Diplomamı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

diplomamı kaybettim

İlkokul, lise veye üniversite diplomamı kaybettim diyenler için tüm bilgiler bu yazımızda. Diplomalar kişinin eğitim düzeyini gösteren belgelerdir. Bu nedenle eksikliğinde belirli kurum ve kuruluşlara başvuru yapılması zor bir süreç olmaktadır. Diplomalar eğitim alınmış olan kurum tarafından eğitim süresince yapılmış olan faaliyet ve uygulamaların onaylı belgesidir. Bu belge belirli konularda yeterlilik kazandığınızı göstermektedir. Bu sayede hem kariyer alanında hem de diğer belirli başvurularda olması gerekmekte. Belirli kurum ve kuruluşlar başvuru işlemleri sırasında denklik belgesini diploma yerine kabul ediyorlar. Bu sayede herhangi bir kayıp durumunda mezun olunmuş olan eğitim kurumundan denklik belgesi alınabilir.

Diploma Nereden Alınır?

Diplomalar eğitim gördüğünüz eğitim kurumlarından mezun olmanız şartıyla alınmaktadır. Diploma veren kurumları şöyle sıralayabiliriz;

  • İlkokul
  • Lise
  • Üniversite

Ayrıca diplomamı kaybettim ne yapmalıyım sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer almakta. Bu gibi durumlarda direk olarak diploma alınmış olan kuruma başvuru yapılmalıdır. Kurum gerekli olan işlemlerden sonra diplomaya dair eş bir belge verecektir. Bu belgeyi online yollarla alabilme imkanınız da bulunmakta.

İlkokul, Lise, Üniversite Diplomamı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Diplomanızı kaybetmeniz durumunda yapabileceğiniz tek şey eski eski okulunuza gidip durumu izah etmelisiniz. Burada ilgili kuruma bir dilekçe vererek diploma yerine geçecek mezuniyet belgesi alabilirsiniz. Dilekçede gereken bilgiler okulda yetkili tarafından sizlere bildirilecektir. Eğer lise diploması kayıpsa lise diploması nasıl alınır başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

Ayrıca e-devlet üzerinden 2008 yılı ve sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaöğretim kurumlarından mezuniyet bilgileri sorgulanmaktadır. 2008 yılı öncesinde mezun olanların talep ettikleri belgeleri mezun oldukları kurumlardan, kurumların kapanmış olması durumunda ise okulun bulunduğu il/ ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak temin etmeleri gerekmektedir. Aynı şekilde yüksek öğretim mezun belgesi de e-devlet’ten sorgulanabiliyor.

Diplomamı Nereden Tekrar Alabilirim?

Diplomaların kaybı durumunda diplomanın alınmış olduğu kurumlardan tekrardan mezuniyet belgesi alınması mümkün olduğunu belirttik. Mezun olmuş kişilerin tekrardan diploma alması imkansız. Çünkü diploma belgeleri bir kez basılmaktadır. Ayrıca mezun olmuş kişilere bu gibi durumlarda diploma ile denk olan mezuniyet belgesi alabiliyor.

Diplomanın Yararları Nelerdir?

Diplomanız birçok alanda gerekli olan yetkinliklere sahip olduğunuzu kanıtlar. Bu nedenle belirli avantajlar sunar. Bu avantajlar şunlardır:

  • İş başvurularına imkan tanır,
  • Eğitim sürecinizin daha olumlu geçmesini sağlar,
  • Belirli eğitim kurumlarına başvuruyu kolaylaştırır,
  • Diplomanız ile çalışma imkanı sunar,
  • Diplomanın mesleki diploma olması iş yeri açmaya olanak tanır.

Diplomaların bu yararları sayesinde hayatınız daha iyi şekilde ilerler. Diplomalar çeşitli amaçlar için kullanılmakta. Ayrıca yapısal olarak günümüz dünyasında birçok alanda mecburen kullanılması gerekmekte. Diploma kaybı yaşandığı durumlarda ise online olarak bu belgeyi verdiğimiz linklerden e-devlet aracılığıyla temin edebilirsiniz. Diplomanızın aslını kayıp ettiğinizde diplomanız yerine online olarak verilen mezuniyet belgesi alabilme imkanınız bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu