.

CEO Nasıl Olunur?

ceo nasıl olunur

CEO olmak için istekli olan insan sayısı oldukça fazla. Fakat her insan CEO olamıyor. CEO olabilmek için bazı kriterleri bünyenizde bulundurmanız şarttır. Bu kriterlere göz atacak olursak;

  • İyi bir eğitim almak
  • Finans yönetimini çok iyi bilmek
  • Bu iş için çok geniş ve iyi bir çevreye sahip olmak
  • Hedefleri her zaman yüksek tutmak
  • Esneklik
  • Yönetim kuruluna girmek

Bu özellikleri taşıdığınız taktirde CEO olabilme imkanınız artmaktadır.

Yüksek Standartlarda İyi Bir Eğitim Şart

İlk olarak CEO olmak isteyen bir kişi okul hayatında başarılı olması gerekmektedir. Genellikle tercih edilenler ise lisans ve lisansüstü eğitimlerdir. Tabi hangi sektör içerisinde çalışmak ve yükselmek istiyorsanız bununla ilgili bir bölümde eğitim almanız gerekmektedir. Birçok CEO olmuş birey ilk olarak lisans eğitimi alır daha sonra lisans üstü eğitimini tamamlar. Bunun yanında CEO olmak için genellikle tanınmış bir okulda eğitim almak bireyleri bir sıfır öne geçirmiş olacaktır.

Finans Yönetimi Bilmelisiniz

CEO olmak için bilinmesi gereken en önemli durumlardan biri de finansal alandır. Bu yüzden hayatınız boyunca özellikle de üniversite yıllarınızda ekonomi gibi derslerle çok fazla ilgilenmeniz gerekmektedir. Bu konuda kendinizi geliştirmeniz şarttır. Çünkü şirketler için finansal durumlar oldukça kritiktir ve yönetebilmek çok önemlidir.

CEO Olmak İçin Bağlantılarınızı Henüz Üniversitedeyken Kurmalısınız

Okul yılları içinde bireylerin iş hayatı ile ilgili seminerler, kurslar ve hatta iş çevreleriyle ilgili bağlantı kurabilecekleri alanlarda yer almaları gerekmektedir. Bunun için üniversite yıllarından itibaren bireylerin kendilerini kanıtlaması ve liderliklerini gösterebilmeleri için çeşitli alanlarda görev alması gerekiyor. Stajyerlik ise bağlantılarınızı kurmanız açısından oldukça önemlidir.

Hedefiz Daima Büyük Olmalı

İnsanlar kendi niteliklerine göre bir işe girdikleri zaman şirketin hepsini satın alacak gibi düşüncelerle hareket etmesi gerekir. İş ortamı içerisinde özgüveni tam ve enerjik bir birey olmak her zaman önemlidir. Bununla birlikte üst düzeyde yer alan yönetici ve benzeri insanlarla iletişim halinde olmak her zaman ön planda olmanızı sağlayacaktır.

Esneklik Çok Önemli

Bir lider istediği bir şeyi elde etmek konusunda her zaman hırslı olmalıdır. Bu açıdan şirket içerisinde diğer kişilerin önüne geçmek için esnek olup bulabildiğiniz her çalışma pozisyonunda görev almak, CEO olmak için en önemli adımlardan biri olarak karşımıza çıkar. Bu konuda girişimci bir nitelikte olmak bireyleri her zaman öne çıkaracaktır.

Yönetim Kurulunda Görev Almak

Şirket içerisinde belirli bir yere geldiğiniz taktirde o şirketin yönetim kuruluna girmek için çaba sarf etmeniz oldukça önemlidir. Dünya genelinde CEO olmuş bütün insanlar şirket içerisinde mutlaka yönetim kurulu içerisinde yerini almış kişilerdir. Nasıl ceo olunur sorusuna derinlemesine cevaplar vermeye çalıştık. Sizler de bu konuda yorumlarınızı mutlaka bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu