Emlak Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Neler?

emlak danışmanı nedir

Emlak danışmanlığı son yılların gözde mesleği haline gelmiştir. Esasında, alıcı ve satıcı arasında bir aracı rolü oynayan emlak danışmanları geniş bir çevrede hizmet veriyor olması halinde iyi bir kazanç elde edebilir. Bu yazıda, emlak danışmanlarının yaptıkları iş ve görevlerine dair detaylı bilgiler sunacağız.

Emlak Danışmanı Ne İş Yapar?

Emlak danışmanları müşterilerin taleplerine ve ekonomik durumlarına göre kiralamak ya da satın almak istediği gayrimenkulü ya da arsayı onlara gösterir. Bu açıdan, ilk olarak gelen müşterinin iyi tanınması ve ihtiyaca göre talebin karşılanması son derece kritik bir önem taşır. Örneğin, aylık geliri 3000 TL olan bir kişiye 2000 TL aylık kira istenen bir evi göstermek ve ona kiralamaya çalışmak büyük oranda zaman kaybı olacaktır. Bu açıdan, öncelikle müşterinin talebini tam olarak karşılayan bir satış sözleşmesi oluşturulmalıdır.

Alıcı ve Satıcı Arasında İrtibat Kurmak

Emlakçının asıl işi son derece etkin bir irtibat noktası oluşturmaktır. Alıcının istek ve beklentileri ile satıcının istek ve beklentilerini tek bir noktada uzlaştırmak emlakçının asıl işidir. Bunun yapılması için güçlü bir iletişim kurulmalı ve her ayrıntı alıcı ve satıcı ile paylaşılmalıdır. İrtibat noktası olmanın bir diğer önemli ayrıntısı, pazarlık sürecinde müşteriye yol göstermektir. Pazarlık taraflarının iyi tanınması, müşterinin bütçesinin bilinmesi gibi unsurlar pazarlık sürecinde işlemleri kolaylaştıracaktır. Satıcının istediği bütçeye yakın bir geliri olan kişiyle pazarlık sürecini başlatmak çok önemlidir.

Emlak Danışmanı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Emlak danışmanlığı yapabilmek için en az lise mezunu olmak ve gerekli kursları tamamlamak yeterlidir. Bunun için üniversite eğitimi de alınabilir. Genel olarak emlakçıların ekonomi ve maliye bilgisine ilave olarak kuvvetli bir iletişim yeteneğinin de olması önemlidir. Çünkü alış satış işlemleri çok büyük oranda iletişimle tamamlanan işlerdir.

İlgili: Emlak ofisi açmak için gerekenler

Emlak Danışmanı Nerelerde Çalışabilir?

Piyasada genel olarak kendi ofisini açan emlak danışmanları, isterlerse ortaklık şeklinde büro açabilir ya da inşaat firmalarında çalışabilirler. Bir ofiste maaşlı olarak da çalışabilen emlak danışmanları gerekli resmi belgeleri edinerek kendi işyerlerini de açabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu