Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilir? Dilekçe Örneği

emeklilik dilekçesi

Yıllarca çalışan her insan elbette ki emeklilik hayali kurar, dolayısıyla emeğinin karşılığını da almak ister. Peki ama emelilik dilekçesi nasıl alınır? Dilekçe ne zaman verilir? Emeklilik dilekçesi için nereye başvurulmalıdır? Tüm cevapları aşağıda vereceğiz.

Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilmelidir?

Öncelikle emekliliği etkileyen primden çok kısa bahsedelim. Prim, hizmet süresini ve yaş koşullarını kapsamaktadır. Tüm koşullar sağlanılması halinde kişi emekli olmaya hak kazanmaktadır. Emekli kişi aylığının bağlanacağı sigortalının posta veya herhangi bir kargo yoluyla gönderdiği dilekçeye bağlıdır. Yani kuruma intikal edilen tarihe göre esas alınır.

Taahhütlü gönderilen dilekçelerde durum farklıdır. Şöyle ki iadeli taahhütlü veya acil bir şekilde posta servisiyle gönderilen dilekçeler, postaya verildiği tarihten itibaren SGK’ya intikal edilen tarihtir. Yani bu duruma özellikle dikkat etmelisiniz. Emeklilik dilekçesi verilmesiyle birlikte dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise emekli kişinin maaşıdır. Hak ettiği tarihten bir sonra ki ay başı kişi maaşını almalıdır. Yani 25 Eylül hak ediş tarihi olan bir kişi, eğer dilekçesini 5 Ekim’de gönderirse, maaşını da 5 Ekim’de alır.

Böylece emeklilik dilekçe başvurusu yaparken, emeklili tarihinize en yakın tarihi eklemelisiniz. Emeklilik dilekçesini ayın son günü veya bir önce ki gün verirseniz, hem çalıştığınız iş yerinden maaşınızı alabilirsiniz, hem de bir sonra ki emeklilik maaşınızı almaya hak kazanmış olursunuz.

Emeklilik Dilekçesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekli olmak için öncelikle yapmanız ve doldurmanız gereken evraklar bulunmaktadır. Bu evrakları eksiksiz bir şekilde doldurmanız halinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’na göndermelisiniz. Emeli olabilmek için en gerekli evrak ise, emeklilik tahsis ve talep formudur.

Bu belgeleri teslim etmemeniz halinde veya eksik teslim edilmesi halinde kesinlikle emekli olamazsınız. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik başvurunuzu tamamladıktan sonra, başvurulu sonuçları minimum 15 gün içerisinde açıklanır. Ekstra durumlar dışında 3 aya kadar uzayabilir. Bu işlemler 4a, 4b ve 4c ile yürümektedir. Bunun üzerinden emeklilik aylık bilginizi takip edebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi örneği

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Başvurusu

E- devlet üzerinden bu sistemi takip edebilirsiniz. Sisteme girerek bu bölümden Sosyal Güvenlik Kurumunu seçmelisiniz. Ardından Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi seçeneği ile emeklilik başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. E-Devlet üzerinden emeklilik başvurusu için tıklayınız.

Emeklilik Başvurusunda Gereken Evraklar Nelerdir?

SGK’ya, BAĞ-KUR’a ve Emekli Sandığına bağlı çalışanlar olarak evraklar üçe ayrılmaktadır.

SGK’ya bağlı çalışanlar için;

  • Gelir vergisi muafiyet belgesi,
  • İşten ayrıldığında dair belge,
  • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi,

BAĞ-KUR’a bağlı çalışan kişiler için;

  • Kişiye ait tahsis talep belgesi yeterli olacaktır.

Emekli Sandığı’na bağlı çalışanlar için;

  • Fotoğraflı emeklilik belgesi,
  • 3 adet fotoğraf,
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kimlik fotokopisi,
  • Emekli olmak isteyen erkekler için askerlik belgesi,gibi daha birçok belgesi site üzerinden temin ederek emeklilik başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu