Ergonomi Nedir? Ergonomi Çeşitleri (Fiziksel, Örgütsel, Bilişsel)

ergonomi nedir

Ergonomi nedir, ne anlama gelmektedir ve ergonomi çeşitleri konusunda bu yazımızdan bilgiler vereceğiz. Ergonomi, yeni geliştirilen bir teknik olarak hayatımıza adapte olmuştur. İnsan ve makinenin uyumluluğu söz konusu olmaya başladıktan sonra ortaya çıkan ergonomi tanımı, kökenini Yunan dilinden almaktadır. Ergonomi uzmanları, çevreyi ve iş alanını birbiriyle uyumlu hale getirerek, maksimum bir çalışma düzeni sağlamayı hedeflemektedir.

Ergonominin Çeşitleri ve Mobilyayla İlişkisi

Ergonomi birçok açıdan ele alınarak, bütünsel şekilde işlenmelidir. Bu bütünleştirme işlemi sırasında, ergonomi üç farklı alt başlık içerisinde işlenerek genişletilir. Bunun nedeni, bütünü tamamlayan her bir parçayı en iyi duruma getirmektir. Bu başlıklar:

  • Bilişsel (Kavramsal) Ergonomi
  • Fiziksel Ergonomi
  • Örgütsel (Organizasyonel) Ergonomi

Günümüzde ergonomi kavramı genellikle mobilyalarda karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni, evlerimizde ve iş yerlerimizde kullanımını sağladığımız ürünlerin, vücudumuzu destekler ve bizi en iyi performansa getirmesi gereken şekilde tasarlanmasına işaret etmektedir. İnsanların iskelet sistemini destekleyen ve onları rahat ettirirken çalışmasını sağlayan özellikte mobilyalara bu yüzden ergonomik ismi verilmektedir.

Bilişsel Ergonomi Nedir?

Adından da anlaşılabileceği gibi bilişsel ergonomi zihinle ilgili durumları temsil etmektedir. Fiziksel ergonomiye göre çok daha soyuttur. İnsanların çalışırken harcadıkları zihin yükü, karar verme mekanizmasını içine alarak, nitelikli bir performans göstermesi için gerekli güvenilirlik ve eğitimi sağlama üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bilgisayar etkileşimi özellikle bilişsel ergonomide son derece önemlidir.

Fiziksel Ergonomi Nedir?

Fiziksel ergonomi, somut dünyada karşımıza çıkan bir türdür. İnsanların çalışma esnasında vücutlarının aldığı şeklin, onların çalışma performansına etkisini göz önünde tutar. Malzemenin yönetimi ve sonrasında da tekrarlanan ve gözle görülen hareketlerin varlığını içine alır. Günlük rutin içerisinde çalışan insanların, akşam olduğunda yaşadığı kas ağrılarını ve iskelet sistemi bozukluklarını da kapsamaktadır.

Örgütsel Ergonomi Nedir?

Bir işletmenin birbiriyle uyumlu ve performansı yüksek şekilde çalışması için gerekli süreçleri içermektedir. Özellikle şirketin politikası bu anlamda ayrı bir değer kazanmaktadır. Şirket içi iletişimin ekip üzerindeki etkisi, insanların çalışma saatlerini ve kalite yönetimini incelemektedir. İnsanların, işini sevmesini, ona sahip çıkmasını ve iş tanımını öğrenmesini amaçlamakta, işçi ve işveren arasındaki görünmez bağı kuvvetlendirme amaçlı geliştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu