Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge Nasıl Nereden Alınır?

disiplin cezası almadığına dair belge nasıl nereden alınır

Disiplin cezası almadığına dair belge nedir, nereden ve nasıl alınır bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Ülkemizdeki eğitim sistemi ilköğretim, orta öğretim ve yükseköğretim olmak üzere 3 tane aşamadan meydana gelmektedir. Bu şekilde eğitim gören kişi sayısı günümüzde milyonlarca kişiyi bulmaktadır. Üniversite okuyan kişilerin bazıları ise yüksek lisans yahut doktora eğitim süreçlerini başlatmaktadır. Bu nedenle kişi sayısı çok olunca, bunlar için disiplini ve düzeni sağlayabilmek adına bazı yaptırımlar uygulanmaktadır.

Eğitim birliğinin ve eğitim düzenini sağlamayarak, kurallara uymayan ve itiraz eden öğrencilere disiplin cezası verilmektedir. Öğrenciler okulda diğer öğrencilere karşı veya öğretmenlerine karşı işlemiş oldukları bazı davranışlar sebebi ile disiplin cezası almaktadır. Disiplin cezası almış olan öğrencilerin bu ceza sicillerine işlenmektedir.

Bu durumda kişinin eğitim hayatı boyunca, kamuya girme ve işe alımlar durumunu oldukça zorlaştırmaktadır. Bu yüzden okul hayatında veya işe alım süreçlerinde kişilerden disiplin cezası almadıklarına dair belge istemektedirler.

Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge Nasıl Alınır?

Kişinin disiplin cezası olmadığına dair belgeyi alabilmesi için, bağlı bulunduğu okul yönetimine dilekçe yazması gerekmektedir. Dilekçenin en önemli şartı ise belgeyi alan kişinin dilekçe üzerinde kendi imzası bulunmalıdır. Bunun yanı sıra belgeyi alabilmenin en önemli şartlarından biri de; daha önce hiç disiplin cezası almamış olmaktır.

Disiplin cezası bulunan öğrencilere bu belge kesinlikle verilmez. Yani belge sizin için işe girerken veya okul değiştirdiğinizde istenirse, üzerinizde kayıtlı olan disiplin cezası bulunuyor ise bu belgeyi alamazsınız. Dolasıyla sizden bu belgeyi talep edenlere de belge teslimini gerçekleştiremezsiniz.

Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge Nereden Alınır?

Orta öğretim seviyesinde eğitim gören kişiler e-okul internet sistemi aracılığı ile disiplin cezası almadığına dair belgeyi temin edebilirler. Bununla birlikte okul yönetimine de başvuruda bulunarak bu belgeyi kolay bir şekilde temin ederler. Ortaokulda okuyan, lisede okuyan veya yükseköğretimde okuyan kişiler ise; bu  belgeyi alabilmek için bir seçenekleri bulunmaktadır. Bu kişiler yalnızca okul yönetimine başvuruda bulunarak bu belgeyi alma işlemini gerçekleştirirler.

Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge Ne İşe Yaramaktadır?

Lisede veya üniversitede öğrenci olup da okulunu değiştiren binlerce kişi bulunmaktadır. Ayrıca yatay veya dikey geçiş yapan öğrenciler de bulunur. Bu öğrencilerden gidecekleri okul tarafından veya girecekleri iş için disiplin cezası almadıklarına dair belge istenir. Bunun nedeni ise öğrencilik hayatı boyunca kişinin herhangi bir cezası olup olmadığını öğrenmektir.

Bu belge ile öğrenilen şeyler şunlardır:

  • Kişinin eğitim hayatında herhangi bir suç işleyip işlemediği
  • Öğrencinin sicilinin temiz olup olmadığı
  • Öğrenci kurallarına saygılı mı değil mi onu öğrenmek için
  • Son olarak çevresinde bulunan insanlar ile iletişiminin nasıl olduğu

Gibi birden fazla soruya bu belge sayesinde kolay bir biçimde cevap verilmektedir. Sonuç itibari ile bu belge kişinin temiz bir sicili olup olmadığını gösteren bir belgedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu