Defaten Ödeme Ne Demek? Nasıl Yapılır?

defaten ödeme ne demek

Defaten ödeme nedir, ne demektir şeklinde sorulan soruların cevaplarını bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Vergi borçlarını e-devlet üzerinden ödemek isteyen vatandaşların sıkça karşılaştığı bir ödeme seçeneği olan defaten ödeme, birçok kişi tarafından sıkça araştırılan konular arasına girdi. Defaten ödeme ve taksitli ödeme kapsamında iki farklı ödeme yolu sunulan vergi ödemelerinde defaten ödeme nedir, nasıl ödenir?

Defaten Ödeme Ne Demek?

Defaten ödeme, vergi borçlarını ödemek isteyen vatandaşlar için sunulan ve tüm vergi borçlarını tek seferde ödeme işlemine verilen isimdir. Birçok vergi borcunu birleşik veya ayrı bir şekilde tamamını kapatmak için kullanılan defaten ödeme, vatandaşın vergilerini taksitlendirmeden tek celsede ödemesine denilmektedir. E-devlet üzerinden giriş yaparak vergi borçlarını ödemek isteyen kullanıcıların taksitli ödemenin yanında karşılaştığı diğer bir ödeme yöntemi olan defaten ödeme yapmanın birçok avantajı bulunmaktadır.

Defaten Ödeme Nasıl Yapılır?

Tüm vergi borçlarını defaten ödeme ile kapatmak ve defaten ödeme yönteminin avantajlarından yararlanmak isteyen kişiler, defaten ödeme yönteminin nasıl kullanılacağını her geçen gün daha fazla merak ediyorlar. Defaten ödeme yapmak için şu yolları izlemek yeterlidir;

  • E-devlet hesabınıza kimlik doğrulamasını yaparak giriş yapın.
  • Gelir idaresi müdürlüğü’nü aratarak GİB işlemlerini seçin.
  • “Borçlarım” sekmesi altında bulunan “Vergi Ödemeleri” sekmesine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan “Taksitle Öde” veya “Defaten Öde” seçeneklerinden birini seçin.

Bu yöntem sayesinde zaman kaybetmeden vergi borçlarınızı defaten ödemeyi tercih ederek kısa süre içerisinde kapatabilmek mümkündür. Defaten ödemenin vatandaşlara sunduğu devlet tarafından verilmiş birçok avantaj bulunduğundan, birçok kişi vergi borçlarını bu yöntemle kapatmaktadır.

Defaten Ödeme Nerelerden Yapılır?

Defaten ödeme yöntemi ile indirimli ve avantajlı bir şekilde tüm vergi borçlarını kapatmak isteyen kişilere başta e-devlet hizmeti olmak üzere GİB resmi web sitesi ve il vergi daireleri’de aktif bir şekilde hizmet vermektedir. GİB resmi sitesi üzerinden kimlik bilgileriniz ile yeni bir üyelik oluşturduktan sonra vergi borçlarınızı ödeyebileceğiniz gibi; ilinizde bulunan en yakın vergi dairesi müdürlüğü’ne de başvurarak vergi borçlarınızı kapatabilir, taksitlendirebilir ya da defaten ödeme yöntemi ile tüm vergi borcunuzu tek celsede kapatabilirsiniz.

Defaten Ödemenin Avantajları

Defaten ödeme yapmak isteyen kullanıcılar için Türkiye cumhuriyeti maliye ve hazine bakanlığı tarafından 2014 yılında birçok avantaj ve yarar sunulmuştur. Vergi borçlarını taksitle ödeme yoluna giden vatandaşların fazlalaşması ve vergi affına denk gelmesi nedeni ile bakanlığın aldığı önlemler arasında bulunan defaten ödeme için yapılan yardımlar, birçok vatandaşın bu ödeme yönteminden yararlanmasına neden oldu.

Defaten ödeme yöntemini tercih eden vatandaşlar, vergi borcu türüne göre değişen cinste olmak üzere birçok indirimden yararlanabilecekler. %2 oranından başlayan vergi borcu ödemeleri için kurum ve kişi ayrımı da önemli bir fark oluştururken, “Taksitle Öde” seçeneğinde bulunan faiz ve gecikme ücretlerinden de defaten ödeme yöntemi ile kurtulmak mümkün görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu