Ön Yazı Nasıl Yazılır? CV Ön Yazısı Örnekleri

ön yazı nasıl yazılır

Ön yazı nasıl yazılır, dikkat edilmesi gerekenler ve ön yazı örnekleri hakkında bu sayfamızdan bilgi edinebilirsiniz. CV iş bulma aşamasındaki adaylar için son derece önemli bir faktördür. Ön yazı ise CV özet bilgisi olarak değerlendirebilir. Çoğu zaman işveren üzerinde etkili olan CV içerisinde iş tecrübesi, okul bilgileri ve kişisel bilgiler yer almaktadır. Fakat iş bulurken etkili olan tek faktör CV değildir. Bunun yanı sıra ön yazı gönderilmesi de büyük önem taşımaktadır. Ön yazı CV ile birlikte gönderilen önemli bir metindir. İşverenlerin kişiyi tanıması açısından son derece önemli olan bu metin kişinin diğer adayları elemesine katkıda bulunacaktır.

CV Ön Yazısı Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

CV yanına eklenen ön yazı özellikle yeni mezunlar tarafından bilinmemektedir. Fakat iş bulma noktasında son derece etkili olan ön yazı iş arayışında olan herkes için büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple herkes mutlaka bir ön yazı hazırlamalıdır. Ön yazı kısa bir tanıtım yazısıdır. Bu yazıda kişinin kendini anlatması ve başvurulan işi neden istediğini anlatması mümkündür. Bu sayede işverenler sadece CV incelemez ve aday hakkında bilgi sahibi olmuş olur.

CV Ön Yazısı Göndermeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

CV ile birlikte gönderilecek olan ön yazının başarısı çok önemlidir. Bu sebeple ön yazı hazırlığında bazı detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu detaylar şunlardır;

  • Yazım hatalarına dikkat edilmeli ve kusursuz bir metin hazırlanmalıdır.
  • Tekrar eden cümlelerden uzak durulmalıdır.
  • Ön yazı çok uzun tutulmamalı ve nitelikli bilgiler kullanılmalıdır.
  • Her şirket için ayrı ön yazı hazırlanmalıdır. Herkese aynı yazı gönderilmemelidir.

Bu detaylara dikkat edilmesi yeterlidir. Bu doğrultuda hazırlanan ön yazı mutlaka başarılı bir etki yaratacaktır.

Ön Yazı Nasıl Yazılır?

Ön yazı hazırlarken belirli bir düzene uyulması çok daha doğru olacaktır. Metnin bölümlere ayrılması hem yazmayı kolaylaştıracak hem de kısa ve öz bir ön yazı elde edilmesini sağlayacaktır. Ön yazı yazarken ilk paragrafa başlangıç kısmı denir. Başlangıç kısmında yetkili kişiye sayın şeklinde hitap edilmeli ve kısa bir giriş yapılmalıdır.

Daha sonra orta kısma geçildiğinde ilgili pozisyonun neden istendiği, bu işe uygun olduğunuz, eğitimleriniz ve kişisel bilgilerinizden bahsedilmelidir. Kapanışta ise hitap edilen kişiye teşekkür edilmeli ve mutlaka iletişim bilgileri yazılmalıdır. Başarılı bir ön yazı bu doğrultuda hazırlanmaktadır. Yeni mezun kişilerinde bu şekilde hazırlamaları tavsiye edilmektedir.

Ön Yazı Örneği

Ön yazı örneğine başlamadan önce şunu belirtmekte şunu mutlaka belirtelim. İnternette bulduğunuz örnekler daha önce binlerce iş arayan tarafından kullanılmış olabilir! Bu yüzden yine örneklere bakabilirsiniz ancak kendinizi anlatan ve sizin cümlelerinizle sıfırdan bir ön yazı yazmanız çok daha etkili olacaktır.

ön yazı örneği

Ön yazınızın bu formatta olmasına özen gösterin. Ancak tekrar belirtelim ki ön yazıdaki bilgilerin tamamen doğru ve size uygun olması gerekiyor. Bu metni doğru bilgilerle daha da zenginleştirebilir veya kısaltabilirsiniz. Ancak çok fazla uzun olmamasına dikkat edin.

Ön Yazı Göndermenin İş Bulma Üzerindeki Etkisi

CV ile birlikte ön yazı göndermek işverenler üzerinde olumlu bir etki bırakmak konusunda son derece önemlidir. Bir iş başvurusuna yüzlerce CV gönderildiği düşünüldüğünde ön yazının önemi anlaşılmaktadır. CV inceleyen insan kaynakları ön yazı ekleyen adayları ön planda tutmaktadır. Tüm bu detaylara bakıldığında ön yazı yazmanın önemi anlaşılmaktadır. Bu sebeple iş arayışında olan herkes kendisini anlatan kısa bir ön yazı hazırlamalı ve CV ile birlikte göndermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu