Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekenler 2023 Maliyeti ve Kazancı

emlak ofisi açmak için gerekenler

Emlak ofisi açmak için gerekenler, maliyeti ve kazançları konusunda bu sayfamızdan bilgi alabilirsiniz. Emlak bürosu hayata geçirme fikri zorlu bir süreçtir. Tabi ki emlak işi yapmak zor olduğu kadar da karlı bir iştir. Ev arayanlara rehberlik etmeyi sevenler için emlak ofisi açma fikri fayda sağlayabilir. Nakit akış yönetim becerisi olanlar için bu süreç karlı olmaktadır.

Emlak Ofisi Nasıl Açılır?

Öncelikle emlak ofisi açmak için birtakım hususlara dikkat etmek gerekir. Mutlaka bir ön hazırlık şarttır. Dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Başlangıçtaki süreçte gerekli olacak maliyeti karşılayabilmek için para biriktirmek gerekir.
 • Ofis kiralama ya da satın alma, logo tasarımları, çeşitli ofis ekipmanları, yol kenarına yapılacak tabelalar, İnternet site tasarımları gibi birçok faaliyet için ön hazırlık yapmak gerekmektedir.
 • En az birkaç ay giderleri karşılayacak bir miktar paranın bir kenarda olması gerekir.
 • Ofis kiralanacaksa bu kira ücreti, aidatlar, yapılacak reklam ücretleri gibi konular iyice hesap edilmelidir.

Gerekli olan tüm ruhsat ve izinleri alınmalıdır. Sonra vergi dairesine, meslek odasına ve Bağ-Kur’a giderek kayıt işlemleri halledilmelidir. Bağlı bulunulan belediyeye başvuruda bulunarak, işletme ruhsatı alınmalıdır. Bu işlemlerden sonra ofis yeri belirlenmelidir. Yeri seçerken görünür bir yerde olmasına, müşteriler için park alanının olup olmamasına ve o yerdeki yaya trafiği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Profesyonelce tasarlanmış bir tane internet sitesi açılmalıdır. Hata ve unutmalar sigortasının yaptırılması gerekir. Firmada gerçekleştirecek faaliyetler için yasal olarak temsil sorumluluğunun da olması gerekir. Yapılacak olan hata ve unutmalar sigortası, sizi memnun olmayan müşteriler tarafından açılabilecek davalara karşı korumaktadır.

Bağımsız yüklenici anlaşmasının hazırlanması gerekir. Bu anlaşma ile çalışan komisyonculardan neler beklenildiğinin çerçevesi çizilmiş olur. Ayrıca bireysel komisyoncuların komisyon ayrımlarının hükümlerini de içermektedir. Bağımsız yüklenici olarak komisyoncuların ofis saatlerine karışılmaz.

Fakat etik kodlara uymaları istenebilir. Ayrıca ofis alanının kullanımı ile ilgili politikalar bununla birlikte belirlenebilir. Ofisi uygun bir biçimde düzenlemek gerekir. Ofisi düzenlerken, Bekleme bölümü ve konferans odasının mobilyaları, karşılama masası ve sandalyesi, faks, fotokopi makinesi, telefon sistemi, bir bilgisayar, bunların bulunması gerekir.

Uygun lavaboların bulunması gerekir. Tuvaletler bedensel engelli bireylerin kullanabileceği şekilde olmalıdır. Müşterilere uygun oturma grupları düzenlenmelidir. Bu konuda güzel bir düzenleme yapılmalıdır. Yeni komisyoncular almak gerekir.

Alınan yeni komisyoncular ofise enerji ve heyecan katacaktır. Tabi ki komisyoncuları eğitirken hukuki hatalar yapmamaları için çok dikkatli davranmak gerekir. Ayrıca satış eğitimini de kesinlikle almaları gerekmektedir.

Müşteri tabanı oluşturulmalıdır. Gazetelerde, gayrimenkul yayınlarında, internet, televizyon ve radyolarda şirket tanıtımını yaptırmak gerekir. Tanıtımlar vasıtasıyla bilinirliliği arttırmak çok önemlidir. Mesela, hayır kurumlarına sponsorluk yapılabilir. Böylece tanıtımınızı daha kolay yapabilirsiniz. Bununla birlikte açılan internet sitenizin arama motorlarında görünür olması sağlanmalıdır. Üst sıralarda yer alması için arama motoru optimizasyonu firmalarıyla anlaşma sağlanabilir.

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekenler

Emlak ofisi açmak için bir takım belgeler gerekmektedir. Gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Kimlik Fotokopisi ve ikametgah senedi.
 • 2 tane fotoğraf.
 • Tapu fotokopisi.
 • Yapı kullanma izni kağıdı.
 • Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.
 • Vergi levhasının fotokopisi.
 • Esnaf odası ya da ticaret odası kaydı olmalıdır. Bu kayıtlara dair belgelerin fotokopisi.
 • Sigorta veya bağ kur belgesi veya emeklilik cüzdanı fotokopisi.
 • Aynı adrese önceden verilmiş bir açma ruhsatı var ise, bunun belediyeye geri iade edilmesi gerekmektedir.
 • İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu.
 • İmza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi. Şirket olması halinde gereklidir. (Ayrıca bakınız: şirket nasıl açılır)
 • Adliyeden yeni tarihli sabıka kaydı.

Bu evraklar, belediyeden belediyeye değişiklik gösterebilmektedir. Bağlı bulunulan belediyeye başvurulması gerekmektedir. Emlak ofisinin büyüklüğü istenen metrekarelerde olmalıdır. Bu konuda belediyeden gerekli bilgiler edinilebilir. Emlak ofis komisyonculuğu sertifikasının kesinlikle bulunması gerekmektedir.

Emlak Ofisi Açma Maliyeti

Emlak komisyonculuğu kar getiren bir meslek olması nedeniyle yeni birçok girişimci bu emlak işini yapmak istemektedir. Ülkede inşaatların çoğalması, beraberinde emlak ofislerinin önemini artırmıştır. Emlak işi kolay gibi gözükse de aslında çok zor bir meslektir. Emlak ofisi açmak için belirli bir bütçe kullanılmaktadır. Bütçenin yanın da alanında uzman kişilerin varlığı çok büyük bir önem taşımaktadır. Burada, paradan çok daha önemli olan şey bilginin olmasıdır. Emlak ofisi açmak, maliyeti bakımından çok yönlü olarak hesaplanmaktadır.

Açılan ofislerde maliyet farklılıkları görülmektedir. Bunu iki yönlü olarak ele almak gerekir. Bireysel ofis ve uluslararası ofis şeklinde ele alındığında giderleri yönünden değişkenlik göstermektedir. Uluslararası bir ofisin açılışı daha yüksek bir maliyete mal olmaktadır. Bireysel olarak açılan bir ofis daha az bir maliyet ile açmak mümkündür. Maliyet daha çok açılacak ofisin yapısıyla yakından ilgilidir. Büyük ofislerde giderler daha fazla olmaktadır. Bu nedenle maliyetler değişkenlik gösterir.

Emlakçıların Kazançları Nasıl?

Emlak ofisi açmak doğru çalışanlara sahip olunması halinde kar getiren bir iştir. Sadece çalışanlar değil elbette ki bunun yanında doğru bağlantılara da sahip olmak gerekmektedir. Zaman la sağlanan daimi müşteri kitlesi büyük fayda sağlamaktadır. Bununla birlikte pasif gelir elde etmek mümkündür.

Karlılık bir bakıma bu işin nerede ve nasıl yapılışıyla yakından ilgilidir. Özellikle büyük şehirlerde daha karlı olmaktadır. Buralarda canlı konut piyasasının varlığı yüksek rakamlarda kazanç sağlamaktadır. Karlılık bulunulan şehre ve semte göre değişmektedir.

Ofisin kurulacağı şehir, semt planları doğru bir şekilde yapılmalıdır. Şehrin ekonomik durumu çok etkilemektedir. Her iş gibi emlak işinin de gelir gider bütçesini iyi ayarlamak gerekir. Sürekli bir koşuşturma içinde olmak her şeyden haberdar olmak işleri iyi takip etmek gerekmektedir.

Eğitimli personelle uzman kişilerle çalışmak gerekmektedir. Hata payını en aza indirmek için bilgi birikimi oldukça önemlidir. Emlak sektöründe çok para kazanan insan sayısı oldukça fazladır. En çok para kazananlar kelepir alım satımı yaparak para kazanmaktadır. İş düzeni oturana kadar birkaç ay beklenebilir. Bu durumu bilerek hareket etmek gerekir.

Bu işi yapmak için en önemli kriter insan ilişkilerinde iyi olmaktır. İş bağlamak, pazar oluşturmak, alım satım yapmak eğitim gerektiren işlerdir. Bu yönde gerekli eğitimleri almak gerekir.

Sadece ofiste oturup internette dolaşmak ile olacak bir iş değildir. Emlak işi zorlu olsa da gayet karlı bir iştir. Az para ile yapılan bir iş olmasına karşı getireceği karı gayet yüksektir. Markalaşmak çok önemlidir. Piyasada yer edinmek iş karını yükseltecektir. Ayrıca kurulan sağlam bağlantılar yapılan anlaşmalar ile elde edilecek kar oranı doğal olarak yükselecektir.

Emlak ofisinden daha iyi kazanç sağlamak için;

 • Ofisin açılacağı yeri iyi hesap etmek gerekir.
 • Gelir gider tablosunu planlı olarak yürütmek büyük önem taşımaktadır.
 • Sağlam bağlantılar kurulmalıdır. Anlaşmalar ile iş devamı sağlanmalıdır.
 • Markalaşma yolunda ilerlenmelidir. Hedefler koyulmalıdır. Piyasa dengesi iyi araştırılmalıdır.
 • Eğitimli uzman personel ile çalışılmalıdır.
 • Emlak ofisinin daha çok kişiye hitap etmesi yönünde projeler tasarlanmalı uygulanmalıdır.
 • Eğitimler alınarak iş kalitesi yükseltilmelidir.
 • Müşteri memnuniyetine gerekli önem verilmelidir. Bu yönde ilerleme yolu seçilmelidir.

Bu önemli noktalara dikkat ederek iş yürütülür ise emlak işinden para kazanmamak mümkün değildir. Karlı bir iş olup, uzun vadede oldukça büyük kazançlar sağlanabilecek bir meslek dalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu