Denetçi Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Neler?

Günümüzde denetçi kavramı sıkça duyulan kavramlardan birisidir ve çok sayıda denetçi arayan iş ilanları bulunabilmektedir. Bu sebeple kişiler denetçilerin kim olduklarını ve ne iş yaptıklarını merak ederler. Denetçi nedir, ne iş yapar, görevleri neler, nerelerde çalışabilir? İşte cevapları.

Denetçi Nedir?

Denetleme işiyle görevli olan kişiler denetçi olarak adlandırılırlar. Kamu kuruluşların ya da özel kuruluşların devlet tarafından belirlenmiş yasalara uygun hareket edip etmediklerinin denetlenmesiyle ilgilenirler. Kurumlarda teftiş yapan denetçiler yaptıkları teftişe dair raporlar hazırlarlar.

Denetçi Türleri Nelerdir?

Denetçiler çalıştıkları kuruma ve yaptıkları işe bağlı olarak farklı türlere ayrılırlar. Denetçiler bağımsız, iç veya kamu denetçileri olarak üç türe ayrılırlar. İç denetçiler kamuda hizmet veren kuruluşların veya özel şirketlerin içyapılarını ve işleyişlerinin denetlemesini yaparlar.

Kamu denetçileri ise kamu kurumlarına bağlı olarak çalışan denetçilerdir. Maliye müfettişi veya SGK müfettişi gibi kişiler kamu denetçileridir. Bağımsız denetçiler ise kurumlara bağlı olmadan serbest olarak çalışan kişilerdir. Bu kişiler yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavirlerdir.

Denetçiler Ne İş Yapar, Görevleri Neler?

Denetçilerin genel olarak yaptıkları iş denetleme işidir. Bu denetimleri yasalara uygun şekilde gerçekleştirirler ve kurumların yasaya uygun çalışıp çalışmadıklarını kontrol ederler. Yaptıkları denetimler sayesinde kurumların işleyişinin düzgün olmasını sağlarlar. Yaptıkları denetimlere dair raporlar hazırlarlar.

Denetçiler Nerelerde Çalışır?

Denetçiler kamu ve özel kuruluşlarda çalışabilirler. Ayrıca hiçbir kuruma bağlı olmadan kendi ofislerinde serbest olarak da çalışabilirler. Ancak kişilerin denetçi olarak çalışabilmeleri için iktisat, muhasebe, çalışma ekonomisi, kamu yönetimi hukuk, işletme ve endüstri mühendisliği gibi bölümlerde eğitim almaları gerekir. Ayrıca kişilerin bağımsız denetçi olarak çalışabilmeleri için bağımsız denetçilik sınavına girmeleri gerekir.

Denetçilerin Sahip Olmaları Gereken Nitelikler Nelerdir?

Özel kuruluşlarda kişilerin denetçi olarak çalışabilmesi için sahip olmaları gereken nitelikler vardır. Bu nitelikler şunlardır;

  • Şirketlerin yasalara uygun çalışıp çalışmadığının kontrolünü iyi yapmak
  • Yapacakları denetime dair yasaları iyi bilmek
  • Düzenli çalışmak
  • Denetçilik görevinin tüm gereklerini yerine getirebilmek

Bunlar dışında denetçiler farklı yerlere denetime gidebildikleri için ehliyet sahibi olmaları da işlerini yapmalarını kolaylaştırır. Ayrıca denetçi olacak kişilerin seyahat engellerinin de bulunmaması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu