Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar 2023 Güncel Şartları

engelli araç alımı şartları

Engelli araç alımı şartları, gerekli evraklar, engelli ötv indirimi gibi konularda ayrıntılı bilgileri bu sayfamızda yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda değişen yönetmelikler ve kanunlarla birlikte engelli araç alımında bazı prosedürler değişmiştir. Özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimi yapılabilmesi için alınacak olan aracın anahtar teslim fiyatı diğer vergiler de dahil 300 bin TL’yi geçmemesi gerekmektedir.

Ayrıca gelen değişiklik ile aracın motor hacmine bakmak kaldırılmış yalnızca aracın değeri üzerinden özel tüketim vergisi indirimi yapılmaktadır. Engelli kişinin aracı kullanabilmesi için engelli B veya engelli A sınıfı ehliyete sahip olması zorunludur. %90 engelli raporuna sahip olan kişinin almış olduğu aracı herkes kullanabilir. Ayrıca aracın özel donanıma sahip olması ve teknik donanımlarına müdahale yapılmamış olması gereklidir. Peki, engelli araç alımında gerekli şartlar ve evraklar nelerdir? Bunlara göz atalım.

Engelli Araç Alımı Şartları 2020

Değişen engelli araç alma yönetmeliklerinde ve kanunlarında bazı belgeler de değişiklik göstermiştir. Özel tüketim vergisi indiriminden yararlanmak için gerekli evraklar şu şekildedir. Engelli araç alımı için gerekli evraklar ve şartlar:

  • Engelli bireyin engelli raporu bulunmalıdır.
  • Engelli olan kişinin engel derecesi ve engel belgesi olmalıdır.
  • Engelli birey 18 yaşının altındaysa anne ve babası muvafakat belgesi ile işlem yaparlar.
  • Aracı kullanacak olan engeli bulunan kişilerin engelli A veya engelli B sınıfı ehliyeti olmalıdır.
  • Bu evraklarla birlikte vergi dairesinden alınacak olan özel tüketim vergisi indirim belgesi

Engel oranı %90 oranının üzerinde olan engelliler için özel tüketim vergisi indirimi belgesine gerek yoktur. Ayrıca alacağınız araba ve engel durumunuza göre eğer gerek görülürse mühendisler tarafından özel iç dizayn yapımı gerçekleştirilir. Araçta yapılan düzenlemeler sonucunda aracınızın satın alma işlemi tamamlanmış olur. Bir de bu belgeler dışında araç sigorta acentesi tarafından düzenlenecek olan motorlu taşıtlar vergisi istisna formunu da vergi dairesine gönderilmesi gerekmektedir.

Engelli ÖTV İndirimi İçin Özür Oranı Nedir?

Engelli bireyler araç alırken yeni yönetmeliklere göre %90’ın üzerinde engelli olmalıdır. Eğer aracı kullanacak kişi engelli bireyse, engelli A ya da engelli B sınıfı ehliyeti olmalıdır, ayrıca zihinsel engelli olmamalıdır. Bu yeni değişen yönetmeliktir. Bu durumda %90’ın üzerinde engelli olan herkes özel tüketim vergisi indiriminden yararlanabilir.

Engellilik derecesi %90’ın altında olan kişiler mevzuattaki şartları taşımaları ve araçları kendi kullanabilecek durumda olmaları dahilinde, araçta belli tadilatların yapılması, aracın uygun hale getirilmesi şartıyla indirimden yararlanabilirler.

engelli otv indirimi koşulları

Engellilere ÖTV İndirimi Araç Alımında Ne Kadar?

Engel oranı %90’ın üzerinde araç alacak olan bireylerin motorlu taşıtlar vergisi ve özel tüketim vergisinden muaftır. Örneğin alım yapılacak aracın değeri vergiler hariç 150 bin TL, ÖTV bedeli 50 bin TL, diğer vergiler dahil tam  fiyat ise 220 bin TL diyelim. Bu fiyattan ÖTV bedeli düştükten sonra %18 KDV indiriminde de bir miktar indirim yapılarak araç fiyatı yaklaşık 170 bin TL’ye gelmektedir. Tabi bu kabaca bir örnektir. Alacağınız aracın fiyatına ve diğer detaylara göre indirim miktarı değişecektir.

Bunun dışında araç sigortası yapılırken ya da kasko yapılırken herhangi indirim uygulanmaz. Bunların yanında engel oranı %90’ın altında olan kişiler motorlu taşıt vergisinden muaftır.

Engelli Aracı Satılabilir Mi?

Araç alımından sonra 5 yıllık süre içerisinde aynı engel grubundan kişilere araç satışı yapılabilmektedir. Ancak engelli aracı 5 yıl içerisinde herhangi birine satarsa ödemediği özel tüketim vergisini ödemek zorunda kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu