Engelli Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

engelli raporu sorgulama

Engelli raporu sorgulama işlemleriyle alakalı tüm bilgiler bu yazımızda. Engelli kişiler, engelli sağlık kurulu raporu almak suretiyle devlet tarafından verilen pek çok haklardan yararlanabilir. Engelli sağlık kurulu raporu almak için müracaat eden engelli fertler engelli sağlık kurulu raporlarının onaylanıp onaylanmadığını farklı kaynaklardan sorgulayabilme imkanları vardır.

 • E-SGK sitesi üzerinden
 • E-devlet sitesi üzerinden
 • Hastaneye gitmek suretiyle engelli sağlık kurulu raporunuzu sorgulayabilirsiniz.

E-SGK Üstünden Engelli Sağlık Kurulu Raporu Sorgulama

Engelli sağlık kurulu raporu sorgulama işlemini e-SGK internet sitesinden gerçekleştirilebilirsiniz. Sorgulama işlemi için takip edilmesi gereken adımlar şunlardır:

 1. İlk olarak https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ bağlantı adresine giriş yapın.
 2. Üst tarafta yer alan bağlantı adresi üstünden sorgulama işlemi yaptığınız zaman direkt olarak Evrak Kayıt ve Takip Sistemi Arama bölümüne yönlendirilirsiniz.
 3. Ekranda beliren sayfada sorgulama işlemi gerçekleştirmeyi talep ettiğiniz için kendi T.C. Kimlik Numarası bilginizi ve ilgili evrak kayıt senesini girin.
 4. Bu bilgileri siteye girdikten sonra Evrak Ara kısmına basın.

Bu adımları takip etmek suretiyle sitede talep edilen seneye ait tüm evrakları görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama

Engelli sağlık kurulu raporu sorgula işlemi e-devlet sitesi üstünden de gerçekleşebiliyor. E-devlet sitesi üzerinden engelli sağlık kurulu raporu sorgula işlemi yapılabilmesi için takip edilmesi lazım olan adımlar şunlardır:

 1. İlk olarak www.turkiye.gov.tr bağlantı adresini kullanmak suretiyle e-Devlet Kapısı sitesine ulaşın.
 2. E-Devlet Kapısı’na giriş yapmak için gösterilen bölümlere T.C. Kimlik Numaranız ile e-Devlet Kapısı şifrenizi yazarak e-Devlet Kapısı’na giriş yapın.
 3. E-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra ekranda yer alan E-hizmetler bölümü üstünden SGK Hizmetleri bölümüne basın.
 4. En nihayet olarak da Engelli Raporu İşlemleri kısmına girin.

Bu adımları takip etmek suretiyle engelli sağlık kurulu raporu sorgulama işlemini yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden engelli raporu sorgulamak için tıklayınız.

Hastaneye Giderek Engelli Raporu Sorgulama

Engelli sağlık kurulu raporu sorgulama işlemi için tercih edebileceğiniz diğer bir yöntem ise engelli sağlık kurulu raporu alınması için başvuru yaptığınız hastaneye bizzat giderek alakalı departmandan sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu