E Tipi Cezaevi Nedir, Ne Demektir? Hangi Suçlular Yatar?

e tipi cezaevi nedir ne demek

E tipi cezaevi nedir, ne demektir, e tipi cezaevinde hangi suçlular yatar bu konuda merak ettiklerinizi sayfamızdan öğrenebilirsiniz. E tipi cezaevleri diğer cezaevlerine nazaran daha rahat ve konforlu gibi gözükse de aslına E tipi cezaevlerinde yatan hükümlüler çok daha ağır suçlardan içeride olan kişilerdir. E tipi cezaevleri iki katlı koğuş sistemine göre tasarlanmışlardır. E tipi cezaevlerinde koğuşlar en fazla 10 ar kişilik olabilir. Diğer cezaevlerinden ayrılan en önemli yönü ise her koğuşun kendine ait havalandırması bulunmasıdır.

E Tipi Cezaevinde Hangi Suçlular Yatar?

e tipi cezaevinde hangi suçlular yatar

E tipi cezaevleri toplumda en ağır suçları işleyen suçlular için kullanılıyor. E tipi cezaevinde kalan mahkumların suçları;

  • Tecavüz
  • Cinayet
  • Uyuşturucu kaçakçılığı
  • Terör gibi ağır suçlardır.

Bu nedenle E tipi cezaevlerinde yatan suçlular için verilen ceza yılına ve şekline bağlı olarak tek odalı, havalandırmasız odalar da bulunabilir. E tipi cezaevinde suçlulara psikolojik destek yardımı ile topluma ve toplumsal hayata geri kazandırılması için kişisel terapiler, grup terapileri ve daha pek yöntem uygulanıyor.

E Tipi Cezaevinin Özellikleri Nelerdir?

E tipi cezaevleri içerisinde koğuş kapasitesi 2 ile 10 kişi arasındadır ve her koğuşta havalandırma bulunur. Yataklar ranzalı olarak ayarlanmıştır. E tipi cezaevlerinde suçluların çalışılmasına ve kullanmasına izin verilen mutfak, kütüphane, hamam, berber, mescit, spor salonu, konferans salonu, çamaşırhane gibi pek çok bölüm bulunuyor. E tipi cezaevinde suçlular biraz daha rahat hayat şartlarına sahipler.

Aynı zamanda e tipi cezaevlerinde suçluları topluma daha iyi bir şekilde geri kazandırmak için çeşitli dersler, paneller, konferanslar ve psikolojik destek gibi toplumsal destek verilmektedir. E tipi cezaevleri kapasitesi ise 600 kişi olarak ayarlanıyor. E tipi cezaevlerinde mahkumların sağlık sorunları için her zaman hazır bulunan Sağlık Bakanlığı ile çalışan sağlık personelleri hazır olarak bulunuyor. Ayrıca çoğu E tip cezaevinde eğitim personelleri de kişinin eğitim alma hakkı için görev alıyor.

E Tipi Cezaevleri Ziyaretçi Kuralları

E tipi cezaevlerinde ziyaretçi kuralları diğer cezaevlerindeki ziyaret kuralları ile neredeyse birebir benzerlik gösterir. Ziyaretçilerin ziyaret öncesinde mutlaka kayıt yaptırması ve kayıt esnasında yanlarında kimlik veya pasaportlarının bulundurulması gerekir.

Görüşler en az yarım saat ve en fazla 1 saatlik zaman sınırlandırması ile gerçekleşir. Bayramlarda kapalı görüşler açık görüş şeklinde değişikliğe uğrayabilir. Hükümlünün “ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma” ve “hücreye koyma” disiplin cezaları kesinleşmiş ise ve bu cezaları işleme alındıysa ziyaretçileri ile görüşme hakkına sahip olmazlar.

E tipi cezaevi kurumlarında bulunan hükümlüler, belgelerinin tam olması şartı ile eşi, üçüncü dereceye kadar kan veya kayın hısımları ile telefon ile görüşme yapabilirler. Bu görüşmeler en fazla 10 dakika olacak şekilde ayarlanır ve görüşme ücreti mahkum tarafından ödenir.

E Tipi Açık Cezaevleri Hangi İllerimizde Var?

E tipi cezaevleri Türkiye’de Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Antalya, Aydın, Bitlis, Burdur,Bursa, Çanakkale, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Elbistan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane,Isparta, Ümraniye, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa,Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nazilli, Nevşehir, Niğde, Ordu, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa,Trabzon, Uşak, Yozgat illerimizde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu