Eğitim Öğretim Ödeneği Ne Kadar, Ne Zaman Yatacak?

eğitim öğretim ödeneği ne kadar

Okulların açılması yaklaştıkça tüm velileri ve öğrencileri tatlı bir telaş sarar. Yeni eğitim öğretim yılına hazırlık için başlayan bu telaş tüm sene boyu farklı ihtiyaçlar için devam eder. Yeni eğitim öğretim yılına hazırlık sadece veliler ve öğrenciler için değil sürecin içinde aktif rol alan öğretmenler içinde geçerlidir. Öğretmenlerin bir yıl boyunca öğrenciler için yapacakları harcamalara yardım amacıyla devletin ödemiş olduğu ödeneğe eğitim öğretim ödeneği denir.

Eğitim Öğretim Ödeneği Ne Amaçla Kullanılır?

Öğretmenler yıl boyunca çok sayıda etkinlik ve faaliyette bulunur. Okullar bu etkinlik ve faaliyetler için öğretmenlere ekstra ödeme yapmazlar. Bu yüzden öğretmenlerin ekonomik yükünü azaltmak için ayrılan ödeneğe eğitim öğretim ödeneği denir.

Öğretmenler bu ödenek ile;

  • Kırtasiye malzemeleri
  • Etkinlikler için araç ve gereçler
  • Okul dışı etkinlikler için yapılan harcamalar
  • Öğrencilerin için özel harcamalar gibi pek çok kalemin harcamasını karşılarlar.

Ödenek Kimlere Verilir?

Eğitim öğretim ödeneği Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan kadrolu öğretmenlere verilir. Ayrıca ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan yönetici ve yönetici yardımcılarına da ödenek verilir. Eğitim uzmanları ile uzman yardımcıları da ödenekten faydalanır. Cezaevlerin de görevli öğretmenlerde ödenek alır.

Eğitim Öğretim Ödeneği Ne Kadar?

Her yıl eğitim öğretim yılı başlamadan önce ödeneğin miktarı belirlenir. Ödenek miktarı eylül ayının başlamasına az bir zaman kala netlik kazanır. Eğitim öğretim ödeneğine her yıl ortalama 40 TL ile 50 TL arasında artış yapılıyor. Yani geçen yıl almış olduğunuz ödeneğe ortalama 40 TL ile 50 TL arasında ekleyeceğiniz tutar ile oluşan yeni meblağ sizin bu yıl ki ödeneğinizin miktarı oluyor.

Eğitim Öğretim Ödeneği Ne Zaman Yatacak?

Ödeneğin hesaplara yatırılması işlemi eylül ayı içerisinde yapılır. Bu işlem genellikle eylül ayının son iki haftasına denk gelir. Yani 15 Eylül ile 30 Eylül arasındaki süreçte ödenekler hesaplara geçer. Böylece eğitim öğretim ödenekleri ne kadar, ne zaman yatacak sorusu da cevabını bulmuş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu