Coco Chanel Kimdir, Hayat Hikayesi ve Başarı Öyküsü

coco chanel kimdir

Coco Chanel kimdir, hayat hikayesi ve başarı öyküsü hakkında bu sayfamızdan bilgiler edinebilirsiniz. Fakir bir ailede dünyaya gözlerini açan Coco, küçük yaşlarda öksüz kalmıştır. Gösterdiği azimle ismini Time dergisinin sürdürdüğü “Yüzyılın En Önemli 100 İsmi” araştırmasına sokmayı başaran tek modacı olan Coco Chanel, özellikle gençlerin yakından tanıması gereken bir girişimcidir.

Coco Chanel’i Yakından Tanıyalım

Dünyanın en çok bilinen moda markalarından birisi olan Chanel’in kurucu ortağı olan Coco, iş hayatına açtığı küçük bir şapka dükkanıyla atılmıştır. Dünyanın en başarılı kadın girişimcileri arasında adı ilk sıralarda sayılan Coco, yaşadıklarıyla bir mucizenin hikayesidir.

Asıl adı Gabrielle Bonheur Chanel’dir. 1883 yılında Fransa’da dünyaya gelmiştir. Saumur şehrinde yaşayan 7 çocuklu fakir bir ailenin çocuğu olan Coco, annesini 6 yaşındayken kaybetmiştir. Annenin ölümünden sonra yaşanan en dramatik ayrılık babanın evi terk etmesi olmuştur.

Coco takma ismi; kısa bir süreliğine şarkıcılık deneyimi yaşayan Gabrielle Bonheur Chanel, sahneye Coco takma ismiyle çıkmıştır. Dönemin en kalabalık gece kulüpleri arasında sayılan Vichy ve Moulin’de bir şarkıdan aldığı Coco ismini kullanan yıldız daha sonra takma isminin Cocotte’sadan yani Türkçe karşılığı metres olan kelimeden aldığını belirtmiştir.

Dikiş Dikmeyi Nerede Öğrendi?

Coco’nun belki de hayatını değiştirecek olan dikiş dikme becerisi, yetiştirildiği yetimhanede kazandığı bir tecrübedir. İlk olarak arkadaşları için diktiği şapkalarla beğeni toplayan genç kız, çeşitli mağazalarda terzi yamağı olarak çalışma fırsatı elde etmiştir.

Yetişkinlere yönelik ilk şapka tasarımını 1908 yılında yapan Coco, ilk dükkanının 1909 yılında yine Fransa’da açmıştır. Bir apartmanın zemin katında yer alan dükkankısa süre içerisinde şehrin zenginlerinin akınına uğramıştır.

Hızla artan satışlar Coco Chanel’in mesleğini seçmesinde yönlendirici öneme sahiptir. Kıyafet ve aksesuar tasarlayarak dikmekten büyük keyif aldığını fark eden Chanel, kendini bu alanda geliştirmeye devam etmiştir.

Paris’te Açılan İlk Dükkan

Şapkalarını Fransa’nın en meşhur yeri olan Paris’te satmaya başlayan tasarımcı, burada ünlü ve zengin bir iş adamıyla tanışma fırsatını yakalamıştır. Arthur Capel isimli yardımsever iş adamı Coco’ya Paris’in elit semtlerinde dükkan açması için yardımcı olmuştur.

1913 yılında açtığı dükkanda kadınların rahat edeceği kumaşlar ve kullanışlı kalıplar üzerinde çalışan Chanel kadın spor kıyafetlerinin satıldığı butiğiyle ününü önce Fransa’da daha sonra da tüm dünyada duyurmayı başarmıştır. Kısa sürede bir stil ikonu olmayı başaran tasarımcı bu yaratıcılığını abartısız olduğu kadar da sofistike kombinlerden almıştır. Yine muhteşem aksesuarlarla bütünleşen kıyafetler şıklığın ve rahatlığın temsilcisidir.

Markanın Simgesi Olan Tasarım

Fransız moda tasarımcısı ve Chanel markasının kurucusu olan Coco, hemen her üründe tercih ettiği siyah renkle dikkat çekmiştir. Hemen her ünlünün dolabında bulunan “Siyah Mini Chanel Elbise” bir vazgeçilmezidir. Özellikle 1. Dünya Savaşı yıllarında fakirleşen halkın kış aylarında daha sıcak kalması için tasarladığı kumaş, kalıp ve modeller, o yıllarda moda sektörüne yön vermiştir.

Dünya kadınlarının yanı sıra Türk Ordusunu da giydiren Chanel, 1930’lu yıllarda Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün ricasıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin üniformasını tasarlamıştır. Ordumuz 1980’li yıllara kadar Chanel tarafından tasarlanmış olan resmi kıyafetleri kullanmıştır. İlerleyen yıllarda yeni tasarım görevi Arzu Kaprol’a verilmiş ve tasarımcı özellikle Coco Chanel tarafından özenle detaylandırılan aksesuarlardan vazgeçemediğini belirtmiştir.

Müşterilerin Tercih Ettiği Marka: Chanel

1915’li yıllardan itibaren müşterilerin sık tercih ettiği markalar arasına yerleşmeyi başaran Chanel, döneme damga vuran dergilerde de çeşitli başarılar ve ödüller kazanmıştır. 1921 yılında parfüm işine giren marka basit bir parfüm şişesini kendileri için uğurlu olan 5 sayısıyla birleştirerek dünyanın en tanınmış parfümü olan Chanel No.5’i piyasaya sürmüştür.

Tekstil ürünlerine ilave ürün arayışında olan müşterilere parfümle karşılık veren marka, işe sade bir şişe tasarımı yaparak başlamıştır. Chanel No.5 olarak vitrin ve raflarda yerini alan parfüm bugün hala en çok satılan kokular arasında ilk sıralardaki yerini korur. Modacı ürettiği Chanel No:5 için “Daha önce hiç görülmemiş, unutulmayacak, modanın en gözde aksesuarı” tanımlamasını yapmıştır.

Müşterilerin Hayatına Dokunan Ürünler

Şapka ve kıyafet tasarımının ardından çıkarılan parfüm büyük beğeni toplayınca Coco Chanel ürün çeşitliliğini artırma kararı almıştır.

  • 1924’te küpe ve çeşitli aksesuarlar,
  • 1930’da gece kıyafetleri,
  • 1955’te takım elbise,
  • 1958’de erkekler için deri çanta ve parfüm üretimi başlamıştır.

Girişimcilere ilham verecek öneme sahip olan bir hayatın altına imza atan Coco Chanel, 10 Ocak 1971 yılında hayata gözlerini yummuştur. Hakkında yazılan kitaplar ve işine olan tutkusu bugün yeni nesilde pek görülmeyen bir taksire şayandır. Her zaman rahatça giyilebilecek kalıplar ve popülerliğini yitirmeyen efsane modellerin yaratıcısı olan Coco Chanel, şıklığa verdiği önemle moda dünyasını yönlendirmeyi başarmıştır.

Ölümünden Sonra Chanel

Öldüğünde ve öldükten sonra milyonlar tarafından tanınan, sevilen ve tercih edilen bir marka olan Chanel, çocukluk yıllarda böylesine parlak bir hayat yaşamamıştır. Çocuk esirgeme kurumuna verildiğinde şekillenen hayatı, dikiş dikmeyi öğrendiğinde farklı bir yaratıcılık kazanmıştır. Dönem kadınlarını kısıtlayan korse ve jartiyer kullanımı Coco Chanel’in rahatlık vizyonuyla geride kalmıştır. Ölümünden sonra Chanel markasının bayrağını ünlü tasarımcı Karl Lagerfeld devralmıştır.

Coco Chanel’den lüks tanımı; şık giyinmenin aslında rahatlık olduğunu her zaman savunan Chanel verdiği röportajlarda; “Lüks dediğiniz şey rahat da olmalı, eğer rahatsızsa o lüks değildir.” demiştir. Markanın bugünkü başarısında büyük katkısı olan siyah mini elbise, inci kolye ve şapka uyumu bir Hollywood yıldızı ve moda ikonu olan AudreyHepburn tarafından sıklıkla tercih edilmiştir. En yakın arkadaşı olan Edmonde Charles Roux tarafından yazılan hikayesi 2005 yılında baskıya girmiş ve eser 2008 yılında televizyona uyarlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu