Çocuk Yardım Parası Ne Kadar 2023

çocuk yardım parası ne kadar

2020’de çocuk yardım parası ne kadar oldu diye merak edenler bu yazımızdan gerekli bilgileri öğrenebilirler. Devletimiz her sene yapmış olduğu düzenli yardımlara ek olarak bu yıl da çocuk parası yardımı yapıyor. Özellikle yeni doğum yapmış ve bebekleri olmuş kişiler devletin vermiş olduğu çocuk parasının ne kadar olduğunu merak ediyorlar.

Çocuk parasının ne kadar olduğu konusuna geçmeden hangi şartlarda alınacağı sorusu da kafalarında soru işareti olarak bulunuyor. Bu konu hakkında doyurucu bilgi vermek istiyoruz. Devletimiz 2015 yılından itibaren yeni doğum yapmış olanlara çocuk parası yardımı veriyor. Bu fiyat her sene değişiklik gösteriyor.

Çocuk Parası Yardımı Nedir?

Halk arasında genellikle bu konu doğum parası olarak bilinir. Ama devlet 2015 yılından itibaren doğum yapmış kişilere çocuk parası yardımı veriyor. Bu yardımı almak ve aile bütçelerine katkı sağlamak için annelerin yapması gereken bazı şeyler bulunuyor. Bunların ne olduğunu ve ne yapması gerektiğini yazacağız.

  • Canlı bir şekilde doğum yapmış olan anne İl Nüfus Müdürlüğüne gitmesi gerekiyor.
  • Sonra kayıt işlemini yaptırması lazımdır.
  • Daha sonra Doğum Yardım Başvurusu ismiyle olan dilekçeyi doldurması gerekiyor.

Bu dilekçeyi doldurduktan sonra devletin kendisine vermiş olduğu çocuk parasını almaya hak kazanıyor. Doğmuş yapmış olan çocuğunun ispatını tabii ki yapması gerekiyor. Ayrıca daha önce hazırladığımız çalışan annelere kreş yardımı başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

2020 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

çocuk parası ne kadar

Çocuk parası yardımı her sene devletin belirlemiş olduğu fiyata göre değişkenlik gösteriyor. Geçen sene 2019 yılı içerisinde ilk doğumunu yapmış çocuğuna bir anne 300 TL alıyordu. İkinci çocuğuna ise devletten çocuk parası olarak 400 TL alıyordu. Eğer anne üçüncü çocuğunu doğurmuş ise bu rakam 600 TL olarak devlet tarafından kendisine veriliyordu. Çocuk yardım parası ne kadar diye 2020 yılında soranlar için ücretler değişmedi. Bu yıl herhangi bir artış olduğu takdirde yine sayfamızdan bilgilendirme yapacağız.

Ek olarak eğer ilk doğumda ikiz bebek dünyaya getirdiyse fiyatta biraz değişiklik olacaktır. İkiz doğan çocuklardan birisine 300 TL diğerine 400 TL veriliyor. Toplamda ilk doğumdaki ikiz bebeklerden 700 TL anneye destek sağlanıyor. Anne ilgili olan nüfus müdürlüklerine bebeğin kaydını yaptırması gerekiyor. Sonra doğum yardımı dilekçesini doldurması gerekiyor. Bu işlemlerden sonra alacağı para hemen kendisine verilir.

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Bir annenin doğum parası yani çocuk parası yardımı alması için doğumunu 2015 yılından sonra yapması gerekiyor. Bu tarihten önce yapılan doğumlarda çocuk yardımı devlet tarafından verilmiyor. Çocuk parası alabilmesi için çocuğun canlı olarak gerçekleşmesi ve sağ olması gerekiyor. Ölü olarak doğmuş çocuğa çocuk parası verilmiyor. Canlı olarak doğan çocuğun kayıt işlemleri nüfus müdürlüğüne yapılıyor.

Sonra anne dilekçe yazarak çocuk parası talebinde bulunuyor. Yapılmış olan bu çocuk parası yardımı tek sefere mahsus yapılıyor. İkinci ve üçüncü çocuğun doğması durumunda anne ilk çocuğun doğumunda yapmış olduğu işlemi tekrar aynı şekilde yapıyor. Aynı işlemi yaptıktan sonra ayrı ayrı yeni doğan çocuklara çocuk parasını devlet tarafından alabiliyor. Çocuk parası ne kadar şeklinde merak edilenleri buradan cevaplamış bulunuyoruz, merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu