Çift Anadal Nedir? Yandal Nedir? Nasıl Yapılır? Farkları Nelerdir?

çift anadal yandal nedir nasıl yapılır

Üniversite sınavına giren ve tercih yapacak olan öğrencilerin karşısına çift anadal, yandal gibi kavramlar çıkmaktadır. Öğrencilerde bunların ne olduğunu ve nasıl yapıldığını merak etmektedir.

Çift Anadal Nedir?

Çift anadal kavramı tercih esnasında öğrencilerin karşısına çıkan kavramlardan biridir. Bu kavramın ne olduğunu merak eden öğrenciler araştırma içine girmektedir. Çift anadal üniversite bölümlerinden birine kayıt olan öğrencilerin aynı fakülteden başka bir bölümünde bütün derslerini alması ve iki bölümden de başarılı bir şekilde mezun olmasına olanak sağlayan bir kavramdır. Bunun sonucunda öğrenci aynı anda iki farklı lisans programından mezun olmakta ve iki farklı diplomaya sahip olmaktadır. Öğrenci iki farklı anadalı da aynı zamanlarda başarı ile tamamlarsa çift anadal yapmış olmaktadır.

Yandal Nedir?

Öğrencilerin karşısına çıkan bir diğer kavram ise yandal kavramı olmaktadır. Yandal kavramına baktığımızda ise üniversitenin bir bölümüne kayıtlı olan öğrencinin aynı zamanda farklı bir bölümden de bazı dersleri alıp başarı ile tamamlaması sonucunda bu bölümü yandal olarak bitirmesi karşımıza çıkmaktadır. Yani öğrenci kendi alanının derslerini alırken aynı zamanda farklı bir bölümden de bazı dersleri almaktadır. Bu derslerden başarılı olursa yandalda sertifika sahibi olabilmektedir.

Çift Anadal ve Yandal Farkı

Çift anadal ve yandal öğrenciler tarafından birbirine karıştırılan kavramlardır. Bu kavramların aynı anlama geldiği düşünülse de aslında bu kavramlar birbirinden farklıdır.

  • Çift anadalda öğrenciler aynı anda iki farklı diploma sahibi olabilmektedir. Yandalda ise sadece bir sertifika sahibi olunmaktadır.
  • Çift anadalda farklı bir bölümün tüm dersleri alınıp başarıyla tamamlanması gerekmektedir. Yandalda ise başka bir bölümün sadece bazı dersleri alınmaktadır.

İki dal arasındaki farklardan bazıları bunlardır. Bu farklar çoğaltılabilmekle birlikte bunlar temel farklardır.

Çift Anadal ve Yandal Nasıl Yapılır?

Öğrencilerin bu dalları yapabilmesi için ortalamaların oldukça yüksek olması gerekmektedir. Yani başarı düzeyinin yüksek olması gerekmektedir. Bunun yanında başvurabilmeleri için anadalında yer alan dönem derslerinin hepsinden başarılı olmuş olması gerekmektedir. Bu koşullardan sonra bu dallara başvurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu