Engelliler İçin Yapılan İcatlar ve Projeler

engelliler için icatlar

Engelliler için yapılan icatlar ve projeler son yıllarda hız kesmeden devam ediyor. Engelli bireyler için normal olan bireylere göre hayat daha zor hale gelmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman bu bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için çok fazla proje, icat ve çalışma yapılmaktadır. Bu tür hayat kolaylaştırıcı projeler ilerleyen zamanlarda da artış gösterecektir.

Engelliler İçin Yapılan İcatlar

Son zamanlara damga vuran engelliler için yapılmış en iyi icatlara bakacak olursak;

  • Kenguru elektrikli araba
  • Akıllı kemer
  • Braille akıllı telefon
  • Lucy 4 keyboard
  • Eyeborg
  • Dynavox eyemax
  • İrobot ev robotları
  • Biyonik kol
  • Tırmanan tekerlekli sandalye

Bunlar gibi birden fazla icadın varlığından söz etmek mümkündür.

Kenguru Elektrikli Araba

Engelli bireyler arasında tekerlekli sandalye kullanan bireyler de vardır. Bunlar da artık, uzun zamandır çok değişik adaptasyon ile birlikte birden fazla araç kullanabilmektedirler. Ama çok önemli bir şekilde olan olumsuz yönü bulunur. Örnek olarak engelli bireyler kullandıkları sandalyeleri veya benzeri aletleri katlamak ve bunları başka arabalara yerleştirme konusunda zorlanmaktadır.

Bu hem zaman kaybı hem de enerji kaybı olarak karşımıza çıkar. Bu konuyu kolaylaştırmak için ise Stacy Zoern adlı firma, hizmete sunmuş olduğu The Kenguru aracı dikkat çekmektedir. Bu icat engelli kullanıcıların tekerlekli sandalyeleri ve benzeri kullandıkları araçları ile içinde kalabileceği bir araba olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araç genel olarak yakın mesafelere uygun olarak tasarlanmıştır.

İlginizi çekebilir: Engelli araç alımı şartları

Akıllı Kemer

Epilepsi hastalığı mevcut olan bireylerin krizleri her an meydana gelebilir. Bunun yanında krizlerin genellikle ne zaman geleceği hakkında bilgi sahibi olmak imkansızdır. Bu durum üzerine ise Teksas içerisinde bulunan Rice Üniversitesindeki öğrencileri, kriz denetleyen bir kemer icat etmişlerdir. Bu icat ise akıllı kemer olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kemer krizin ne zaman meydana gelebileceğini bildirir ve hatta hastanın bakımını yapan kişilere de bu konu hakkında bilgiler vermektedir.

Braille Akıllı Telefon

Bu icat ise görme engellileri için geliştirilmiş olan bir cihaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Engelli bireylerin kullanmış olduğu braille alfabesi ile uygun olarak numara tuşları olan akıllı bir telefon olarak üretilmiştir. Bu aleti kullanan kişiler bir SMS aldığı zaman tuşlar karakterlerin formlarını vermektedir. Engelliler için yapılan çalışmalar arasında telefon kullanımını en kolaya indirgeyen bir cihazdır diyebiliriz.

Lucy 4 Keyboard

Lucy 4 keyboard bir klavyedir. Ellerini çok fazla kullanamayan kişiler veya hiç bir şekilde ellerini kullanamayan insanlar bilgisayarları kullanabileceklerdir. Pille çalışmış olan lazer işareti yapan bir bandanayı kafasına takarak kullanmaktadır. Bu lazer sistemi sayesinde klavyedeki tuşlar çalışır hale gelmektedir. Bu şekilde ellerini kullanamayan insanlara için çoğu alanda kolaylık sağlanmış olunacaktır.

Eyeborg

Bu icat ise renk körlerinin hayatlarını kolaylaştırmak için icat edilmiştir. Renk körü olan bireyler renkleri ayırt etmede sorun yaşamaktadırlar. Özellikle ileri derece renk körü olan insanlar siyah beyaz görmektedirler. Bu durum ise bu insanların hayatlarını oldukça zorlaştırmaktadır. Bu icat sayesinde beyine giden kodlar ile renk sistemi oluşturulmaktadır.

Dynavox Eyemax

Engelli bireylerin bazı durumları gerçekleştirebilmesi oldukça zor olmaktadır. Mesela bilgisayar kullanma yada televizyon izleme gibi durumları gerçekleştiremeyebilirler. Bu durumun yanında ise bazıları da kitap okuyamaz yada insanlar ile konuşamamaktadırlar. Bu icat ise bireylerin göz hareketlerini takip eder. Bunun ile birlikte göz kırpma gibi hareketleri ile bilgisayar gibi aletleri kullanabilir hale gelmektedirler.

İrobot Ev Robotları

Bu robotlar ev içinde kullanılan robotlardır ve fiziksel olarak engelli olan bireylerin işini kolaylaştırmaktadır. Bu bireyler için ev temizliği gibi durumlar için kolaylık sağlayan cihazın içerisinde navigasyon sistemi bulunmaktadır. Bunun sayesinde de rahatlıkla hareket ediyor ayrıca yüksek emiş gücü sayesinde daha derin temizlik işlemleri gerçekleştiriyor.

Biyonik Kol

Bu icat ise kolu olmayan engelli bireyler için tasarlanmış bir icat olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda bireylerin birçok işi kendi kolları ile yapmış gibi yapmalarını sağlamaktadır. Bu açıdan insanlar için oldukça kolaylık sağlar. İnsanların vücutlarına takılarak onlara doğal kol işlevini bire bir olacak şekilde sunduğunu görmek mümkündür.

Tırmanan Tekerlekli Sandalye

Bu sandalyeler hem tekerlekli sandalye görevi görmekte hemde merdiven çıkma gibi normal araçların yapamadığı işlemleri gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda zor olan arazi koşullarında rahatlıkla çalışmaktadırlar. Bu konuda da insanlara yardımcı olan bir icat olarak karşımıza çıkmaktadır. Engelliler için yapılan projelere baktığımız zaman bu ve yapılan diğer icatlar engelli bireyler için hayatı oldukça kolaylaştırmaktadır. Engelliler için icatlar her geçen gün geliştiriliyor ve çalışmalar hız kesmeden sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu