Cumhurbaşkanı Koruması Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

cumhurbaşkanı koruması nasıl olunur

Bu yazımızda Cumhurbaşkanı koruması nedir, nasıl olunur ve maaşları ne kadardır? sorularının cevaplarını inceleyeceğiz. Türkiye’de genel olarak birçok alanda meslek grupları sorgulanmaktadır. Bunların arasında en önemli olanı ise devlet memurluğudur. Fakat bazı meslekler var ki hem maaş konusunda hem de mesleğin niteliği konusunda oldukça büyük önem arz etmektedir. Bunlardan biri olan görevi devletin en büyük makamını korumakla görevli olan cumhurbaşkanı korumaları.

Cumhurbaşkanı Koruması Kimdir?

Cumhurbaşkanı koruması, cumhurbaşkanı nereye giderse gitsin fark etmeksizin onu sürekli ve yakın biçimde koruyan kişiye denilmektedir. Yakından ve uzaktan gelebilecek her türlü tehlikelere karşı Cumhurbaşkanını korumakla görevlidir. Cumhurbaşkanı için belirlenen korumalar büyük özen gösterilerek seçilmektedir.

Bununla birlikte Cumhurbaşkanı korumalarının seçildiği tek bir meslek grubu bulunmaktadır. Bu meslek ise polistir. Yani Cumhurbaşkanının korumaları polis mesleğinden olan kişiler arasından seçilmektedir. Gerekli görüldüğü durumlarda ise askeriye içerisinden de koruma seçimi yapılmaktadır.

Cumhurbaşkanı Koruması Nasıl Olunur?

Bakıldığı zaman Cumhurbaşkanı koruması olmak büyük özen ve dikkat isteyen bir iştir. Bu mesleğin ağırlığı oldukça fazladır. Bu mesleğe girmek isteyen bireyler arasından özenli bir seçim gerçekleştirilir. Cumhurbaşkanı koruması olabilmek için öncelikle polis veya asker olmanız gerekmektedir. Bu korumalar özellikle muharebe eğitimi almış olan personeller tarafından seçilir.

Cumhurbaşkanı koruması olabilmek için sizde bulunması gereken genel şartlar ise şunlardır:

  • Polis veya asker olmak ve uzman sınıfı içinde yer almak
  • Yeterli silah kullanabilme ve mahalle bilgisine sahip olma
  • Yasalar hakkında ve koruma ile ilgili bilgi sahibi olmak
  • Çevik, fit ve sportif olmak
  • Mesleki açıdan hiç soruşturma geçirmemiş olmak

Son ve alternatif olarak gösterilen özelliklerden biri de harp sahasında kendisini kanıtlamış olmak özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sizi Cumhurbaşkanı koruma seçimleri sırasında ön planda tutmaktadır. Cumhurbaşkanı koruması olabilmek için bu şartların siz de bulunuyor olması gerekmektedir.

Polis Sınıfından Yapılan Seçme Nasıl Gerçekleşir?

Cumhurbaşkanlığı korumasının belirlenmesi için ilk olarak polis sınıfından seçme işlemi gerçekleştirilmektedir. Cumhurbaşkanının korumalığını yapacak kişi burada fiziki olarak kendini kanıtlamalıdır. Bazı fiziki özelliklere sahip olan polislerin burada şansı oldukça fazladır. Bu fiziki özellikler ise şu şekildedir:

  • Uzun boya sahip olma
  • Vücudun fit olması
  • Silah kullanmada üstün yeteneğe sahip olma
  • Kıyafete özen gösterilmesi
  • Meslek içindeyken kendini göstermesi ve kanıtlaması

Gibi hususlar göz önüne alınmaktadır. Bu saymış olduğumuz unsurlar Cumhurbaşkanı koruması seçerken polis sınıfı arasından yapılan fiziki yeterlilik ve dış görünüş özelliklerini içermektedir. Bu maddelere sahi olan kişilerin Cumhurbaşkanı koruması olma şansı daha fazladır.

Cumhurbaşkanı Koruması Maaşları

cumhurbaşkanı koruması maaşları

Cumhurbaşkanı korumaları, güzel kazanç elde etmektedirler. Korumalar görevleri itibari ile zaten devlet memurları olduklarından, Cumhurbaşkanı koruması olmaları halinde ise ücretleri belirli miktar artırılır. Ortalama olarak en düşük koruma maaşı 7.000 liradır. En yüksek koruma maaşı ise 15.000 lira civarındadır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu