Döviz Büroları Kaça Kadar Açık? Çalışma Saatleri

döviz büroları kaça kadar açık

Doviz büroları kaça kadar açık, çalışma saatleri nasıl, hafta sonu tatilde bayramda açık mı şeklinde soruların cevaplarını bu yazımızdan bulabilirsiniz.. Döviz alınıp satılan yerler döviz bürolarıdır. Ülkemiz para biriminin diğer döviz türleri karşısında değer kazanması ya da değer kaybetmesi döviz değişiminde hareketlilik oluşturmaktadır. Bunun için insanlar, çoğu zaman dövize yatırım yaparlar. Döviz büroları ise alım ve satım arasında oluşan farkı kazanç olarak alırlar. Döviz bürolarında tek tip döviz değil dünya genelindeki para birimlerinin çoğunun değişim işlemleri yapılır.

Döviz büroları, özel kuruluşlar olup para değişiminin yapıldığı yerlerdir. Ülkemize gelen turistler ya da yatırım amaçlı elinde döviz bulunduranlar, ellerindeki parayı başka bir ülke para birimi ile değiştirmek isterler. Bu işlemler için genellikle döviz büroları tercih edilir. Ülkemizin her ili ve çoğu ilçesinde döviz bürosu bulunmaktadır. Döviz bürolarının çalışma saatleri ise sabah 09:00’da açılır ve akşam 19:00 en geç 20:00’de kapanır. Kapanış saatlerinin 19:00 – 20:00 olması özel sektör oluşundan kaynaklanıyor. Ancak tüm döviz bürolarının saat 20:00’den sonra açık olması yasaktır.

Döviz Büroları Çalışma Saatleri

Ülkemizdeki döviz büroları daha çok tatil bölgelerinde ve turistlerin sık ziyaret ettiği bölgelerde faaliyet gösterirler. Ülkemize gelen turistler, kendi ülke paralarını, döviz bürolarında TL’ye çevirir ve ülkemizde kullanmaya çalışır.

Döviz bürolarının çalışma saatleri güvenlik açısından gündüz saatleri olarak belirlenmiştir. sabah saat 09:00’dan önce açılmaz ve akşam en son 20:00’de kapanır. Döviz bürolarının çalışma saatleri Merkez Bankası tarafından belirlenir. Döviz kurları, merkez bankası tarafından belirlendiği için döviz büroları da belirlenen kur üzerinden işlem yaparlar.

Doviz Büroları Hafta Sonu Açık Mı?

Döviz bürolarının çalışma saatleri hafta içi günler olarak belirlenmiştir. Hafta sonu olan Cumartesi ve Pazar günleri döviz büroları kapalıdır. Bazı istisnai durumlarda, özellikle tatil bölgelerinde, bazı döviz büroları hafta sonu da hizmet vermektedir.

7/24 Hizmet Veren Döviz Büroları (Bayramda, Tatillerde)

Döviz bürolarının bulunduğu yerlerden biriside havalimanlarıdır. Havalimanlarında, yurtdışına çıkacak olan ya da yurtdışından gelenlere hizmet vermek için buralardaki döviz büroları, 7/24 açıktır ve hizmet verir. Havalimanında bulunan döviz büroları, gece, hafta sonu, bayram, resmi tatil dahil sürekli açıktır ve 24 saat hizmet verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu