Diploma Aslı Gibidir Nereden Nasıl Alınır? (2024 Ücreti)

diploma aslı gibidir nereden nasıl alınır

Diploma; eğitim gördüğünüz okul tarafından, eğitiminizi başarı ile tamamlamanız halinde verilen resmi nitelikli belgedir. Diplomanızı birçok kamu kurum ve kuruluşta, iş yerinde, eğitim alanında kullanmanız gerekebilir. Diplomanın talep edildiği birçok alan vardır. Bu durumda diplomanın aslı yerine, aslı gibidir olarak oluşturulan belge sunmanız resmi nitelik kazanmasını sağlar. Aslı gibidir yapılması için bazı yöntemler vardır.

Noter Tarafından Aslı Gibidir Almak

Noterler; mesleki olarak tüm işlemlerini özenle ve resmi olarak yapmak durumundadır. Bu nedenle tüm evraklar genellikle noter onayından geçer. Noter tarafından onaylanan diploma, aslı gibidir şeklinde onaylanır ve resmi işlemlerde kullanılabilir. Ancak noterlerde onaylatacağınız diploma için 70 – 90 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Eğitim Kurumları ve Kurumlar Tarafından Onaylama

Eğitim kurumları ya da diğer kurumlar diploma aslını görmeleri halinde, aslı gibidir olarak örneğini alır ve kullanırlar. Bunun için kurumun bu durumu şartlarında belirtmesi ve kendi işleminde kullanıyor olmasıdır. Bir kurumun verdiği aslı gibidir belgesi, başka kurumda geçerli değildir. Aslı gibidir kaşesini diploma örneğine uygulayan kurum yetkilisi bu anlamda yetkilendirilmiş kişiler olduğu için gerekli işlemler resmi olarak devam eder. Kurum tarafından arşive kaldırılır ya da işlemde kullanılır.

MEB’den Aslı Gibidir Almak

Eğitim alanında ilerlemeniz halinde DGS, yüksek lisans, doktora ve diğer alanlarda eğitime devam etmeniz adına diploma aslınız sizden talep edilir. İlçe MEB’e giderek diplomanızı aslı gibidir olarak talep etmeniz mümkündür. Ancak bazen bunu yeterli görmeyen kurumlar farklı yerlerden yapılmasını talep edebilir.

Diplomanın Aslı Nerelerde İstenir?

Diploma aslı, kullanılacak alanlara göre önem taşımaktadır. Eğitim, sizlerin kendinize kattığınız en iyi yatırımdır. Bu anlamda aldığınız diploma sadece tozlu sandıkta saklanması için kullanılamaz. Birçok yer sizden diplomanızı isteyebilir ancak özellikle aslı talep edilir. Aslını vermeniz ise kaybolması halinde sizlere sorun yaratır. Bu nedenle aslı gibi oluşturulan tüm kurumlarda kullanabilirsiniz.

  • İş hayatında terfi
  • Eğitim hayatının devamı
  • Sürücü belgesi
  • İşe kabul
  • Akademik iş ve işlemler
  • Kamu kurumları

Daha birçok alanda diplomanız önem kazanır. İş yerinizde terfi etmeniz ve kıdem atlamanız için diplomanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu